Miasta

Wielkie święto Bielska-Białej

20.6.11 Anonimowy 0 Comments

rockowy Electric Light Orchestra wystąpią w najbliższy weekend (20 czerwca) w Bielsku-Białej. Okazją jest 60-lecie połączenia Bielska i Białej.


Dla Samorządu Bielska-Białej występ gwiazd jest okazją, by przyciągnąć do swego miasta turystów. Koncertom Basi Trzetrzelewskiej i Electric Light Orchestra towarzyszyć będą liczne atrakcje, choćby występy orkiestry dętej i kapel podwórkowych na dodatkowych scenach w centrum miasta, atrakcje dla dzieci (wesołe miasteczko i ciuchcia przy pomniku Reksia) oraz kiermasze produktów regionalnych. Dla wielbicieli „czterech kółek” przygotowano ekspozycję samochodów Fiata, który ma jedną ze swoich fabryk w Bielsku-Białej i obchodzi w tym roku jubileusz 90-lecia obecności w Polsce.


Samorząd Bielska-Białej chce poprzez koncerty zainteresować potencjalnych turystów nie tylko skorzystaniem z oferty kulturalnej miasta, ale także pokazać jego turystyczny potencjał. Zapewne niewiele osób wie o tym, że w granicach administracyjnych miasta Bielsko-Biała jest aż 17 szczytów górskich. Najpopularniejsze z nich to Szyndzielnia, Klimczok i Dębowiec. Bezpośrednio z miasta prowadzą znakowane szlaki turystyczne w różnych kierunkach i w ciągu kilkunastu minut można znaleźć się w najważniejszych rezerwatach i parkach krajobrazowych. Ofertę turystyczną mają uzupełniać liczne wydarzenia kulturalne (zaplanowano m.in. Rajd Pojazdów Zabytkowych – 13-17 lipca), Zlot Pojazdów Militarnych – 15-17 lipca czy Międzynarodowy Piknik Lotniczy – 3-4 września). Jesienią odbędzie się kilka dużych festiwali muzycznych (m.in. Festiwal Kompozytorów Polskich oraz Konkurs Chórów Gaude Cantem).


W czasie tegorocznych wakacji w Bielsku-Białej nie będą to jedyne koncerty. Od początku lipca, w każdy weekend odbywać się będą kolejne tego typu wydarzenia pod wspólnym hasłem „Lato z Kulturą”.


Bielsko-Biała powstało w 1951 roku w wyniku administracyjnego połączenia dwóch miast – Bielska i Białej, przedzielonych rzeką Białą. Historia Bielska-Białej to jednak nie tylko 60 lat wspólnoty administracyjnej, ponieważ oba miasta funkcjonowały razem od kilku wieków. Z istniejących wzmianek wynika, że Bielsko jako miasto istnieje od XIV wieku, natomiast Biała – od XVIII wieku.
W latach 1975 – 1999 Bielsko-Biała było stolicą województwa bielskiego. W 1999 roku utworzono powiat bielski w granicach województwa śląskiego. Za sprawą niezliczonych zabytków w stylu secesyjnym i neorenesansowym, Bielsko-Biała jest bardzo często określane jako „Mały Wiedeń”.


Gdzie wystąpią gwiazdy


Electric Light Orchestra wystąpi na scenie ustawionej na bialskim Placu Ratuszowym 25 czerwca, natomiast Basia Trzetrzelewska – dzień później (start o godz. 20.00).

0 comments: