Miasta

Przekupka na Jarmarku w Toruniu

16.6.11 Anonimowy 0 Comments

Mieszczka z wagą, gęsią i koszem jaj rozsiadła się na jednej z ławek u stóp zabytkowego zboru na Rynku Nowomiejskim. Aranżacja jest elementem projektu „Toruń - Hanza nad Wisłą”.


Stylizowane na średniowiecze akcenty artystyczne, które pojawiają się od kilku lat na  toruńskiej starówce - herby miast hanzeatyckich w nawierzchni ulicy Szerokiej, witrażowe szyldy cechów rzemieślniczych czy stojące podświetlane panele szklane ze starymi rycinami Torunia -  to jeden z elementów realizowanego w Toruniu projektu „Hanza nad Wisłą”.


„Przekupka z wagą” jest dziełem Anety i Macieja Jagodzińskich-Jagenmeer, zwycięzców ogłoszonego przez miasto konkursu na staromiejskie aranżacje. Wykonana z brązu figura została umieszczona na jednej z kamiennych ławek przy zborze na Rynku Nowomiejskim. Zażywna kobieta trzyma pod pachą gęś, u stóp ma wagę, a w ręku kosz przepełniony jajami.


Oficjalna prezentacja „Przekupki z wagą” odbyła się w dniu inauguracji Jarmarku Katarzyńskiego, który jest tradycyjnym elementem programu czerwcowych Dni Torunia. Jako zadatek udanego handlu prezydent Michał Zaleski i prezes Targów Toruńskich Kazimierz Zawal wypełnili kosz przekupki świeżymi warzywami. Uczestnicy imprezy mogli skosztować specjałów oferowanych w kramach tegorocznego jarmarku: swojskich wędlin, ciast domowego wypieku, a nawet góralskich oscypków.


Do przekupki wkrótce dołączy kolejna średniowieczna torunianka - u zbiegu ulicy Królowej Jadwigi z Wielkimi Garbarami stanie „Toruńska Piernikarka” autorstwa Tadeusza Porębskiego. Jej odsłonięcie zaplanowano w sobotę, 18 czerwca 2011 r. o godz. 14.00 podczas święta ulicy Szerokiej.


Na projekt „Hanza nad Wisłą”, którego łączna wartość sięga 24 mln zł, miasto pozyskało ponad 12,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.


Dzięki „Hanzie nad Wisłą” na toruńskiej starówce zostało zrealizowanych kilka dużych inwestycji, m.in.: modernizacja Ratusza Staromiejskiego, remont i zagospodarowanie ul. Szerokiej jako osi łączącej stare i nowe miasto, modernizacja Domu Eskenów, konserwacja i zagospodarowanie turystyczne Zamku Krzyżackiego, powstanie sieci infomatów oraz multimedialnych paneli informacyjnych oraz realizacja prezentacji 3D Torunia średniowiecznego jako miasta należącego do Związku Hanzy.


Celem tych wszystkich inwestycji jest wykreowanie produktu turystycznego związanego z dawną historią miasta Torunia i jego rolą w ówczesnej Europie. Program ma na celu przybliżenie gościom naszego miasta dawnych tradycji morskich Torunia i jego związków z Hanzą.  Koordynatorem projektu jest Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Projekt jest realizowany w partnerstwie z Lokalną Organizacją Turystyczną  oraz Ligą Polskich Miast i Miejsc UNESCO.


źródło: torun.pl

0 comments: