atrakcje turystyczne,

Na plażach Zatoki Ryskiej

11.8.10 Anonimowy 0 Comments


Estonia we współpracy z Łotwą uporządkowały około dwustu kilometrów wybrzeża morza Bałtyckiego – zaczynając od Valgerand w Estonii, a kończąc w Jurmala na Łotwie. Wspólny projekt pod hasłem „Wypoczynek na plażach Zatoki Ryskiej”, mający szansę stać się atrakcyjnym pomysłem turystycznym, zrealizowano przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, wynoszącym prawie 2 miliony euro.


Beach hopping to aktywny sposób spędzania urlopu powszechnie znany na świecie, polegający na podróżowaniu wybrzeżem, ciągnącym się przez setki kilometrów. Trasa projektu plażowego wokół Zatoki Ryskiej wynosi obecnie 200 km, zaczynając od Valgerand w Estonii, a kończąc w Jurmala na Łotwie. Projekt o takim szerokim zasięgu nie był wcześniej realizowany w basenie morza Bałtyckiego.

Tarmo Mutso, Dyrektor Centrum Rozwoju Turystyki Estońskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości uważa, że uporządkowany przez oba kraje rozległy pas wybrzeża będzie oferował, między innymi polskim turystom, ciekawy sposób spędzania urlopu. „Statystyki wykazują, że Estonia jako cel wyjazdów turystycznych, cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów, a teraz pojawiła się kolejna atrakcja w postaci aktywnego wypoczynku plażowego” - twierdzi Mutso. Estońskie plaże z białym piaskiem znajdują się w odległości około 70 km od granicy estońsko-łotewskiej. Prowadzą do nich czytelnie oznakowane drogi.

Oprócz nowego wyposażenia plażowego, w niektórych miejscach wybrzeża wzniesiono dodatkowo wieże do obserwacji ptaków oraz zbudowano promenady spacerowe. Zadbano także o wystarczającą liczbę miejsc noclegowych, zarówno na polach namiotowych na kempingach, w pensjonatach jak i w hotelach.

Oprócz możliwości spędzania czasu na plażach istnieje również możliwość zwiedzania różnorodnych atrakcji turystycznych i kulturalnych znajdujących się w okolicy. Jednocześnie, w ramach estońsko-łotewskiego projektu zbudowano transgraniczną trasę rowerową o długości 1300 km przechodzącą przez Estonię Południową i Łotwę Północną, oferującą wszystkim zainteresowanym aktywnym wypoczynkiem, możliwość dołączania się do trasy Tour de LatEst o odmiennym krajobrazie, przepięknych widokach i ciekawych atrakcjach.

Więcej:

Beach hopping - wędrówki po plażach, czyli aktywny sposób spędzania urlopu znany na świecie już od dawna, polagający na podróżowaniu wybrzeżem. Estońskie plaże za swój dobry stan otrzymały status Niebieskiej Flagi (Blue Flag -http://www.blueflag.org/).

0 comments: