Austria,

Austria | Karyntia na dwóch kółkach

3.6.11 Anonimowy 0 Comments

Rajd po górach w Karyntii to nie tylko mozolne wjazdy na strome zbocza czy jeżące włos na głowie zjazdy, ale przede wszystkim przyjemne szlaki rowerowe i szosowe.


Karyntia


Drauradweg - karyncki klasyk

 
Drauradweg to absolutny klasyk wśród szlaków rowerowych, odpowiedni zarówno na ambitne wyprawy etapowe, jak i wycieczki czysto rekreacyjne i rodzinne eskapady. Szlak zaczyna się we Wschodnim Tyrolu i prowadzi przez Karyntię, na odcinku 366 kilometrów w dół rzeki Drawy. Niezapomniane wrażenia zapewniają zarówno przyroda i zapierające dech pejzaże Dolomitów, jak i zabytkowe miasteczka. Kto się nie upiera, aby przebyć cała drogę na rowerze, może zmienić środek lokomocji i niektóre odcinki szlaku pokonać pociągiem, statkiem albo busem. Na życzenie organizowany jest transport bagażu. Także gastronomia przystosowała swą ofertę do potrzeb rowerzystów: Napoje chłodzące i zdrowe przekąski są w każdej ofercie - gospodarze wiedzą, co smakuje rowerzystom. Wycieczkę szlakiem Drauradweg można połączyć z trasą Lavantradweg. Ta ostatnia stanowi jednocześnie połączenie ze szlakiem Murradweg, zaczyna się na granicy ze Styrią i prowadzi wzdłuż rzeki Lavant, a następnie łączy się ze szlakiem Drauradweg w Lavamünd.

Alpe-Adria-Bike i zwiedzanie sztolni

 
Przekraczamy granice, nawiązujemy nowe przyjaźnie - tak brzmi motto trasy „Alpe-Adria-Bike". W ciągu sześciu dni można nią przebyć drogę prowadzącą przez trzy łańcuchy górskie, Salzburg, Karyntię i Friuli aż do Morza Adriatyckiego. Droga stanowi cel sam w sobie - uczestnicy tej transalpejskiej wyprawy poznają osobliwości krajobrazu, kulturalne ciekawostki i specjalności kulinarne poszczególnych regionów i krajów, goszczeni na trasie przez wielu miłych gospodarzy, zarówno w Austrii, jak i we Włoszech.

Niepowtarzalną atrakcją jest rowerowa eskapada po sztolniach w regionie Klopeiner See w południowej Karyntii. Nietypowa trasa rowerowa obejmuje siedmiokilometrowy odcinek sztolni nieczynnej kopalni, położonej na granicy ze Słowenią. Wyposażeni w latarki śmiałkowie wyruszają na spotkanie podziemnej przygody. Taka wycieczka jest szczególną atrakcją przede wszystkim dla rowerzystów o ambicjach sportowych. Sztolnie mogą jednak zwiedzać na rowerach także mniej wprawni amatorzy i rodziny, wybierając łatwiejsze, indywidualnie dobrane trasy.


Szlak Karnicki - idealny dla rodzin


90-kilometrowy Szlak Karnicki prowadzi z Kötschach-Mauthen w Gailtal do Villach. Jest odpowiedni dla wszystkich członków rodziny, bo na prawie całym odcinku biegnie w dół. W odległości kilku metrów od Szlaku Karnickiego leży wejście do jednego z najpiękniejszych wąwozów w Austrii - Garnitzenklamm.

Szlak Karynckich Jezior

 
Woda, jeziora i jazda na rowerze - idealna kombinacja dla miłośników sportów rowerowych. Specjalnością okolic jeziora Wörthersee są wyścigi kolarskie. Region ten jest znany wśród triathlonistów z całego świata z wyścigów „Kärnten Ironman Austria", ale także niezależnie od tego wydarzenia oferuje idealne warunki do treningu. Nowa mapa rowerowa, opracowana przy udziale profesjonalisty Petera „Paco" Wrolicha, obejmuje 18 wybranych tras, które można pokonać samodzielnie.

Kto chciałby poznać region na mniej wymagających trasach, powinien wypróbować Szlak Pięciu Jezior. Prowadzi on z Velden wzdłuż południowego brzegu Wörthersee. Trasa biegnie przez Maria Wörth i Maiernigg, gdzie stoi domek kompozytora Gustava Mahlera, i dalej przez Goritschitzen do Rauschelesee, Bassgeigensee i Keutschacher See. a następnie brzegiem Hafnersee z powrotem do Velden.

Villach - Najbardziej rowerowe miasto

 
83 kilometry ścieżek rowerowych to powód, dla którego miasto Villach cieszy się tytułem „najbardziej rowerowego" miasta Austrii. Z miasta można wyruszyć rekreacyjną 20-kilometrową trasą „Jausenradweg”, która swą nazwę (Jause = przekąska) zawdzięcza licznym rozsianym wzdłuż szlaku gospodom. Ze względu na przepiękną górską panoramę godny polecenia jest szlak do i wokół jeziora Ossiacher See.

Szlaki kulturalne: Środkowa Karyntia - Południowa Karyntia


Nic nie stoi na przeszkodzie, aby miłośnicy dwóch kółek podczas swych wypraw po Karyntii poznawali także kulturę i sztukę regionu. Szlak kulturalny prezentuje skarby kultury środkowej Karyntii, biegnąc aż do trasy Drauradweg. Jego główna ścieżka prowadzi przez średniowieczne miasto Friesach do St. Veit, a potem wzdłuż rzeki Glan do Klagenfurtu. Bocznymi trasami można dotrzeć do słynnych zabytków kultury, takich jak katedra w Gurk, zamek Hochosterwitz, książęcy tron i katedra w Maria Saal. Trasę tę można z powodzeniem połączyć z przejazdami koleją.

Nowością jest Szlak Sztuki Jauntal w regionie Klopeiner See w południowej Karyntii. Na jego trasie spotkamy nowoczesne rzeźby, magiczne kamienie, lecznicze źródła i przydrożne kapliczki i najwyższy most kolejowy w Europie.

Tekst i zdjęcia austria.info

0 comments: