Niemcy

Hamburg - dumna piękność na północy

4.6.11 Anonimowy 0 Comments

uchodzi za jedno z najpiękniejszych w Niemczech.


 Nawet zwykle bardzo powściągliwym z natury hanzeatyckiego miasta trudno jest ukryć dumę ze swojej metropolii. Swoją atmosferą i nadmorskim urokiem Hamburg oczaruje każdego, kto był tu choćby raz. Łaba, Alster, dzielnica Hafencity, Dzielnica Spichlerzy (Speicherstadt), targ rybny (Fischmarkt) lub ulica Reeperbahn – każdego dnia można tu odkryć, przeżyć i podziwiać coś nowego.


Najbardziej grzeszna ulica świata
Hamburg jest drugim co do wielkości miastem w Niemczech, oferującym swoim gościom wyjątkowe atrakcje: kultura i sztuka z najwyższej półki, światowe hity musicalowe, cudowne muzea, ambitne i ciekawe spektakle teatralne, widowiska operowe, jeden z najlepszych zespołów baletowych świata, doskonała gastronomia, ekskluzywne sklepy, ekscytujące życie nocne i zabytki, jakich dostarczyła 1200-letnia historia miasta. Hamburg jest miastem młodym, nowoczesnym, przyjaznym i kosmopolitycznym, które jest jednocześnie pełne kontrastów. Każdy zakątek Hamburga wygląda inaczej, a mimo to wszystko łączy się w jedną, harmonijną całość: z jednej strony barwna dzielnica St. Pauli wraz z Reeperbahn, najbardziej grzeszną ulicą na świecie. Z drugiej strony porządna i bogata dzielnica Blankenese z szacownymi willami.


Albo centrum miasta – jedyne, które leży nad jeziorem – Alstersee. Większe, zajmujące obszar 160 hektarów jezioro, nazywane Außenalster („zewnętrznym Alsterem”), jest prawdziwym rajem dla amatorów żagli i kajaków. To tereny wypoczynkowe mieszkańców Hamburga, które leżą najbliżej miasta i są doskonałym miejscem do relaksu lub zwyczajnego leniuchowania. Tak samo jest zresztą też nad mniejszym jeziorem, Binnenalster („wewnętrznym Alsterem”), znajdującym się w sercu miasta. A nad jeziorem czekają kawiarnie, sklepy oraz ekskluzywny pasaż handlowy i promenada Jungfernstieg.


To co trzeba koniecznie zobaczyć
Dla wielu to właśnie starówka stanowi esencję miasta. Przenosi gości w czasy, gdy zamożni kupcy robili tutaj doskonałe interesy na handlu kawą, herbatą i przyprawami korzennymi, np. przy ulicy Cremon ze słynnym Chilehaus. A przy Deichstraße, dawnej ulicy kupców z biurami handlowymi i budynkami mieszkalnymi pochodzącymi z czasów od 17 do 19 stulecia oraz licznymi doskonałymi restauracjami i knajpkami, można oddawać się rozkoszom rozmyślania o starych, dobrych czasach.


Zawsze jednak to wycieczka po porcie, która zaczyna sie przy nabrzeżu Landungsbrücken, jest absolutną atrakcją każdej wizyty w Hamburgu. Stąd już tylko jeden krok do starego tunelu pod Łabą (Alter Elbtunnel): charakterystyczna, kopulasta budowla mieści maszynerię obsługującą cztery ogromne windy, transportujące od 1911 roku zarówno ludzi, jak i pojazdy na głębokość prawie 24 metrów. Następnie tunel prowadzi na drugi brzeg Łaby do dzielnicy Steinwerder.


Stąd rozpościera się panorama Łaby z widokiem na Hafenrand, katedrę św. Michała (zwaną tu potocznie „Michel”) i trzy przycumowane w porcie zabytkowe statki-muzea. Stąd rozpościera się panorama Łaby z widokiem na Hafenrand, katedrę św. Michała (zwaną tu potocznie „Michel”) i trzy przycumowane w porcie zabytkowe statki-muzea. W każdą niedzielę o świcie handluje się tutaj świeżymi rybami i nie tylko – to prawdziwe zakupowe przeżycie z rodzaju tych niezapomnianych.


The Beatles i Hamburg
Niezapomniani są tu również The Beatles. Na początku lat 60 ubiegłego wieku chłopcy z Liverpoolu szturmem zdobyli Hamburg swoimi trwającymi niekiedy nawet po osiem godzin występami w legendarnym klubie Star-Club. Na placu prze katedrą św. Pawła (St. Pauli) znajduje się spektakularny pomnik-instalacja, mający przypominać, że właśnie w Hamburgu „Fab Four“ rozpoczęli swoją karierę: wielka, okrągła płyta z granitu, która wygląda jak winylowa płyta grająca. W jej rowkach są zatopione paski z nierdzewnej stali z wygrawerowanymi około 70 tytułami piosenek grupy. Specjalne oświetlenie sprawia wrażenie, że płyta się kręci. Zainstalowane na ziemi lampy oświetlają figury – wykonane ze stali szlachetnej kontury Johna, Paula, George’a i Ringo.
Zobacz koniecznie


Mini świat
Za murami hamburskiego Miasta Spichlerzy (Speicherstadt) przez 365 dni w roku na 4000 m. kw. stoi otworem brama do całego świata w miniaturowym formacie: 15 000 metrów torów dba o to, by 15 000 wagoników dotarło do celu. Do tego 5000 domków i mostków, 250 000 drzewek i 250 000 figurek w skali H0 tworzy gigantyczne, choć miniaturowe otoczenie. Prawie pół miliona światełek sprawia, że cały obiekt zdaje się być nawet bardziej niż realny i gwarantuje niepowtarzalną atmosferę. Imponująca jest również technika, kryjąca się za funkcjonowaniem tego miniaturowego świata: do sterowania pociągami potrzeba aż 60 komputerów.Miasto Spichlerzy


Między centrum wystawienniczym Deichtorhallen Hamburg a Baumwall leży w wolnym porcie stuletnia dzielnica Speicherstadt (Miasto Spichlerzy), największy zwarty kompleks magazynowy na świecie. Tam czeka na gości odwiedzających Hamburg idylla, jakiej nie spodziewają się zastać w wielkim światowym porcie: czerwone budowle zbudowane za panowania cesarza Wilhelma w stylu ceglanego neogotyku okresu grynderskiego. Elewacje największego na świecie kompleksu składów i domów handlowych zdobią osobliwe zwieńczenia, wieżyczki, łuki i wykusze. Tak jak przed stu laty składowane są tutaj za grubymi murami cenne towary: tytoń, kawa, herbata, przyprawy i kakao, a obecnie także komputery. Tutaj też mieści się największy na świecie skład wschodnich dywanów. Spichlerze są symbolem Hamburga i główną atrakcją wielkiej wycieczki statkiem po porcie.


Dzielnica rozrywek


„Na Reeperbahn o wpół do pierwszej w nocy...” - te słowa piosenki Hansa Albersa zna prawie każdy, a hamburska dzielnica rozrywek i "czerwonych latarni" wciąż jest najchętniej wybieranym miejscem, aby zabawić się wieczorem. Ponieważ tutaj nie istnieje nic, czego nie można dostać. Wzdłuż ulicy, przy której kiedyś okręcano stumetrowej długości cumy statków - zwane „reepe” - nadal można znaleźć domy publiczne, sexshopy i lokale z tańcem erotycznym, ale jest też wiele knajpek i kafejek, barów, budek z przekąskami i coraz więcej popularnych dyskotek, modnych pubów, klubów oraz prężnie działających instytucji kulturalnych. Miłośnicy rozrywki poważniejszego kalibru znajdą tu możliwość spędzenia wspaniałego wieczoru wedle swoich upodobań. Paleta propozycji sięga od operetki, przez teatry Schmidt i Schmidt`s Tivoli po Café Keese i Quatsch Comedy Club.


Geometria na dotyk


Sześciopiętrowy biurowiec na brzegu Łaby należy do najbardziej niezwykłych obiektów Hamburga. Przechylona od wschodu ku zachodowi bryła budynku o intrygującej romboidowej formie wystaje niczym dziób statku na 40 metrów od brzegu w kierunku rzeki. Specjalnie pod budowę tego budynku o tak ekspresywnym kształcie usypano język lądu, wybiegający wgłąb Łaby. Znajdującymi się przy wschodniej ścianie budynku zewnętrznymi schodami można wejść na umieszczoną na szóstym piętrze i dostępną dla zwiedzających platformę widokową, skąd rozciąga się zapierający dech widok na Łabę i Hamburg. Inną osobliwością biurowca są dwie przeszklone, ukośne windy, transportujące pasażerów na poszczególne piętra.


Nowa dzielnica


Tutaj rośnie małe miasto HafenCity - największy obecnie w Europie projekt rozwoju śródmieścia - prezentuje model rozbudowy centrum europejskiego miasta nad wodą. Historyczne Miasto Spichlerzy (Speicherstadt) ze swoją neogotycką ceglaną architekturą już od dawna dominuje w miejskim pejzażu Hamburga, nowo wybudowana część miasta HafenCity bezpośrednio w porcie jest nowoczesnym akcentem w jego obrazie. Wraz z projektem nowego centrum miasta Hamburg wyznacza nowe trendy w Europie: na obszarze 157 hektarów powstaje tętniąca życiem dzielnica, która będzie służyła za przestrzeń biznesową i mieszkalną. Swoje miejsce tutaj znajdą też handel detaliczny, rozrywka, gastronomia i kultura.


Hamburskie musicale


Od „Upiora w operze” przez „Króla Lwa” po „Mamma Mia”, „Sister Act” i „Tarzana” - Hamburg jest trzecią na świecie sceną musicalową po Nowym Jorku i Londynie! Każdego roku miliony widzów napływają do trzech największych teatrów muzycznych miasta, a setki tysięcy rzucają się w wir rozrywki w mniejszych, takich jak teatry w dzielnicy St. Pauli. Tutaj są wystawiane przede wszystkim własnej produkcji musicale - na przykład ulubiony przez (niemal) wszystkich hamburczyków kawałek „Heiße Ecke” (pol. „Gorący Zakątek”). Tutaj, w barze Heiße Ecke przez 24 godziny na dobę spotyka się cała dzielnica St. Pauli na porywającym musicalu.


Znak rozpoznawczy miasta


Kościół św. Michała (St. Michaelis), zwany przez hamburczyków pieszczotliwie „Michelem”, jest jako znak rozpoznawczy miasta nie tylko najważniejszym barokowym kościołem w północnych Niemczech, ale także jedną z największych latarni morskich na świecie. Michel służył przez wiele lat za punkt orientacyjny statkom wpływającym do hamburskiego portu od strony Łaby. Wieża kościoła ma 132 metry wysokości, a żeby dostać się na jej szczyt, trzeba pokonać prawie 450 stopni schodów. Tam z platformy widokowej rozciąga się fantastyczny widok na Hamburg i port - wyjątkowo piękny szczególnie nocą. Na uwagę zasługują również mierzący 52 m długości statek-kościół z potężnym, wysokim na 20 m ołtarzem, oraz największy w Niemczech zegar na wieży, którego wskazówki ważą 130 kilogramów każda.


Jezioro w mieście


W centrum hanzeatyckiego miasta rzeka Alster tworzy dwa jeziora: Binnenalster (wewnętrzne) i Außenalster (zewnętrzne). Najistotniejsze, oprócz Łaby, zbiorniki wodne Hamburga składają się z kolei z kilku mniejszych odcinków, zaś źródło znajduje się w miejscowości Henstedt-Rhen poza Hamburgiem. Każdy brzeg Außenalster, który zajmuje okazałą powierzchnię 164 hektarów, jest ulubionym punktem wyjściowym dla rozmaitych aktywności turystycznych. Amatorzy joggingu korzystają ze ścieżek wzdłuż brzegów zbiornika wodnego, małe żaglówki i łódki kręcą swoje rundy po jeziorze. Park nad Alsterem (Alsterpark) i wspaniałe tereny zielone z użyczającymi cienia drzewami pozwalają za jednym spojrzeniem na jezioro w mig zapomnieć o gorączkowości dnia powszedniego i wielkomiejskim zgiełku.


Historyczna promenada


Od południowego brzegu hamburskiego jeziora Binnenalster, począwszy od placu Gänsemarkt ciągnie się bulwar Jungfernstieg, historyczna promenada spacerowa i obecnie pasaż handlowy, główny punkt w centrum hanzeatyckiego miasta. Dawniej majętne rodziny prezentowały swoje córki na spacerach po Jungfernstieg - przy odrobinie szczęścia znajdował się odpowiedni kawaler dla młodej damy. Budowle przy wspaniałym bulwarze wcale nie mają gorszych rodziców: w częściowo historycznych, częściowo nowych budynkach mieszczą się najlepsze hotele miasta, mają swoje siedziby banki, tutaj znajduje się wejście do Europa Passage, jednego z najszykowniejszych centrów handlowych miasta.


Duma miasta


Hamburski ratusz, wybudowany w latach 1886-97 w stylu neorenesansowym i będący jednym z najbardziej imponujących gmachów parlamentarnych i rządowych w Niemczech, jest wielką dumą całego miasta. Znajduje się centralnie między rzekami Aster i Łaba i ze swoimi blisko 650 pomieszczeniami jest większy od brytyjskiego pałacu Buckingham. Trzyskrzydłowa budowla z granitu i piaskowca, z szeroką na 112 metrów zdobioną fasadą, wyniosłą wieżą o wysokości 112 metrów i kryta miedzianym dachem sprawia niesamowite wrażenie ogólne. Od strony placu ratuszowego między niszami okiennymi stoją brązowe rzeźby dwudziestu królów i cesarzy Pierwszej Rzeszy Niemieckiej, od Karola Wielkiego do Franciszka II.


Fot. Marta Legieć


Źródło: Niemiecka Centrala Turystyki


Czytaj też


Berlin - metropolia odnajduje się na nowo0 comments: