dwutlenek węgla,

Wizz Air z najniższym w historii wynikiem w zakresie emisji dwutlenku węgla

11.1.23 mm 0 Comments

Wizz Air okazuje się bardzo przyjazną dla środowiska linią lotniczą. Jej średnia emisja dwutlenku węgla w 2022 r wyniosła 55,2 grama na pasażera/km, co stanowi o 15,4% mniej niż w roku 2021. Jest to najniższy wynik w historii linii w jednym roku kalendarzowym.

 
Wizz Air zapewnia najniższy poziom emisji dwutlenku węgla na pasażera/km spośród wszystkich konkurencyjnych linii lotniczych i zobowiązuje się do dalszego zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla o 25% do 2030 r. Integralnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju Wizz Air jest modernizacja floty. Linia lotnicza stale wymienia starsze i dodaje nowe samoloty typu Airbus A321neo. W 2022 roku do floty dołączyły 34 Airbusy A321neo. Udział nowych samolotów „neo” we flocie Wizz Air do końca bieżącego roku budżetowego ma przekroczyć 50%. Obecnie linia lotnicza obsługuje flotę 177 samolotów typu Airbus, których średni wiek wynosi 4 i poł roku, czyli znacznie poniżej średniego wieku floty głównych konkurentów, który wynosi około 10 lat. W 2022 roku 40% wszystkich lotów Wizz Air obsługiwanych z Polski i do Polski było wykonywanych najbardziej ekologicznymi samolotami A321neo.
 
Samolot Airbus A321neo wykorzystuje najnowsze technologie i oferuje znaczne korzyści dla środowiska, z prawie 50-procentową redukcją emisji hałasu, 20-procentową redukcją zużycia paliwa i 50-procentową redukcją emisji tlenków azotu w porównaniu z poprzednim modelem. Wizz Air jest największym operatorem samolotów Airbus A321neo w Europie i posiada jeden z największych samodzielnych portfeli zamówień na ponad 300 samolotów tego typu na świecie, co pomoże linii osiągnąć założone cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.
 
Oprócz ambitnego programu odnowy floty, Wizz Air stale pracuje nad inicjatywami dotyczącymi oszczędności paliwa oraz nad ulepszaniem powiązanych analiz danych. Linia lotnicza podpisała również protokół ustaleń z Airbusem w celu zbadania potencjału samolotów napędzanych wodorem oraz z OMV w celu dostarczania zrównoważonego paliwa lotniczego w latach 2023-2030. Partnerstwa te wzmacniają zaangażowanie Wizz Air w zmniejszenie intensywności emisji do końca dekady.
 
Johan Eidhagen, Chief People i ESG Officer w Wizz Air, powiedział: 
- Jesteśmy dumni, że pasażerowie Wizz Air dokonują najbardziej przyjaznego dla środowiska wyboru, decydując się na lot z nami. Osiągnęliśmy naszą wiodącą w branży pozycję w zakresie zrównoważonego rozwoju, obsługując najbardziej wydajne i nowoczesne samoloty i skupiając się na wywieraniu pozytywnego wpływu. Jesteśmy wdzięczni za całą ciężką pracę, którą wykonali wszyscy w firmie, aby osiągnąć najniższy w historii roczny wynik pod względem intensywności emisji dwutlenku węgla.


* według CAPA – Centre for Aviation Awards for Excellence 2022

0 comments: