Hiszpania,

Szlaki wina na wybrzeżu Hiszpanii

26.3.15 Anonimowy 0 Comments

Na pewno słyszałeś o hiszpańskich plażach, ich jakości i zróżnicowanej ofercie rozrywki. Ale czy wiedziałeś, że możesz je poznać także poprzez kulturę uprawy winorośli? Szlaki wina biegnące przez hiszpańskie wybrzeże dają nam możliwość zagłębienia się w świat winoznawstwa, a także spędzenia wspaniałych wakacji nad morzem.

Playa A Lanzada, O Grove

Czerpanie przyjemności z dwóch pasji: wina i morza. Możesz to sobie wyobrazić? Hiszpania jest miejscem, gdzie jest to możliwe. Dzięki przybrzeżnym szlakom o tradycji winiarskiej, będziesz miał możliwość poznania jednych z najbardziej atrakcyjnych rejonów nadmorskich kraju. Znajdziesz nie tylko winnice i piwnice winiarskie, także fantastyczne plaże wyróżnione Błękitną Flagą, obiekty idealne do uprawiania sportów wodnych, rybackie miejscowości, pola golfowe, obszary chronionego krajobrazu o dużym znaczeniu ekologicznym i wiele innych propozycji. Zdecyduj się na odkrycie kultury wina na wybrzeżu Hiszpanii: przeżyjesz kilka niezapomnianych dni nad morzem.

Piękno Zielonej Hiszpanii

Szlak wina z Rías Baixas zaprowadzi cię do Galicji, na północy Hiszpanii. Czekają tu na ciebie łagodne temperatury oraz plaże o czystym i drobnym piasku, a także miejscowości Sanxenxo, O Grove czy Vilagarcía de Arousa. Podążając tym szlakiem uprawy winorośli i produkcji wina możesz między innymi, zrelaksować się w uzdrowisku na słynnej wyspie La Toja, uprawiać płetwonurkowanie lub żeglarstwo w Przystani Żeglarskiej w Rías Baixas, zaplanować wycieczkę do Parku Narodowego Islas Atlánticas, zapoznać się z tradycjami kultury rybackiej rejonu O Salnés czy spróbować typowych produktów podczas jego popularnych festynów gastronomicznych.

Ciepło południa

W Andaluzji, w samym sercu Costa de la Luz, w prowincji Kadyksu, położone są szlaki wina i brandy z Marco de Jerez. W sześciu z jej gmin będziesz miał okazję odwiedzić piwnice winiarskie oraz zażyć kąpieli na czystych i zadbanych plażach: Sanlúcar de Barrameda, Chipiona, Rota, El Puerto de Santa María, Chiclana i Puerto Real. Dodatkowym atutem na tym obszarze są przyjemne temperatury oraz liczne kluby jachtowe, umożliwiające uprawianie sportów wodnych przez cały rok. Choć nie są to jedyne zajęcia, którym można się poświęcić: znajdziesz tu uzdrowiska i ośrodki talasoterapii, cały tuzin pól golfowych, a także wycieczki rzeczne po terenie Parku Narodowego Doñana, na wyspę Sancti Petri czy po obszarze chronionego krajobrazu w Zatoce Kadyksu.

Raj Wysp Kanaryjskich

Teneryfa to kolejny ośrodek, gdzie obfitują uprawy winorośli i plaże. Na tej wyspie należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich możesz przemierzyć szlak wina Tenerife, a pokonując niewielkie odległości, dotrzeć do plaż z piaskiem pochodzenia wulkanicznego, na przykład la Arena, czy miejscowości rybackich, takich jak Pris. W okolicy jest też wiele punktów widokowych, z których możesz podziwiać wspaniały kontrast między zielenią krajobrazu i błękitem Oceanu Atlantyckiego. Płetwonurkowanie, paralotniarstwo, turystyka piesza, narciarstwo wodne… to tylko niektóre z możliwości, które oferuje ten rejon. Nie zapominając oczywiście o pysznej gastronomii, wśród której wyróżniają się dania w rodzaju „la vieja con papas arrugadas”(ryba sparysoma kreteńska z ziemniakami) czy „ośmiornica z zielonym pieprzem”.

Aby maksymalnie wykorzystać pobyt, najlepiej udaj się do biur informacji turystycznej w każdej z miejscowości, gdzie udzielą ci wyczerpujących informacji. Nie wahaj się, zapisz się na wycieczkę szlakami wina: będziesz miał okazję do odmiennego i oryginalnego poznania Hiszpanii.

0 comments: