Chiny,

Zwyczaje: Jak obchodzone są święta ku czci zmarłych na świecie

1.11.16 mm 0 Comments

W Japonii tańczy się do rytmu bębnów taiko, w Meksyku znaleźć można pieczywo ozdobione kształtami piszczeli i czaszki z cukru, a w Chinach przy grobach bliskich palone są pieniądze. Jak wiele krajów, tak wiele tradycji związanych ze wspominaniem zmarłych. Oto najciekawsze z nich.


Japonia
O-bon, czyli buddyjskie Święto Dusz wypadające w połowie sierpnia jest jednym z najważniejszych świąt w Japonii. Zgodnie z wierzeniami dusze zmarłych powracają w tych dniach na ziemię; Japończycy w gronie rodziny odwiedzają wtedy ich groby, gdzie zostawiają w ofierze ryż i owoce. Na ulicach i w okolicach świątyń mieszkańcy gromadzą się również, aby wykonać rytualny taniec Bon-odori, który przy dźwiękach bębnów taiko ma przywitać przybyłe duchy zmarłych. Świętowanie kończone jest rozpaleniem wielkich ognisk lub pokazami sztucznych ogni, którym towarzyszy rytuał zapalania światełek. Japończycy wypuszczają na powierzchnię morza lub rzek papierowe latarnie, które mają wskazać zmarłym drogę powrotną do ich świata.

Szczególnie widowiskowe jest zakończenie okresu świątecznego w Kioto, gdzie ostatniego dnia na pięciu wzgórzach okalających miasto rozpalane są ogromnie ogniska układające się kolejno w kształt trzech chińskich znaków.

Meksyk
Meksykańskie święto Día de muertos to prawdopodobnie najpopularniejsze na świecie obchody Święta Zmarłych. Pełnym radości celebracjom towarzyszą parady, konkursy poetyckie, festiwale uliczne z tańcami i śpiewem. W tych dniach – pierwszego i drugiego listopada –  rodziny ozdabiają groby swoich zmarłych bliskich kolorowymi kwiatami oraz składają na nich przedmioty, których zmarli potrzebowali za życia, takie jak jedzenie, napoje czy zabawki i cygara. Przybierane są również domy i ulice – w oknach i na witrynach króluje wtedy wizerunek „la Catriny” – szkieletu kobiety w bogatym, kolorowym stroju, która symbolizuje śmierć.
Odwiedzając Meksyk w listopadzie należy spróbować lokalnych specjałów przygotowywanych z okazji Święta Zmarłych: pan de muerto oraz calaveras de dulce. Pierwsze to słodkie bułki często przyzdabiane kawałkami ciasta imitującymi piszczele, drugie to czaszki z cukru z kolorowymi ornamentami. Oba w okresie świątecznym można kupić dosłownie na każdym kroku.

Nepal
Święto Gai Jatra znane również jako festiwal krów to tradycja związana ze wspomnieniem zmarłych pochodząca z Nepalu. Zgodnie z nią, rodziny, które w minionym roku straciły bliską osobę, prowadzą w odświętnej paradzie krowę symbolizującą zmarłego. Co ciekawe, jej miejsce w paradzie może zająć dziecko – chłopiec przebrany w strój tego świętego w hinduizmie zwierzęcia.
Podróżni, którzy chcieliby na własne oczy zobaczyć barwną paradę i poznać inne zwyczaje hinduizmu, powinni odwiedzić Katmandu.

Chiny
Święto Duchów to kulminacyjny punkt Miesiąca Duchów. Według chińskich wierzeń, tego dnia najszerzej otwarte jest przejście między światami żywych i umarłych, choć po ziemi mogą oni wędrować przez cały miesiąc. W tym czasie Chińczycy odwiedzają ołtarze swoich przodków i zostawiają im w ofierze jedzenie oraz papierowe imitacje codziennych przedmiotów – pieniędzy, ubrań, samochodów czy zegarków i biżuterii. Zgodnie z rytuałem umieszcza się je w metalowych koszach, gdzie zostają spalone.  Inną tradycją jest puszczanie na wodzie drewnianych łódek z latarniami. Oprócz wskazywania drogi powrotnej umarłym, wierzy się, że im dalej łódka odpłynie, tym więcej szczęścia przyniesie rodzinie w nadchodzącym roku.
Warto wziąć udział w obchodach Święta Duchów w jednym z głównych miast Chin, gdzie można spotkać najbardziej widowiskowe uroczystości.

źródło tipsta.pl

0 comments: