Budapeszt,

Węgry: W Budapeszcie trwa Jarmark Bożonarodzeniowy

16.11.16 mm 0 Comments

Serce stolicy Węgier otula zapach grzanego wina, prażonych migdałów i pieczonych jabłek. Rozpoczął się XVII Budapeszteński Jarmark Bożonarodzeniowy, który uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Europie.
Jarmark trwa od 11 listopada do 1 stycznia, jak zwykle na Placu Vörösmartyego,
niedaleko Dunaju (www.budapestinfo.hu) oraz przed bazyliką św. Stefana
od 29 listopada do 1 stycznia (www.adventiunnep.hu/en).  

Jeden z najpiękniejszych placów Budapesztu staje się miejscem wspaniałego wydarzenia, a panujący tu w tym czasie nastrój jest prawdziwie świąteczny. Budapeszteńczycy oraz turyści na jarmarku mogą kupić przeróżne nietuzinkowe i jedyne w swoim rodzaju wyroby sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego. Towary te wszystkie wykonane ręcznie, z naturalnych materiałów - doskonale nadają się na świąteczne prezenty. Znajdziemy tu również piękne ozdoby bożonarodzeniowe. Jakość wszystkich rzeczy jest gwarantowana przez Stowarzyszenie Sztuki Ludowej.

Atmosferę Świąt tworzą również unoszące się nad placem zapachy pierników, cynamonu, grzanego wina oraz choinek. W wybudowanym na miejscu piecu z cegieł pieczony będzie chleb, kołacze, pieczenie mięsne i kiełbasy oraz tradycyjne dania węgierskie.

Będzie można obejrzeć w tym czasie najróżniejsze kulturalne i muzyczne programy bożonarodzeniowe. Zorganizowane zostaną warsztaty rzemiosła artystycznego oraz zabawy i gry dla dzieci - w ten sposób publiczność będzie miała okazję poznać tradycyjne, ludowe zwyczaje związane z okresem Świąt.

Od 21 do 23 grudnia będzie można tu zobaczyć szopki betlejemskiej z żywymi postaciami.0 comments: