Birg,

Szwajcaria - śladami Jamesa Bonda

17.1.23 mm 0 Comments

To niezwykła restauracja, która obraca się dookoła swej osi, serwując siedzącym przy stolikach panoramę ośnieżonych Alp Berneńskich. Od kiedy Piz Gloria zagrała w filmie o Jamesie Bondzie "W służbie Jej Królewskiej Mości", jest sławna niczym agent 007.

Od kiedy Piz Gloria zagrała w filmie o Jamesie Bondzie "W służbie Jej Królewskiej Mości", jest sławna niczym agent 007. Fot. MySwitzerland

Obrotowa restauracja Piz Gloria  usadowiona jest na szczycie Schilthorn (2970 m n.p.m.). Serwuje nie tylko dania logowane 007, ale też (a może przede wszystkim) panoramę  na 200 szczytów górskich i 40 lodowców, ze słynną trójcą szczytów Eiger, Mönch i Jungfrau, aż do Mont Blanc i Schwarzwaldu. W niecałą godzinę restauracja obraca się o 360 st., dzięki czemu siedzących przy stolikach nic nie ominie. No, chyba że mają pecha i trafili na fatalną pogodę.
Skąd wziął się tu James Bond? W 1968 roku kręcono w tym miejscu zdjęcia do szóstej części filmowych przygód agenta. W jego rolę  wcielił się  (jednorazowo) George Lazenby. Sam budynek na szczycie  Schilthornu grał laboratorium arcyzbira Blofelda, z którego na koniec brawurowo uciekł nasz bohater.

Dziś zaskakuje tu ogromy wybór dań logowanych 007, od małych przekąsek do regionalnych specjałów. Menu zabiera w kulinarną podróż po świecie Jamesa Bonda. Wiele osób decyduje się na niezwykłego cheeseburgera z pieczęcią tutejszego bohatera. Zresztą nawet kawa podawana jest w porcelanie z charakterystycznym znaczkiem. Rarytasem jest też Martini Cocktail 007.
Po posiłku wystarczy zejść piętro niżej, by przeżyć kilka przygód na miarę 007, bowiem w budynku znajduje się interaktywne muzeum filmu "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości", gdzie można spróbować jazdy w bobsleju oraz zrobić sobie zdjęcie z Bondem. Natomiast w kameralnym kinie puszczane są fragmenty filmu.

Mürren to najwyżej położona, stale zamieszkała osada kantonu Berno, rozłożona na naturalnym tarasie 1650 m ponad doliną Lauterbrunnen. Do tego miejsca, wśród huczących wodospadów i stromych skalnych ścian prowadzi kolejka. Dalej właśnie z  Mürren dostać się można (kolejną kolejką) na Schilthorn na wysokość 2970 m.
 

0 comments: