Churchill,

Madera - wyspa tysiąca smaków

23.3.15 Anonimowy 0 Comments

Madera – wulkaniczny skrawek lądu na Atlantyku w niczym nie przypomina miejsca, do którego się jeździ, by godzinami leżeć plackiem przy hotelowym basenie. To prawdziwa wyspa ogród, z wiosną trwającą przez cały rok. Oczarowuje też harmonijnym, łagodnym klimatem.

Mieszkańcy wyspy przekonani są, że to ostatni fragment legendarnej Atlantydy. Kto wie, być może mają rację? Maleńka wyspa na Atlantyku, nieznana, nieoblegana… Jeszcze… Nazywana jest Wyspą Wiecznej Wiosny, Wyspą Kwiatów lub Zieloną Perłą – w żadnym z tych określeń nie ma odrobiny przesady.
Znajdziemy tu bajkowe góry pochodzenia wulkanicznego. Nic dziwnego, że to raj dla tych, którzy lubią turystykę górską i nudzi ich leżenie pod palmami. Kto chce wypoczywać, znajdzie tu również rajskie plaże.


fot. Travelerdeluxe.pl
fot. Travelerdeluxe.pl

Grillowane na laurowym drzewie espetady przygotowuje się z marynowanej wołowiny. Dostaniemy je w eleganckich restauracjach i w górskich gospodach.

fot. Travelerdeluxe.pl

Reid's Hotel z chęcią pokazuje apartament, w którym w latach 50. ubiegłego wieku mieszkał Winston Churchill.
fot. Travelerdeluxe.pl

 Lunch w  Reid's Hotel

fot. Travelerdeluxe.pl

Espada to ryba występująca tylko u wybrzeży Madery oraz w części Japonii. Jeśli chcemy zobaczyć, jak wygląda w całej okazałości, tuż po wyłowieniu z zimnych wód oceanu, wybierzmy się do hali targowej Mercado dos Lavradores w Funchal.

fot. Travelerdeluxe.pl

W hali targowej Mercado dos Lavradores w Funchal jest niezwykle kolorowo. Można kupić chyba wszystkie możliwe warzywa, owoce, ryby o których istnieniu wcześniej nawet nie wiedzieliśmy.
fot. Travelerdeluxe.pl

Podziwiając zieloną wyspę, warto pamiętać, że rosnące tu lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, a około 2/3 powierzchni Madery obejmuje rezerwat przyrodniczy.

fot. Travelerdeluxe.pl


Cztery kilometry pokonuje się w piętnaście minut, a średnia prędkość takiej jazdy to ok. 30km/h. Emocji nie brakuje, tym bardziej, że jedzie się po normalnych drogach, mijając czasami samochody.

 
fot. Travelerdeluxe.pl

fot. Travelerdeluxe.pl

fot. Travelerdeluxe.pl

Lewady to kanały, których zadaniem było sprowadzenie wody z północnych stoków gór na nasłonecznione stoki południowe, gdzie uprawia się rośliny, głównie: winogrona, bananowce, trzcinę cukrową, kwiaty, warzywa i owoce. Cały system zaczęto tworzyć jeszcze w XVI wieku i dziś liczy on około 2000 km, tworząc około 200 różnych lewad.

fot. Travelerdeluxe.pl0 komentarze: