Włochy

Muzeum Reinholda Messnera

8.6.11 Anonimowy 0 Comments

piątego muzeum Reinholda Messner’a. MMM Ripa, bo tak się nazywa, będzie ostatnim elementem projektu Messner Mountain Museum. Tematem przewodnim są ludzie gór: Ri w języku tybetańskim oznacza góry, Pa - ludzi. Tym projektem Messner chciał nawiązać kontakt między różnymi farmerskim społecznościami z gór całego świata. Celem jest wzajemne poznawanie swoich kultur, dzielenie się tradycją, wiedzą i doświadczeniem. Miejsce odwiedzą liczni goście pochodzący z najróżniejszych ludów m.in. Szerpów z Himalajów, Mongołów, Hunów, Tybetańczyków, lud Indio z Kalifornii czy też lud Walser z niemieckojęzycznych części Alp. Turyści zaś będą mogli w ten sposób poznać oraz zrozumieć kulturę i filozofię życia codziennego ludzi z dalekich regionów górskich.


- MMM RiPa jest dopełnieniem mojego projektu górskich muzeów – w ten sposób zamykam ich krąg projektem silnie związanym z Południowym Tyrolem. My także jesteśmy ludźmi gór i chcemy mieć wkład w opowiadanie historii podobnych społeczności z całego świata. Co roku planuję zapraszać do zamku gości z innego miejsca na Ziemi, aby w ten sposób zachęcić do wymiany pomysłów i doświadczeń – tłumaczy Reinhold Messner, pomysłodawca projektu.


Muzeum będzie otwarte przez cały tydzień, poza piątkami, w godzinach 10.00-18.00. Ceny biletów: dorośli 8 Euro, dzieci 3 Euro, studenci i osoby starsze 6 Euro, wycieczki 15os. 6 Euro. Dla osób pragnących bliżej poznać cały projekt został przygotowany całoroczny bilet zapewniający wstęp do wszystkich pięciu obiektów. Więcej informacji jest dostępnych na www.messner-mountain-museum.it


Ideą projektu MMM było przedstawienie „spotkania człowieka z górami“, czyli ukazanie różnorodnych interakcji i zależności między nimi. Grupa muzeów składa się z 5-ciu obiektów. Główna siedziba, Firmian, urządzona została w zamku Sigmundskron, w okolicach Bolzano/Bozen. Prócz muzeum Ripa, pozostałe miejsca to: zamek Juval w Val Venosta/Vinschgau (siedziba letnia Messnera), muzeum Dolomites pomiędzy Pieve di Cadore i Cortiną d’Ampezzo oraz Ortles w Solda/Sulden.


Reinhold Messner urodził się w Południowym Tyrolu, we Włoszech, w 1944 roku. Dorastał w Val di Funes/Vilnösser Tal w Dolomitach, następnie studiował na Uniwersytecie w Padwie. Przygodę ze wspinaczką rozpoczął w wieku pięciu lat i przez trzydzieści lat był jednym z najwybitniejszych alpinistów na świecie. W swojej karierze, zdobył ponad trzy tysiące szczytów, z czego ponad 100 jako pierwszy, w tym wszystkie ośmiotysięczniki. Messner jako pierwszy dotarł na szczyt Mount Everest’u bez pomocy tlenu. Przebył pieszo Antarktydę, Grenlandię, Tybet, pustynie Gobi i Takla Makan. Kilka lat temu rozpoczął projekt Messner Mountain Museum - pięć wzajemnie powiązanych tematycznych muzeów poświęconych sztuce, kulturze, religii i specyfice regionów górskich na całym świecie. Ponadto Messner jest pisarzem, fotografem, a w latach 1999-2004 był członkiem Parlamentu Europejskiego.


 


 


 


Czytaj też


Smaki Południowego Tyrolu


Rzym zwiedzaj za darmo


Muzeum Reinholda Messnera


Włochy

0 comments: