enoturystyka,

Polskie winnice hitem na jesienny weekend

3.11.18 mm 0 Comments


Kto nie słyszał o winnicach francuskich, niemieckich czy włoskich? Prawie każdy. Okazuje się, że nasze polskie również potrafią zachwycić bogactwem barw i aromatów. Jesienny weekend w uroczym zakątku Polski, połączony z degustacją i poznawaniem kulisów winiarskiego świata oraz malowniczych krajobrazów podbija serca poszukiwaczy nowych, turystycznych doznań.


Oto kilka propozycji dla lubiących podróżować w nieco niestandardowy sposób, kierując się smakiem i wonią winnego grona Poniżej zestawienie 6 polskich winnic, które warto odwiedzić.

Polskie winnice hitem na jesienny weekend, Polska, Podróże, enoturystyka Polska,  Winnica Świdnicka, Winnica Świdnicka, Winnica Gorło, Winnica Srebrna Góra, Winnica Dom Bliskowice, Winnica Jasiel, Winnica Julia
Winnica Julia fot. Travelerdeluxe

Winnica Świdnicka


Winnica jest malowniczo położona w pobliżu miasta Świdnica, od którego zaczerpnęła swoją nazwę. W tym rejonie już od wieków średnich lokalnie wytwarzane wino służyło jako środek płatniczy. Od początków powstania winnica rozrosła się dziewięciokrotnie. Jedna z czterech działek została obsadzona kaskadowo, co stanowi dość unikalne, jak na polskie warunki rozwiązanie i idealnie komponuje się z miejscowym krajobrazem. Chardonnay, Muskat, Riesling to tylko niektóre szczepy, które należą do kolekcji winnicy. Już od samej różnorodności smaków, kolorów i kształtów można dostać zawrotu głowy. Oprócz winorośli przeznaczonych do produkcji, Winnica Świdnicka uprawia też odmiany deserowe.

Winnica SannaNa północno-zachodnim Roztoczu w miejscowości Wierzchowiska Drugie rozciąga się Winnica Sanna. Aby dotrzeć do tego uroczego miejsca, wystarczy jechać jedynie nieco ponad godzinę drogi z Lublina. Od momentu powstania winnicy, liczba sadzonek zwiększyła się ponad dwukrotnie. Zbiory wykonywane są ręcznie, a uprawiane szczepy to Solaris, Regent, Seyval Blanc, Jutrzenka, Johanniter i Muscaris.
Dla podróżnych, którzy pragną dłuższego wypoczynku, otworem stoi Dwór Sanna, położony na terenie rozległego parku z pięknymi drzewami i stawami rybnymi. Jak dowiedział się ekspert Skyscanner, piwnice dziwiętnastowiecznego Dworu Sanna kuszą również swoją bogatą, międzynarodową „winoteką”.

Winnica GorłoGorło to wieś w północnej części Polski, na pojezierzu Ełckim. Tutejsza winnica sąsiaduje z uroczym pensjonatem „U Idalii”, stawiającym na lokalne mazurskie piękno i smaki. Sielskiego krajobrazu dopełnia błękit Jeziora Ułówki.
Uprawa wina w tej części kraju, ze względu na bardziej surowe warunki pogodowe, nie należy do prostych, ale jak widać – da się! Winnicę wyróżnia indywidualne podejście do każdej butelki, którą zdobią ręcznie malowane etykiety. Strudzeni podróżni, głodni nie tylko wrażeń, obok białego Solarisa, skosztują serów i wszelkiej maści przetworów.

Winnica Srebrna Góra


A teraz miejsce o nieco innym charakterze: ta winnica mieści się w dużym mieście, na krakowskich Bielanach przy klasztorze Ojców Kamedułów. Z powierzchnią liczącą dwanaście hektarów – należy do jednych z większych w Polsce. W ciągu roku powstaje tu nawet pięćdziesiąt tysięcy butelek „zacnego trunku”. Uprawa wina ma tu długą, ponad tysiącletnią tradycję. Oferuje kilkanaście rodzajów wina, w tym różowe Zweigelt Rose, Cabernet Cortis, czy sztandarowe Chardonnay. Ze względu na bliskość klasztoru zwiedzanie winnicy odbywa się w sposób zorganizowany i grupowy, więc lepiej nie wybierać się bez zapowiedzi.

Winnica Dom Bliskowice


W winnicy Dom Bliskowice na pierwszym miejscu liczy się naturalność wyrobów, im mniej chemicznej czy laboratoryjnej ingerencji, tym lepiej. Historia winorośli w tym miejscu rozpoczęła się ponad sześć lat temu. Miejsce zlokalizowane jest na szlaku Kazimierz Dolny-Annopol, a z „winnej” skarpy można podziwiać Wisłę, której bliskość łagodzi tutejszy klimat. Winiarnia proponuje odmiany na wina białe, takie jak: Johanniter, Hibernal, Riesling, Seyval Blanc i czerwone: Regent, Cabernet Cortis, Cabernet Cantor, Rondo.

Winnica Jasiel


Tarasowa winnica Jasiel znajduje się kilka minut drogi od Jasła we wsi Jareniówka. Została założona przez małżeństwo nauczycieli jako winnica przydomowa. Miejsce szczyci się naturalnością siedliska, optymalnym usytuowaniem na stoku, bliskością stawów oraz lessową glebą z łupkiem i marglem. Taki rodzaj gleby wpływa, między innymi, na „klarowność” aromatu wina. Wszystkie czynniki powodują, że trunki wyróżniają się znakomitą mineralnością i zbilansowaniem. Czerwone czy białe, jednoszczepowe czy kupażowane, żaden rodzaj nie jest obcy winiarzom z Winnicy Jasiel. Na miejscu koniecznie pytaj o Persicę, Rubusa i Robinię.

ze Skyscanner

0 comments: