Czechy,

Zwiedzaj Czechy z siodełka roweru

23.7.12 Anonimowy 0 Comments

W Czechach znajdziemy gęstą sieć ścieżek rowerowych. Na rodziny z dziećmi czekają łatwe trasy łączące ciekawe miejsca. Miłośnikom architektury z pewnością spodoba się zespół krajobrazowy i pałacowy Lednice – Valtice. Zaawansowani cykliści mogą sprawdzić swe umiejętności na specjalnie wyznaczonych, trudnych odcinkach. Na kilkudniowe wycieczki po Czechach idealne są na przykład trasy EuroVelo.
Przez Czechy wiodą cztery międzynarodowe trasy rowerowe EuroVelo: 4, 7, 9 i 11. Możemy wyruszyć na wycieczkę wybranym odcinkiem lub zaplanować dłuższą, międzynarodową podróż. Planując wyprawę możemy skorzystać z pomocy specjalnych agencji, które zapewnią nam opiekę przewodnika oraz niezbędne zaplecze na trasie.


Do najbardziej lubianych przez cyklistów odcinków należy EuroVelo 4, prowadzący z Pragi do granicy z Niemcami, do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Po drodze odwiedzimy zabytkowe miasta Litoměřice i Mělník, spróbujemy także wina w jednej z winiarni w Wielkich  Žernosekach. W pobliżu Litoměřic znajdziemy pomnik Terezín, usytuowany na terenie dawnego obozu koncentracyjnego. Z Czeskiej Szwajcarii możemy kontynuować podróż wzdłuż Łaby, do Drezna.

Jeśli chcesz zwiedzić Czechy z siodełka roweru, ale nie czujesz się na siłach, aby wybrać się w kilkudniową podróż, wypożycz rower tylko na jeden dzień. Proponujemy wycieczkę na przykład do winiarskiego regionu Moraw Południowych. Tutejsze trasy winiarskie wiodą wśród winnic. Po drodze możemy spróbować wyśmienitego wina z okolicznych piwnic winnych. Goszcząc na południu Moraw warto odwiedzić pobliski zespół krajobrazowy i pałacowy Lednice - Valtice, w którym ród Lichtenstejnów pozostawił ślady swego panowania.


W regionie Slovacko, słynącym z barwnych tradycji folklorystycznych, znajdziemy unikatową trasę rowerową wzdłuż Kanału Baty. Na dwóch kółkach pokonamy odcinek o długości 80 km między  Hodonínem a Kroměřížem. Jazdę na rowerze możemy urozmaicić sobie rejsem łodzią wycieczkową lub hausbotem.


Sieć ścieżek rowerowych, wiodących wokół największego czeskiego jeziora Lipno, liczy setki kilometrów. Trasy są tu odpowiednie także dla rodzin z dziećmi. Na turystów czekają różnego rodzaju sporty wodne, na przykład jachting, windsurfing czy kiteboarding. Trochę trudniejsze trasy i przepiękną, malowniczą okolicę znajdziemy ma Szumawie.


Z zabytkowego miasta Cheb, leżącego w zachodnich Czechach, możemy wyruszyć na dwóch kółkach wzdłuż rzeki Ohře aż do uzdrowiska Karlowe Wary. Po drodze miniemy między innymi zamek Sokolov i Mostov oraz romantyczne miasteczko Loket z pobliskimi Skałami Svatošovskimi, które inspirowały J. W. Goethego.


Miłośników adrenaliny zapraszamy na trasy singletrack do ośrodków Pod Smrkem i Rychlebské stezky. Są tu do dyspozycji zarówno trasy dla zaawansowanych cyklistów, jak i dla rodzin z dziećmi.


W wielu miejscach w Czechach rowerzyści mogą skorzystać ze specjalnych autobusów służących do przewozu rowerów,  tak zwanych cyklobusów. Cykliści poniżej 18 roku życia mają obowiązek używania kasku. Planując wycieczkę rowerową warto zajrzeć na www.cykloserver.cz. Na stronie  tej znajdziemy wykaz hoteli, restauracji i sklepów ze sprzętem rowerowym. Jednodniowe lub dłuższe wycieczki zarezerwujemy na stronach: Czech Bike Tours, Praha Bike, Top Bicycle.


źródło czechtourism.com

0 comments: