Biwakowanie na dziko,

Biwakowanie na dziko. Gdzie w Europie jest to legalne?

24.6.23 mm 0 Comments

W Europie nie brakuje miejsc, gdzie można zdecydować się na spanie na dziko, czyli na nocleg poza oficjalnymi kempingami lub innymi wyznaczonymi obszarami. Warto jednak pamiętać, że prawa i przepisy dotyczące spania na dziko różnią się w zależności od kraju. Niektóre kraje mają bardziej liberalne regulacje, podczas gdy inne narzucają bardziej restrykcyjne ograniczenia. Przed zdecydowaniem się na spanie na dziko, zawsze warto zapoznać się z lokalnymi przepisami i zasadami.

Szwecja ma ustawowe prawo zwane "Allemansrätten", które daje prawo do spania na dziko na obszarach publicznych fot. travelerdeluxe

Oto kilka przykładów przyjazne biwakowiczom krajów Europy i miejsc, gdzie w niektórych przypadkach można rozważyć spanie na dziko.
 

Szwecja

 

Szwecja ma ustawowe prawo zwane "Allemansrätten", które daje prawo do spania na dziko na obszarach publicznych, pod warunkiem przestrzegania zasad, takich jak pozostawienie miejsca w takim stanie, w jakim zostało znalezione. Prawo Allemansrätten umożliwia rozbicie namiotu na obszarach publicznych, takich jak lasy, pola i wybrzeża, pod warunkiem przestrzegania zasad środowiskowych i poszanowania prywatności innych osób. Warto jednak pamiętać, że biwakowanie na terenach prywatnych lub chronionych może wymagać zgody właściciela lub zezwolenia. W niektórych rezerwatach przyrody lub obszarach ochrony ścisłej, biwakowanie na dziko może być zabronione. W takich przypadkach zwykle istnieją wyznaczone miejsca do biwakowania lub kempingi, gdzie można spędzić noc.
 

Norwegia

 
Norwegia również posiada podobne prawo do spania na dziko, zwane "Allemannsretten", które pozwala na korzystanie z natury i rozstawianie namiotów na obszarach publicznych, z wyłączeniem terenów prywatnych.
 

Szkocja

 

Szkocja ma bardziej liberalne przepisy dotyczące spania na dziko w porównaniu do innych części Wielkiej Brytanii. Istnieje wiele obszarów górskich i parków narodowych, gdzie można znaleźć dzikie miejsca do rozstawienia namiotu.
 

Finlandia

 

Finlandia ma ustawowe prawo "Jokamiehenoikeus", które umożliwia spanie na dziko na większości obszarów publicznych. Istnieją również specjalnie wyznaczone miejsca ogniskowe i altany, gdzie można spędzić noc na dziko.
 

Hiszpania

 

Biwakowanie na dziko jest w Hiszpanii ograniczone i często nie jest dozwolone na terenach publicznych, jednak istnieją pewne wyjątki, gdzie biwakowanie na dziko może być dozwolone lub tolerowane w niektórych okolicznościach. W regionach Hiszpanii, takich jak Aragonia, Katalonia, czy Walencja, istnieją specjalne obszary oznaczone jako "zonas de acampada" (strefy biwakowe), gdzie można rozbić namiot na wyznaczonych miejscach.
 
 
Podczas podróży i planowania rozbicie namiotu zawsze warto mieć na uwadze, że prawo może ulec zmianie, dlatego przed podjęciem decyzji o spaniu na dziko w konkretnym kraju zawsze warto sprawdzi obowiązujące przepisy i zasady.

0 comments: