historia,

Wieliczka: Kopalnia atrakcji

30.8.15 mm 0 Comments

Atrakcja turystyczna. Sala balowa. Sala koncertowa. Sanktuarium. Uzdrowisko. Plac zabaw. 
A wszystko pod ziemią. Wykute w soli. W Wieliczce. Zdumiewające? Na pewno! Zresztą, milion turystów, który co roku zwiedza zabytkową kopalnię, nie może się mylić. Kopalnia Soli „Wieliczka” znalazła się wśród pierwszych 12 obiektów, które ponad 30 lat temu wpisano 
na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Fot. Evolution
Trasa Turystyczna Fot. R. Stachurski
Uzdrowisko Kopalnia Soli Wieliczka Fot. R.Stachurski

Sól kamienną wydobywano w Wieliczce już wtedy, gdy Krzysztof Kolumb wypływał na poszukiwanie Indii, Joanna d’Arc broniła Francji, a na angielski tron wstępował pierwszy z Tudorów. Sól warzoną produkowano tu znacznie wcześniej, w głębokiej prehistorii, kiedy koło było bardzo młodym wynalazkiem i nie położono jeszcze fundamentów pod egipskie piramidy.
Podziemne osobliwości intrygują turystów przynajmniej od średniowiecza. Królowie i książęta chętnie pokazywali znamienitym gościom solny świat, który dostarczał im do skarbca aż trzecią część dochodów. Współcześni zwiedzający mogą śmiało powiedzieć, że odwiedzając Wieliczkę, podążają śladami Mikołaja Kopernika, Aleksandra Humboldta, Dymitra Mendelejewa, Fryderyka Chopina, Jana Wolfganga Goethego. W roku 1774 Austriacy, którym po I rozbiorze przypadła kopalnia, wprowadzili księgi zwiedzających. Tradycja VIP-owskich wpisów trwa do dziś, autografy pozostawiają koronowane głowy, artyści, politycy – wizyta w Kopalni Soli „Wieliczka” to stały punkt w planie wizyt wielkich tego świata.


Trasa turystyczna
Na Trasę Turystyczną składają się komory i chodniki, solne i drewniane kaplice, solankowe jeziora. Spacer trasą przypomina wyprawę nie tylko w głąb Ziemi, ale także w głąb historii. Górnicze maszyny, narzędzia, ślady po ręcznym wydobyciu soli – to wszystko układa się w pasjonującą opowieść o miejscu i ludziach, którzy je tworzyli przez długie stulecia. Kolejne miejsca sakralne, a wśród nich zachwycająca kaplica św. Kingi układają się w unikatowy, bo jedyny w Europie, a może i na świecie podziemny szlak pielgrzymkowy „Szczęść Boże”.

Skok na linie bungee i nie tylko
Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że podziemna Wieliczka jest tylko tym, co minęło. Wręcz przeciwnie, solne miasto tętni życiem, nie boi się nowoczesności, nie lęka wyzwań. Lot balonem w komorze Staszica? Ależ… w kopalni nie ma rzeczy niemożliwych! Wyczyn figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa. Skok na linie bungee? Bokserski pojedynek? Piłka nożna? Pływanie na desce Windserfingowej po solnym jeziorku 104 metry pod ziemią? A może ślub i wesele? Koncert Noworoczny, Gala Operowa czy Sylwester? Kopalnia Soli „Wieliczka” naprawdę jest kopalnią pomysłów. Wśród soli można zorganizować konferencję, duże przyjęcie lub kameralne spotkanie. Pod ziemię można też zabrać dzieciaki. W zaczarowanym w soli świecie czeka na nich moc atrakcji.

Interaktywna zabawa
W otwartej w maju 2013 roku komorze Wincentego Witosa znajduje się niezwykły podziemny interaktywny plac zabaw, który nie tylko bawi, ale i uczy. Dzieci mogą tu posłuchać bajek, nauczyć się rozpoznawania odmian soli. Czekają na nich też prawdziwe górnicze zadania: sygnalizacja szybowa, przetaczania bałwanów czy układanie tuneli na wzór kopalnianych korytarzy. To jednak nie wszystko! W towarzystwie Skarbnika poznają magiczną krainę Solilandię. Tu niezwykły skrzat Soliludek zaprosi ich do tańca a z pozoru groźnie smoki okażą się niezwykle przyjacielskie. Urodziny w kopalni ? Czemu nie! Wspaniała zabawa pod ziemią z poczęstunkiem i baśniowymi postaciami zaskoczy na pewno niejednego malucha.

Poza szlakiem
Wielbiciele przygód, poszukiwacze wrażeń i emocji, zwolennicy aktywnego spędzania czasu lubiący ocierać pot z czoła, powinni zakosztować „Trasy górniczej”, czyli zwiedzania poza szlakiem turystycznym. W centrum Wieliczki w szybie Regis, mieści się wejście do prawdziwie górniczego podziemia. Tutaj przydadzą się wygodne sportowe buty i cieplejsze ubranie. Na śmiałków czekają przydzielone górnicze zadania: tragarza, mapowego, mierniczego, metaniarza i kruszaka. Zabawa jest wspaniała i mogą w niej uczestniczyć rodzice wraz z dziećmi powyżej 10 -tego roku życia. W prawdziwym górniczym rynsztunku: kombinezonie, kasku z pochłaniaczem po profesjonalnym przeszkoleni, wyrusza się pod ziemię, po niezapomnianą przygodę. Turyści w mrok oświetlanym jedynie przez górnicze lampy mogą się zmierzyć z górniczym fachem; pomiarem kasztu, zaplataniem liny.

Podziemne uzdrowisko
W kopalni można się zmęczyć, można też wypocząć. W pierwszym w Polsce podziemnym uzdrowisku, które proponuje obok leczenia wśród soli m.in. relaks przy tężni solankowej, zajęcia z muzykoterapii i zdrowy-podziemny sen. Przede wszystkim osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia dróg oddechowych w tym astmę oskrzelową, nawracające infekcje: nosa, zatok, gardła i alergie powinny wziąć pod uwagę zjazd 135 metrów pod ziemię do środowiska odizolowanego od czynników zewnętrznych. To doskonała alternatywa dla leczenia farmakologicznego! Powietrze w Kopalni Soli „Wieliczka” cechuje wyjątkowa czystość bakteriologiczna, bogactwo mikroelementów a także brak alergenów i zanieczyszczeń. Solne powietrze jest wzbogacone o jony sodu, magnezu, manganu i potasu. Panujące w komorach solnych warunki działają stymulująco na układ immunologiczny. Wysoka czystość powietrza pozwala na regenerację flory bakteryjnej układu oddechowego, a to zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotów infekcji.


0 comments: