Litwa: Lato na Mierzei Kurońskiej

29.6.14 Anonimowy 0 Comments

Początek sezonu letniego Litwa wita festiwalami i festynami, ciesząc się z nadejścia ciepłych dni pozwalających odpocząć po całorocznej pracy lub nauce.


    Szczególnym miejscem na mapie jest umieszczona na liście UNESCO Mierzeja Kurońska z jej piaszczystymi plażami, drugimi co do wysokości wydmami w Europie i wspaniałą roślinnością.  Plaże, zwłaszcza w okolicach miejscowości Juodokrante i Nidy zaliczają się do bardzo czystych, czego dowodem jest wyróżnienie ich kilka lat temu błękitną flagą przyznawaną przez pozarządową organizację (FEE) zajmującą się ochroną środowiska. Znajdujące się między wspomnianymi miejscowościami wydmy to tzw. Martwe (Szare) Wydmy, które lata temu bezpowrotnie zasypały piachem kilka rybackich wiosek. Ze względu na niezwykłość i piękno tego miejsca koniecznie trzeba je odwiedzić.W części litewskiej mierzeja ciągnie się przez 98 km (po stronie rosyjskiej jest jeszcze 48 km). Półwysep w najszerszym miejscu mierzy 4 km, a w najwęższym zaledwie 380 m. Malownicze wioski rybackie Mierzei można zwiedzać, zwłaszcza latem, a przy okazji uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych związanych z tym rejonem. Nadmorskie kurorty Litwy kuszą białymi, piaszczystymi plażami, sosnowymi lasami wzdłuż wybrzeża i dobrą bazą noclegową. Oczywiście pobyty wakacyjne można łączyć z zabiegami w SPA, które oferowane są w nadmorskich miejscowościach. Warto dodać, że na Litwie działają 4 uzdrowiska, z których dwa usytuowane są właśnie nad morzem (Nerynga i Połąga).


Nerynga to miasto powstałe w 1961 r z połączenia kilku rybackich miejscowości usytuowanych na Mierzei Kurońskiej (Nidy, Preili, Pervalki i Juodkrante). Uzdrowisko Nerynga słynie z krystalicznie czystego powietrza przesiąkniętego zapachem żywicy. Okolice uzdrowiska zachęcają do spacerów i odwiedzania ciekawych miejsc, np. cmentarza etnograficznego w Nidzie z jednymi z najstarszych drewnianych nagrobków na Litwie, Muzeum Tomasza Manna, przy którym kończy się bursztynowy szlak wiodący wzdłuż Bałtyku, latarni morskich na górze Urbo i na Przylądku Rumaków, czy tarasu widokowego na wysokiej na 52 metry wydmie Parnidis. Znajduje się na niej również obelisk będący zegarem słonecznym. Wycieczka na Górę Czarownic w Juodkrante daje okazję do spotkania całej galerii rzeźbionych diabłów i postaci z legendy o mitycznej olbrzymce Neryndze. W Nidzie zwiedzać można Etnograficzną Zagrodę Rybaka. Nida i Juodokrante, miejscowość którą można obejrzeć idąc wzdłuż morza, pełne są malowniczych domków usytuowanych wzdłuż brzegu. Charakterystyczne wiatrowskazy to wizytówka Neryngi. Inną atrakcją są skupiska kormoranów i czapli siwej w okolicach Czaplej Góry. Na Mierzei zamieszkuje wiele gatunków rzadkich ssaków i zagrożonych wyginięciem ptaków. 50 kilometrowa ścieżka rowerowa wiodąca wzdłuż Mierzei Kurońskiej wiedzie przez Neryngę. Wycieczki można również odbywać statkiem i wodolotem (do Kłajpedy). Statek wycieczkowy dowozi turystów do interesującej wsi Minge, określanej jako zabytek architektury. Wieś znajduje się w delcie Niemna, a przepływająca przez wieś rzeka jest jednocześnie umowną główną ulicą miejscowości. Wycieczki do Minge zazwyczaj obejmują zwiedzanie stacji ornitologicznej na przylądku Ventes Ragas. Żeglarstwo, windsurfing i wędkarstwo to kolejne propozycje spędzenia czasu na Mierzei.


 


Źródło: http://www.visitneringa.com


Od maja w miejscowościach Mierzei Kurońskiej odbywają się festiwale i imprezy gromadzące turystów, z których pokaźną część stanowią obcokrajowcy. Sezon letni symbolicznie rozpoczyna „Festiwal Otwarcia Sezonu Letniego” w Neryndze. W tym roku festiwal odbył się w dniach 6-8 czerwca. Podczas jego trwania prezentowane były informacje związane z lokalnymi wydarzeniami. Festiwalowi goście zachęcani byli, jak co roku, do zdobywania wiedzy o okolicy, zwiedzania pobliskich rejonów oraz uczestnictwa w licznych imprezach kończących się zazwyczaj wieczornymi koncertami. W czerwcu i lipcu trwa tu „Lato organowe”, w końcu czerwca międzynarodowy festiwal folklorystyczny, festiwal muzyki kameralnej i ekologii. Kolejnym ważnym wydarzeniem lata nad litewskim Bałtykiem jest coroczny Festiwal Tomasza Manna odbywający się w Nidzie w tym roku w dniach 12-19 lipca. Towarzyszące mu koncerty muzyczne, dyskusje i nocne pokazy filmów przyciągają gości nie tylko z terenu Litwy. Nida rozwinęła się dzięki T. Mannowi, który z honorarium otrzymanego za Nagrodę Nobla wybudował tu swoją willę i zainwestował w miejscowość. W lipcu kolejne festiwale muzyczne (jazzowy i muzyki kameralnej) umilają czas wakacji. W sierpniu zapraszają kolejne festiwale muzyczne, filmowy oraz Dni Dawnych Rzemiosł. Koniec lata wiąże się z plenerem malarskim i sympozjum fotograficznym. Warto wspomnieć, że Nida była w końcu XIX w. ulubioną miejscowością wypoczynkową niemieckiej awangardy artystycznej. Do Nidy, która szczyci się największą na Litwie ilością dni słonecznych, można dotrzeć spacerem wzdłuż nadmorskiego deptaku.


Lato na Mierzei Kurońskiej to niekończące się możliwości odpoczynku – od biernego wylegiwania się na białym nadmorskim piasku, przez spacery połączone ze zwiedzaniem, wycieczki rowerowe, rejsy po morzu i zalewie po windsurfing, kitesurfing, skoki ze spadochronem i przeloty balonem nad Mierzeją. W rejonie kłajpedzkim znajduje się też jedno z lepszych na Litwie pól golfowych (National Golf Resort).


    Warto przypomnieć, że rejon nadmorski obfituje w świeże i wędzone ryby. Flądry, makrele, węgorze i leszcze wędzi się na Mierzei według tradycyjnych sposobów, a amatorów ryb nigdy nie brakuje. Wędkarze mogą liczyć na dorsze, śledzie, trocie i flądry w wodzie morskiej, zaś w wodach Zalewu Kurońskiego na ryby słodkowodne takie jak np. okonie, leszcze i sandacze.


 

0 komentarze: