Portugalia

Widowiskowe święto w Portugalii

11.6.11 Anonimowy 0 Comments

, nie zapomnijcie o tej niesamowitej imprezie.


Organizowana raz na cztery lata Festa dos Tabuleiros czyli Święto Koszy, to jedno z najbardziej widowiskowych świąt w Portugalii. Warto skorzystać ze sposobności i wziąć udział w tym barwnym wydarzeniu (02-11.07.2011 r.), do którego cała okolica przygotowuje się już kilka miesięcy wcześniej. Podczas ostatniego święta, które obchodzone było w 2007 roku, obecny był premier oraz prezydent Portugalii.Z okazji Festa dos Tabuleiros całe miasteczko zdobione jest kolorowymi kwiatami (prawdziwymi oraz z bibuły). Wcześniej organizowany jest konkurs na najlepszą dekorację ulicy (Ruas Populares Ornamentadas). Mieszkańcy Tomar prześcigają się w pomysłach na ozdobienie swoich „ruas”. Dzięki temu, w tym niezwykłym, świątecznym okresie można podziwiać piękne kobierce z kwiatów, udekorowane okna i balkony oraz urocze baldachimy z girland wiszące nad głowami przechodniów.


To nie jedyna atrakcja Święta Koszy. Oprócz konkursu ma miejsce m.in. tradycyjna procesja dzieci z koszami (Cortejo dos Rapazes) (3 lipca), będąca przedsmakiem tego, co nas czeka później, oraz odbywająca się przy muzyce i fajerwerkach parada byków (Cortejo do Mordomo) (8 lipca). Dzień przed główną uroczystością Festa dos Tabuleiros, odbywają się także małe procesje dorosłych z koszami, reprezentujące szesnaście parafii regionu (Cortejos Parciais) (9 lipca). Ich uczestnicy przybywają do Tomar, aby wziąć udział w najważniejszym pochodzie - Procesji Koszy (Cortejo dos Tabuleiros) (10 lipca).


W Cortejo dos Tabuleiros uczestniczy ok. 400 ubranych na biało kobiet (według tradycji dziewic), przepasanych kolorową szarfą. Każda z nich niesie na głowie kosz, do którego przymocowana jest wysoka konstrukcja z nabitych na trzciny chlebków oraz barwnych, papierowych kwiatów (tradycyjnie maków). Na szczycie tej konstrukcji znajduje się korona
z białą gołębicą (symbol Ducha Świętego) lub krzyżem Zakonu Chrystusa. Kosz waży ok. 15 kg i jest zazwyczaj wysokości kobiety, która go niesie. Stąd też przy boku każdej pani kroczy odświętnie ubrany mężczyzna, którego zadaniem jest podtrzymać kosz w razie potrzeby. Pomimo, iż pochód uliczkami Tomar trwa ok. 4 godzin, większość dziewcząt dzielnie niesie swój ciężar, ponieważ reprezentują swoją wioskę lub dzielnicę, co uważane jest za wielki zaszczyt. Na zakończenie pochodu niesione przez kobiety chlebki są święcone. Festa dos Tabuleiros kończy się następnego dnia, uroczystością zwaną Bodo lub Pêza, podczas której ubogim rozdawana jest żywność (chleb i mięso, a kiedyś także i wino) (11 lipca).


Święto Koszy ma prawdopodobnie pogańskie korzenie. Obchody święta w obecnym kształcie (na cześć Ducha Świętego), zainicjowała święta królowa Izabela Aragońska. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat historii Tomar, warto zajrzeć także do tutejszego zamku (Castelo Templário) i klasztoru templariuszy (Convento de Cristo).


Fot. José Manuel, Turismo de Portugal


Czytaj też


Fatima, miejsce objawień


Więcej rejsów z Warszawy do Lizbony


Fuzja smaków, czyli jak pachnie Portugalia


Czekoladowe święto


Festiwale kulinarne w Portugalii

0 comments: