Barlach,

Niemcy: fascynujący świat Gotyku Ceglanego

7.7.15 mm 0 Comments

Średniowieczna cegła dominuje w wizerunku wielu miast na wybrzeżu i w głębi Niemiec. Każdy z tych charakterystycznych czerwonych kamieni został wykonany z wielką precyzją ręcznie, a każda budowla jest arcydziełem. Do dzisiaj są one symbolami wielu miast.Europejski Szlak Gotyku Ceglanego (EuRoB) łączy ze sobą miasta, które są świadkami czasów Hanzy. Dania, Polska i Niemcy są jego gospodarzami.
Przedstawiamy ślady przeszłości na terenie Niemiec i wyjątkowe krajobrazy wzdłuż Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Hanzeatyckie Miasto Wismar


Wismar
Zdjęcie: Martin Poley

Starówka w Wismarze daje doskonałe wyobrażenie o tym, jak musiało wyglądać miasto będące jednym z głównych członków Hanzy w czasie czternastowiecznego rozkwitu tego słynnego związku handlowego. Zabytkowe centrum zachowało prawie w całości swój średniowieczny układ i główne cechy urbanistyczne typowe dla nadmorskiego ośrodka handlowego założonego na prawach lubeckich. Stare budowle i wspaniałe zabytki uzmysławiają zwiedzającym, jak wielka była polityczna potęga i bogactwo średniowiecznych portów bałtyckich. Wismar i Stralsund są jedynymi tej wielkości zachowanymi miastami Hanzy na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, którego architektura zachowała się do dziś w niemal niezmienionym kształcie.


Informacja Turystyczna
Lübsche Straße 12 a
23966 Wismar

Tel. +49 3841 19433
Faks +49 3841 225291-28
touristinfo@wismar.de
www.wismar.de
 

Katedra, Molli, trzęsawiska i morze


Bad Doberan, niewielkie miasto o wielkiej historii, leży wśród gęstych bukowych lasów, blisko wybrzeża Bałtyku. Zasłynęło dzięki katedrze, wąskotorowej kolejce parowej „Molli" oraz leczniczym kąpielą błotnym. Kolejka „Molli" łącząca Bad Doberan z miejscowymi uzdrowiskami istnieje już od 1886 roku. „Wyjazdy na kurację” do Bad Doberan i Heiligendamm mają długą tradycję. Morska woda, miejscowe lecznicze błota i czyste powietrze gwarantują udany wypoczynek. Bad Doberan ma także wiele do zaoferowania w dziedzinie kultury: wystawy w miejscowych galeriach, koncerty w katedrze i zabytkowych pomieszczeniach klasztornych, letnie spotkania teatralne w domu Ehma Welka, to tylko niektóre z oferowanych atrakcji kulturalnych. 
Nie bez przesady mówi się o Katedrze Doberańskiej jako o „Perle półocno-niemieckiego Gotyku Ceglanego“. Na odwiedzających robi ona wrażenie przede wszystkim, dzięki swojej wyrafinowanej, pełnej harmonii i umiaru średniowiecznej architekturze cysterskiej


Biuro Informacji Turystycznej
Bad Doberan
Severinstrasse 6
18209 Bad Doberan

Tel. +49 38203 62154
Faks +49 38203 77050
info@bad-doberan-heiligendamm.de
www.bad-doberan-heiligendamm.de


Miasto Barlacha Güstrow 

Güstrow, położone w sercu Meklenburgii, pomiędzy urzekająca naturą licznych rzek i jezior, otrzymało w ciągu wieków liczne przydomki: miasto rezyndencyjne, mały Paryż, miasto przyszłości, miasto Barlacha, miasto chroniące środowisko, te przydomki są świadectwem kulturowego i historycznego znaczenia i bogactwa miasta, o którym pierwsza pisemna wzmianka ukazała się w roku 1228. Od roku 1910 do 1938 żył i pracował w Güstrow jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku, rzeźbiarz, grafik i dramatyk Ernst Barlach. Od 2006 miasto nosi miasto jego imię. Güstrow jest ciekawym i godnym odwiedzenia miejscem przede wszystki dzięki swoim osobliwością: ratuszem z jego klasycystyczną fasadą, zamkiem z renesansowym ogrodem, założonym według starych planów, muzeum Barlacha z forum wystawowym, pierwszym muzeum wybudowanym po zjednoczeniu w wschodnich Niemczech i ponad 450-letnią szkołą wiejską, a także dzięki swoim kościołą: Mariackim, Św. Ducha, katedrze i kaplicy Gertrudy, które są starbami gotyku ceglanego i upiększają oblicze miasta.Foto: André Hamann

Nie tylko w kaplicy Gertrudy, ale także w katedrze można trafić na Barlacha i na gotyk ceglany. „Unoszący się” z roku 1227 został w 1941 przez Nazistów stopiony w 1952 roku odrestaurowany, dziś należy do najbardziej znanych dzieł Ernsta BarlachaKontakt
Güstrow-Information
Franz-Parr-Platz 10
18273 Güstrow

Tel. +49 3843 681027
Faks +49 3843 682079
info@guestrow-tourismus.de
www.guestrow-tourismus.de

Miasto Bursztynu 


Miasto Bursztynu – Ribnitz-Damgarten leży pomiędzy Rostokiem i Stralsundem, na południowym brzegu połączonego z Bałtykiem cypla, jednocześnie jest ono bramą do pięknego wybrzeża Bałtyku. Miasto i jego okolice są otoczone pięknymi i różnorodnmymi krajobrazami np: Nationalpark Vorpommersche Boddenlandschaft (Narodowy Park Cypla), Ribnitzer Großes Moor (Wielkie Bagna Ribnitz), Rostocker Heide (Wrzosowiska Rostockie) und Recknitztal (Dolina Reknitz) wszystkie są rezerwatami przyrody, dają one schronienie zwierzętą i rzadko już spotykanym rośliną.
Pozwólcie Państwo uwieść się czarującemu kamieniowi, któremu miasto zawdzięcza swój przydomek. Znajdziecie go w Niemieckim Muzeum Bursztynu, w dawnym klasztorze Ribnitz i w Schaumanufaktur Ostsee-Schmuck w dzielnicy Damgarten. Bursztyn i dominujące historyczne budowle z cegły kształtują obraz miasta. Historyczne stare miasto, odrestaurowany port, nowe ulice i place zapraszają do spacerów i spędzenia tu czasu.


Perła Bałtyku 


Hanzeatyckie miasto Stralsund leży nad cieśniną Strelasund w północno-wschodniej Meklemburgii–Pomorzu Przednim w pobliżu pięknych wysp - Rugii, Hiddensee, Uznamu i półwyspu Fischland / Darss/ Zingst. Założony w 1234 r. Stralsund jest niewyczerpanym źródłem wciąż żywej historii dla każdego, kto interesuje się dziedzictwem kulturalnym tego regionu. Chociaż w zabytkowym centrum miasta znajdziemy budynki z różnych okresów i w różnych stylach architektonicznych, architektura miasta jest zdominowana przede wszystkim przez ciepłą, czerwoną cegłę. Na typowy ceglany gotyk można natknąć się w obrębie murów miejskich właściwie wszędzie: w kościołach farnych, okazałym ratuszu, a także w klasztorach i we wspaniałych domach patrycjatu. Tętniący życiem port, jego magazyny i kanały, stanowią niekończącą się atrakcję zarówno dla dzieci, jak i dorosłych


Miasto czterech gotyckich bram nad jeziorem Tollensesee


Neubrandenburg, malowniczo położony nad jeziorem Tollense jest trzecim największym miastem w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz ekonomicznym i kulturalnym centrum Pojezierza Meklemburskiego („Mecklenburgische Seenplatte”). W mieście zachowały się do dzisiaj średniowieczne wały oraz cztery gotyckie bramy miejskie. Poza nimi Neubrandenburg zdobią nowoczesne ulice handlowe oraz centra kulturalne i rozrywkowe, które powstały wokół słynącego kościoła Najświętszej Marii Panny - jednego z najpiękniejszych ceglanych kościołów w północnych Niemczech, pełniącego dzisiaj rolę sali koncertowej.


Brama wyspy Uznam


Wolgast, miasto nad Pianą liczy sobie dzisiaj około 12 tys. mieszkańców i jest nazywane „bramą“ wyspy Uzanam (Usdom). Most na rzece Pianie, jest jednocześnie symbolem miasta i pomnikiem techniki, łączyąc je z wyspą Uznam nadaje temu portowemu miastu wyjątkową atmosferę.
Ponad 750-letni Wolgast, niedyś siedziba książęca, zachwyca swoimi pełnymi wdzięku uliczkami, zakątkami i podwórkami, historycznymi fasadami i budynkami, takimi jak stary ratusz, kościół Św. Piotra z odrestaurowanymi grobowcami książąt pomorskich, kaplicą Św. Gertrudy, muzeum nazywanym „Młynek do kawy“, a także domem urodzin Philippa Otto Runge – jednego z najznakomitszych malarzy niemieckiego romatyzmu. Wygląd miasta zdominowany jest poprzez kamieniczki mieszczańskie z XVIII i XIX wieku.
Miasto otacza woda i lasy, wszystko jedno czy odwiedzający szukać tu będą Państwo śladów historii, czy udadzą się na wycieczki rowerowe, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Od 2010 miasto nazywa się oficjalnie Miastem Książencym Wolgast. 


0 comments: