EUROPA,

Hiszpania | Szlak Wina Ribera del Duero

12.4.18 mm 0 Comments

Szlak Wina Ribera del Duero prowadzi wzdłuż brzegów rzeki Duero, wiedzie przez środkową cześć Hiszpanii. Na szlaku znaleźć można miasta Burgos, Segowia, Soria i Valladolid oraz wspaniałe winiarnie. Podziemne piwnice winiarskie, przenoszą zwiedzających do początków powstawania wina, pozwalają poznać tradycję rodzin winiarskich, która łączy się z awangardową architekturą, kastylijską kuchnią, dziedzictwem kulturowym i pełnym zieleni krajobrazem.

 

Ten szlak to nie tylko wspaniałe wina, znane pod apelacją DO Ribera del Duero, ale także spotkanie z historią. 

Wina na szlaku 

 

Czytaj też
Niemcy | Las Bawarski i jego atrakcje 
Niemcy | Wypoczynek w Schwarzwaldzie
Lipsk: miasto Jana Sebastiana Bacha
Park Mużakowski: Od pomysłu do bankructwa

 

Szlak Wina Ribera del Duero oferuje wina różowe, czerwone młode i młode roble (leżakujące w dębowych beczkach), crianza, reserva i gran reserva, w różnych rodzajach butelek, lecz zawsze z jednym wspólnym wyznacznikiem: winorośli Tempranillo. To autochtoniczny owoc regionu Ribera del Duero dodający koloru, aromatu i ciała, by wina te były wyjątkowe. Obok Tempranillo, Rada Regulująca dopuszcza inne odmiany: czerwone jak Cabernet-Sauvignon, Merlot, Malbec i Garnacha Tinta, oraz tylko jedną autoryzowaną białą – Albillo. Istnieje sześć odmian winogron, aby smak i siła były jedyne w swoim rodzaju i nie do pomylenia, które określają jakość każdej butelki. Szlak obejmuje w sumie 21 tysięcy hektarów winnic i produkuje prawie 50 milionów litrów wina rocznie.

Co zobaczyć na Szlaku Wina Ribera del Duero

 

Bogate dziedzictwo historyczno-artystyczne dzięki ważnym zabytkom, takim jak Kościół Santa María La Real, klasztory Nuestra Señora de la Vid czy Valbuena, kolegiaty, zamki, wieże i arabskie strażnice, sztuka romańska w rejonie Sorii czy stanowiska archeologiczne Celtyberów i Rzymian. Będziesz mógł również zwiedzić wiele muzeów i ośrodków wystawienniczych. Kalendarz wydarzeń kulturalnych ze świętami, wśród których należy wyróżnić Święta Patronów ku czci Nuestra Señora de las Viñas, San Roque i La Asunción, Święto Winobrania, średniowieczne targowiska, Festiwal Rockowy Sonorama-Ribera i La Francesada czy Wielki Tydzień, podczas którego słynna jest La Bajada del Ángel.
Nie zapominajmy, że jest kuchnia wysokiej jakości, dzięki takim produktom jak jagnięcina pieczona w 180 ºC w glinianych piecach w tradycyjnych „asadores”, wędliny takie jak kaszanka czy „chorizo”, ser, grzyby, zupa kastylijska, kotlety z baraniny, mięso z kuropatwy czy desery takie jak kulki z orzeszków piniowych „empiñonados”, ciastka francuskie „hojaldres” i „yemas” przygotowywane z żółtek jaj. Tradycyjne tłocznie i stuletnie piwnice winne, przebiegające pod ziemią w wielu miejscowościach, oraz wielkie piwnice winne o awangardowej architekturze. Atrakcje związane ze światem wina, takie jak degustacje w piwnicach, degustacje kulinarne, spacery po winnicach i zabiegi winoterapii w różnych ośrodkach spa.


Jak dojechać do Ribera del Duero

 

Czytaj też
Piłsudski na Maderze. Najdłuższy urlop Marszałka 
Portugalia: Muzea nie muszą być nudne. 8 muzeów, które musisz odwiedzić
Portugalia: najlepsze na świecie pola do gry w golfa 
Portugalia: najpiękniejsze plaże
Portugalia od A do Z 
Portugalia: Romeo i Julia odnaleźli się w Alcobaca

 


Ribera del Duero położona jest na samym płaskowyżu Kastylli i León, w głębi lądu Hiszpanii, z rzeką Duero pełniącą funkcję naturalnego przewodnika po Szlaku. Jeśli podróżujesz samochodem, możesz tu dotrzeć Drogą Ekspresową A-1, która przechodzi przez środek Denominación de Origen (miejscowości takie jak Aranda de Duero leżą około 160 kilometrów od Madrytu), czy drogą krajową N-122, która łączy Aragonię z Kastylią i León i Portugalią przez Dolinę Duero. Jeśli chodzi o transport publiczny, istnieje wiele stacji i przystanków autobusowych znajdujących się w głównych miejscowościach Szlaku. Natomiast najbliższymi lotniskami są te w Valladolid (w odległości 100 km) i w Burgos (w odległości 90 km).

Miasta wina

 

Ribera del Duero składa się z 82 gmin. Biura informacji turystycznej Denominación de Origen Ribera del Duero znajdzują się w miejscowościach Aranda de Duero, Fuentelcésped, La Horra, Peñafiel, Peñaranda de Duero, Roa de Duero, San Esteban de Gormaz i Valbuena de Duero. Skorzystaj z mapy sytuacyjnej na stronie, aby znaleźć te miejsca.

0 comments: