belle epoque,

Szwajcaria: Statkiem parowym po Jeziorze Genewskim

3.9.15 mm 0 Comments

La Belle Époque – piękna epoka, piękny okres, piękny czas. Myli się jednak ten, kto myśli, że ów zaczarowany okres minął bezpowrotnie. Magię i urok dawnych lat poczuć można w Szwajcarii, nad Jeziorem Genewskim. Wystarczy wsiąść na pływający po błękitnej tafli parowiec, albo zamieszkać w jednym z hoteli dobrze pamiętających początki ubiegłego wieku.


Parowiec Vevey pływający po jeziorze Genewskim. Fot. Travelerdeluxe.pl
Rejs statkiem po jeziorze Genewskim. Fot Travelerdeluxe.pl

Region Jeziora Genewskiego to Szwajcaria w miniaturze. Jest tu wszystko, z czym kraj jest kojarzony. Są ośnieżone szczyty Alp i falujące wody jeziora, które okoliczni mieszkańcy traktują niczym morze. Jest czekolada, dużo czekolady. Główna siedziba firmy Nestlé mieści się w niewielkim Vevey. Korporacja została założona w 1866 r. przez niemieckiego farmaceutę Henriego Nestlé. Riwierę pokochały międzynarodowe gwiazdy. Na dłużej przyjeżdżali tu George Byron, Ernest Hemingway, Lew Tołstoj. W Montreux  Hans Christian Andersen stworzył ,,Królową śniegu”. Być może zainspirował go widok okolicznych szczytów Alp? Zresztą Montreux to miejsce wyjątkowe. Od 1967 roku odbywa się tu Festiwal Jazzowy. Na tutejszych scenach grali już  George Benson, Maria Bethania, Ray Charles, Eric Clapton, Miles Davis, Ella Fitzgerald, Roberta Flack, Aretha Franklin, Herbie Hancock, Etta James i Quincy Jones. Dawniej azyl znalazł tu Freddie Mercury. Miał tu swój dom, tak jak dziś Phil Collins.

Słynny hotel Montreux Palace. Fot. Travelerdeluxe.pl
Lobby hotelu Montreux Palace. Fot. Travelerdeluxe.pl
Grand Hotel Suisse, kolejna perełka bell epoque w Montreux. Fot. Travelerdeluxe.pl
 Uwagę zwracają hotele, niemal wyjęte z bell epoque. Ich wnętrza zdobią secesyjne meble i dzieła sztuki. Taki jest choćby Montreux Palace, czyli powstały w 1906 roku pięciogwiazdkowy hotel. Budowano go 18 miesięcy, a jego otwarcie zapoczątkowało całkowitą przemianę niewielkiej rolniczej miejscowości w atrakcyjny kurort. To miejsce ważne nie tylko dla artystów, ale też polityków, odbywających w hotelu dyskretne pozakulisowe rozmowy. Właśnie w Montreux Palace w 1936 roku została podpisana tak zwana Konwencja z Montreux regulująca prawo morza w Cieśninie Bosfor.

Architekturą zachwycają nie tylko hotele, ale też domy mieszczan i rozsiane po okolicy wille, a pływające po Lemanie (jez. Genewskie) parowce elegancko dopełniają pocztówkowy obraz okolicy. Na pokładzie każdego z nich w sekundę przenosimy się do poprzedniej epoki. Te, które wożą pasażerów, przeszły generalny remont. Przyglądając się im trudno uwierzyć, że naprawdę mają 100 i więcej lat. Parowców w sumie jest osiem i wszystkie zostały zbudowane pomiędzy rokiem 1904 a 1927 w zakładach braci Sulzer w Winterthur. Obecnie należą do armatora “Compagnie Generale de Navigation” (CGN) z Genewy: Montreux (1904), Vevey (1907), Italie (1908), La Suisse (1910) – okręt flagowy CGN, Savoie (1914), Simplon (1920), Helvetia (1926), Rhone (1927)

Wycieczkę statkiem parowym po Jeziorze Genewskim odbyć można dzięki Swiss Travel System. Latem na każdym większym jeziorze w Szwajcarii według rozkładu kursują te wyjątkowe statki pasażerskie. Niektóre z nich to prawdziwie perełki.

ml

0 comments: