Boże Narodzenie,

Boże Narodzenie: Miasta warte odwiedzenia podczas świąt

1.12.15 mm 0 Comments

Różnorodność obchodzenia świąt na całym świecie potrafi być zaskakująca. Nawet bardzo dobrze znane miejsca nabierają wtedy zupełnie innego charakteru, a to kolejny pretekst, by odwiedzić je ponownie. Które miejsca szczególnie zyskują na atrakcyjności w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Sprawdźmy.
Największe drzewko świąteczne – Nowy Jork, USANowy Jork to jedno z najlepszych miejsc na świecie, w którym można spędzić Boże Narodzenie. Wystawy sklepowe na Fifth Avenue, jazda na łyżwach w Wollman Rink w Central Parku - to miasto, w którym każdy miłośnik świątecznych klimatów znajdzie coś dla siebie. Zakochane pary również nie będą się nudzić. Mogą m.in., wybrać się na spektakl, których w tym czasie nie brakuje. Najpopularniejsze tytuły to chociażby „Dziadek do orzechów” czy „Christmas Spectacular” w Radio City Music Hall. Warto udać się też do Rockefeller Center, gdzie znajduje się wielka norweska choinka, mierząca między 21 a 30 metrów i ozdobiona 30 tysiącami światełek na ośmio-kilometrowym przewodzie. Jej czubek zdobi 250 kilogramowa gwiazda. Nowy Jork to wręcz ikona świątecznego przepychu, uważana za obowiązkowy punkt dla każdego podróżnika.

Loty do Nowego Jorku od 2 060 zł można znaleźć na tripsta.pl

Świąteczne przysmaki – Londyn, Wielka Brytania
Londyn zainspirował Charlesa Dickensa do napisania słynnej powieści „Opowieść Wigilijna”. W stolicy Wielkiej Brytanii nie brakuje świątecznych tradycji, które z pewnością zachwycą wszystkich turystów. To właśnie w tym mieście można podziwiać spektakularne ozdoby świąteczne i światełka, dodające uroku każdej uliczce. Bożonarodzeniowe stragany pełne rozmaitości rozciągają się wzdłuż Tamizy i alejek w Hyde Park. Nie można również pominąć magicznej groty św. Mikołaja, gdzie tymczasowo urzęduje najbardziej oczekiwany gość w czasie Świąt. Lodowiska również pojawiają się w wielu miejscach Londynu, a jazda na łyżwach może być świetną rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Każdy odwiedzający w tym czasie Wielką Brytanie powinien też skosztować solidnej porcji świątecznego puddingu. Przepis na ten deser pochodzi ze średniowiecznej Anglii. Brytyjczycy nadal zarzekają się, że to ich sekretna receptura. Co ciekawe, pudding przed podaniem polewany jest płonącym koniakiem.

Chętni na płonący pudding mogą znaleźć bilety na loty do Londynu już od 320 zł na tripsta.pl

Tradycyjne święta – Praga, Czechy


Miasto ze wspaniałą, gotycką architekturą i ekscentrycznymi, folklorystycznymi tradycjami, sprawia, że święta w tej części Europy są wyjątkowe. Głośne jarmarki świąteczne, na których wielkie szynki wędzone są na miejskim rynku, przybliżają prawdziwego ducha świąt. Chóry śpiewające kolędy przy blasku świec, drewniane budki, w których sprzedaje się ręcznie malowane ozdoby i lokalne rękodzieła, kobiety w tradycyjnych strojach smażące tredlik – słodkie Czeskie ciasto. Na Starym Mieście jest nawet stajenka z owcami, kozami i osiołkami, obrazująca dzień narodzenia Chrystusa. Wycieczka do Pragi to idealna okazja, by uciec od współczesnego zgiełku miast i spędzić czas w tradycyjnym duchu świąt, który czuć na każdym rogu czeskiej stolicy.

Loty do Pragi już od 211zł dostępne na tripsta.pl

Parada Świętego Mikołaja – Montreal, Kanada
Silny wpływ francuskiej kultury na Montreal sprawia, że w Quebecu Europejczycy czują się jak w domu, a wyspy emanują prawdziwą radością świąt w okresie zimowym. Coroczna parada Świętego Mikołaja to tradycja sięgająca 1925 roku. Oprócz niej odbywa się festiwal francuski Défilé de Noël. Obydwie uroczystości wypełniają ulicę kolorowymi ozdobami i platformami z podobiznami Świętego Mikołaja. Lodowiska i jarmarki świąteczne pojawiają się w całym mieście, a nocne niebo nad Old Port raz w tygodniu rozświetlają fajerwerki. Najlepsze w Montrealu jest jednak jedzenie, zainspirowane francuską kuchnią – maślane ciasteczka, kubek gorącej czekolady i kandyzowane orzechy to obowiązkowe pozycje do spróbowania przez każdego.

By zobaczyć na żywo paradę Świętego Mikołaja trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 2780 zł.

Dom świętego Mikołaja – Laponia, Finlandia
Gdzie najbardziej czuć ducha świąt? Oczywiście, w domu Świętego Mikołaja! Tylko kilka miejsc jest tak typowo świątecznych, jak Laponia, która rozciąga się w arktycznym regionie północnej Norwegii, Finlandii i Szwecji - nieoficjalnym domu świętego Mikołaja. „Święty” jest w swojej rezydencji w trakcie sezonu bożonarodzeniowego w finlandzkiej, znanej na cały świat willi Mikołaja w Rovaniemi. Można się tam przejechać saniami ciągniętymi przez renifery, podstemplować pocztówki w prywatnym biurze pocztowym Świętego Mikołaja, obejrzeć elfy w trakcie pracy i nauczyć się pieczenia pierniczków z Panią Mikołajową. To nie jedyne miejsce, w którym można przyłapać Mikołaja przy pracy – widywany jest również w kilku podobnych wioskach rozmieszczonych w północnej Norwegii i Szwecji.

Do Helsinek można dostać się już za 400 zł w obie strony.

*Uwaga: Uwzględnione ceny oparte są na wynikach wyszukiwania lotów na stronie Tripsta.pl z 27.11 na podróże w różnych terminach w okresie pomiędzy 18.12.2016 a 29.12.2016.

0 comments: