najlepsze kierunki na podróż solo,

Podróż w pojedynkę - nie ma się czego obawiać

8.3.18 mm 0 Comments


Podróżowanie w pojedynkę jest uznawane za jeden z najważniejszych trendów turystycznych na 2018 rok, a liczba osób rozważających podobny wyjazd zdaje się rosnąć z roku na rok. Nic więc dziwnego, że wyszukiwanie haseł takich jak „najlepsze kierunki na podróż solo”, „najlepsze miejsca dla kobiet na podróż solo” czy „najlepsze kraje na podróż solo” wzrosło w ostatnim roku o 50-80 proc*. Przedstawiamy listę najlepszych kierunków na podróż solo wraz z użytecznymi wskazówkami, jak czuć się pewnie na wyjeździe.

Podróż solo, samotne podróże po Polsce, samotne podróżniczki, samotne podróżowanie, Podróżowanie w pojedynkę, samotne wycieczki, Poradnik, Podróże, Świat, najlepsze kierunki na podróż solo
fot. Travelerdeluxe.plJak zacząć planowanie?
Pierwszym krokiem podczas planowania samodzielnego wyjazdu powinna być odpowiedź na pytanie: „na ile pewnie czuję się w podróży?”. Bliższe kierunki – jak łatwo dostępne lub już wcześniej odwiedzone miasta w Europie lub w kraju – będą dobrą opcją dla początkujących podróżników. Z kolei osoby z większym doświadczeniem mogą śmiało rozważyć odleglejsze miejsca na mapie. W obu przypadkach bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie – sprawdzenie przed podróżą sposobów na dotarcie z lotniska do miasta i opcji transportu miejskiego, aby bez problemu trafić do hotelu. Należy pamiętać też o przygotowaniu lokalnej waluty, zapewnieniu dostępu do Internetu za granicą oraz wykupieniu specjalistycznego ubezpieczenia podróżnego, najlepiej z tzw. opcją assistance, czyli możliwością uzyskania wsparcia na miejscu. Warto również zebrać wszystkie informacje dotyczące trasy. Aplikacja mobilna KAYAK Trips pozwala na zebranie wszystkich rezerwacji w jednym miejscu. Dzięki temu informuje o zbliżającym się czasie odprawy, godzinie odlotu czy nawet numerach bramek i pasów odbioru bagażu, co może być szczególnie przydatne na nieznanym lotnisku.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo w odwiedzanym miejscu. Warto poświęcić czas na poznanie rekomendowanych sposobów poruszania się po mieście czy rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę podczas wyjazdu. Przed każdą samodzielną podróżą należy zawiadomić bliskich o planowanej trasie, a najlepiej zarejestrować się również w specjalnych aplikacjach Ministerstwa Spraw Zagranicznych: iPolak oraz Odyseusz.


Pojedynczy czy podwójny pokój – oto jest pytanie


Bardzo często osoby podróżujące solo borykają się z problemem znalezienia zakwaterowania w korzystnej cenie – najczęściej muszą wręcz zatrzymać się w pokoju dwuosobowym i zapłacić równowartość ceny za dwóch gości. Warto wiedzieć, w jakich miastach podróżując samej lub samemu, nie trzeba przepłacać za hotel. Jak wynika z analizy średnich cen w pokojach jedno- i dwuosobowych, dokonując przemyślanego wyboru zakwaterowania, można zaoszczędzić nawet do 158% ceny za noc. Największa oszczędność czeka na osoby podróżujące w pojedynkę do marokańskiej miejscowości As-Suwajra (Essaouira), gdzie średnia cena za nocleg w pokoju jednoosobowym wynosi średnio 19 zł, podczas gdy w pokoju dwuosobowym już 49 zł. Kolejnym miejscem, gdzie można znaleźć tańsze pokoje jednoosobowe, jest Bali – średnio różnica cen może wynieść tu aż do 94%. Samotni podróżni mają wiele atrakcyjnych kierunków do wyboru: od znanych europejskich miejsc jak Malta, Ibiza, Caleta de Fuste czy Albufeira, po dalsze miasta jak Male, Sapporo czy Ho Chi Minh.

Jednak w niektórych miastach podróżni wyjeżdżający w pojedynkę powinni wziąć pod uwagę raczej pokój dwuosobowy. W Edynburgu, Amsterdamie i Warszawie średnie ceny pojedynczych pokoi mogą być od kilkunastu do nawet 22 proc. wyższe od cen pokoi dwuosobowych.

Porównanie średnich cen w pokojach jedno- i dwuosobowych
Lp.
Miasto
Średnia cena za noc w pokoju jednoosobowym w 3/4-gwiazdkowym hotelu 
Średnia cena za noc w pokoju dwuosobowym w 3/4-gwiazdkowym hotelu
Oszczędność przy wyborze pokoju jednoosobowego podana w % 
1.
As-Suwajra (Essaouira), Maroko
19 zł
49 zł
158%
2.
Denpasar (Bali), Indonezja
113 zł
219 zł
94%
3.
Agadir, Maroko
129 zł
242 zł
88%
4.
Male, Malediwy
665 zł
1202 zł
81%
5.
Luqa, Malta
129 zł
219 zł
70%
6.
Ibiza, Hiszpania
431 zł
688 zł
60%
7.
Sapporo, Japonia
272 zł
423 zł
56%
8.
Caleta de Fuste, Hiszpania
363 zł
548 zł
51%
9.
Ho Chi Minh, Wietnam
174 zł
249 zł
43%
10.
Albufeira, Portugalia
181 zł
246 zł
36%Jak spędzić czas na miejscu bez kompana podróży?
Oprócz logistyki wyjazdu warto z wyprzedzeniem zaplanować choć część atrakcji na czas pobytu. Wiele miast oferuje bezpłatne oprowadzanie po centrum, co jest dobrym pomysłem na pierwszy spacer w nowym miejscu. Zależnie od zainteresowań warto sprawdzić też koszty innych aktywności, np. warsztatów kulinarnych czy zorganizowanego zwiedzania lokalnych winnic. Ceny takich atrakcji mogą wahać się od kilkudziesięciu (Ho Chi Minh oferuje zajęcia w średniej cenie na poziomie 96 zł) po nawet kilkaset (na Malcie warsztaty kosztują średnio 538 zł) złotych, dlatego należy być z wyprzedzeniem przygotowanym na dodatkowe koszty.

Podróż solo jest też dobrą okazją, aby się zrelaksować i uciec od codziennych trosk. Sposobów jest wiele: od chwili z dobrą książką nad filiżanką kawy po pakiet w spa.

Analiza cen pokazuje, że i w tym przypadku różnice cenowe mogą być spore. W ekskluzywnych resortach na Malediwach średnie ceny za godzinny masaż wynoszą około 389 zł, podczas gdy w tańszych miastach taka sama usługa może kosztować kilka razy mniej. W As-Suwajrze (Essaouirze) i Agadirze godzinny masaż kosztuje średnio 95 zł, a w Ho Chi Minh City – 76 zł. Z danych wynika również, że ceny drobnych przyjemności jak filiżanka kawy czy obiad nie odbiegają znacznie od tych w Polsce.

Średnie ceny dodatkowych atrakcji w miastach przyjaznych dla osób podróżujących solo
No.
Miasto
Średnia cena godzinnego masażu
Średnia cena warsztatów kulinarnych dla jednej osoby
Średnia cena obiadu za osobę 
Średnia cena cappuccino 
1.
As-Suwajra (Essaouira), Maroko
95 zł
146 zł
6 zł
5 zł
2.
Denpasar (Bali), Indonezja
78 zł
100 zł
20 zł 
6 zł
3.
Agadir, Maroko
95 zł
241 zł
13 zł
4 zł
4.
Male, Malediwy
389 zł
207 zł
16 zł
9 zł
5.
Luqa, Malta
297 zł
538 zł
39 zł
7 zł
6.
Ibiza, Hiszpania
248 zł
214 zł
39 zł
8 zł
7.
Sapporo, Japonia
305 zł
313 zł
31 zł
14 zł
8.
Caleta de Fuste, Hiszpania
253 zł
247 zł
37 zł
6 zł
9.
Ho Chi Minh City, Wietnam
76 zł
96 zł
18 zł
6 zł
10.
Albufeira, Portugalia
283 zł
312 zł
46 zł
7 zł* Według Google Trends dla wyszukiwań hasła „solo travel” na świecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dane są aktualne dla analizy przeprowadzonej 30 stycznia 2018

za Kayak.pl

0 comments: