braga,

Portugalia: Wielki Tydzień w Bradze

21.3.16 mm 0 Comments


W Portugalii istnieje wiele lokalnych, religijnych tradycji, które bardzo często przybierają formę uroczystych pochodów. Najsłynniejsze z nich mają miejsce podczas Wielkiego Tygodnia (Semana Santa) w Bradze. Miasto nazywane jest „portugalskim Rzymem”, ponieważ przez pięć wieków miał tu swoją siedzibę biskup całego Półwyspu Iberyjskiego.


Na uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia co roku ściągają do Bragi tysiące ludzi z kraju i zagranicy. Ulice miasta przemierzają procesje z naturalnej wielkości figurami Chrystusa i Maryi, podczas których inscenizowane są wydarzenia nawiązujące do Pisma Świętego i Męki Pańskiej. Uczestniczą w nich lokalne bractwa, w tym bosi i zakapturzeni farricocos („bracia zakonni”), potrząsający ogromnymi kołatkami oraz niosący na długim drążku palący się kaganiec fogaréu. W Niedzielę Palmową odbywa się Procesja Kroków, przypominająca stacje Drogi Krzyżowej; w Wielką Środę – Biblijny pochód „Wy jesteście moim ludem”, nawiązujący do przymierza ludzi z Bogiem (zwany też Procesją Najświętszej Panienki na ośle); w Wielki Czwartek – Procesja „Ecce Homo” upamiętniająca niesprawiedliwy proces Jezusa. Kulminacyjnym punktem obchodów jest w Wielki Piątek Procesja Pogrzebu Pana, kiedy to do trumny składany jest Najświętszy Sakrament, a następnie przenoszony na miejsce adoracji, oraz cicha, nocna Procesja Złożenia do Grobu. W Wielką Sobotę odbywa się Procesja Rezurekcyjna, znana także Polakom. Charakterystyczne dla północnej Portugalii są wizyty paschalne (Visita Pascal) w Niedzielę Wielkanocną. Grupa parafian z krzyżami ozdobionymi kwiatami „kolęduje” wówczas do domów wiernych, aby ogłosić zmartwychwstanie Jezusa i błogosławić mieszkania. W okresie wielkanocnym w Bradze odbywają się również liczne koncerty i wystawy (www.semanasantabraga.com).

Warto zobaczyć:
• pałac biskupi Paço Episcopal Bracarense z uroczym ogrodem Jardim de Santa Bárbara,
• najstarszą katedrę Sé w Portugalii,
• kościół Bom Jesus do Monte (Dobrego Jezusa ze Wzgórza) z długimi schodami symbolizującymi podróż do nieba i licznymi kapliczkami nawiązującymi do Drogi Krzyżowej (bomjesus.pt).

0 comments: