Barcelona,

Barcelona o poranku, czyli wizyta na La Boqueria, najstarszym targu z mieście

23.3.15 Anonimowy 0 Comments

Mercat de la Boqueria, zwany też Mercat de St Josep lub po prostu La Boqueria to najbardziej znany targ, nie tylko w Barcelonie czy Hiszpanii, ale chyba na całym świecie. Znajdziemy go przy La Rambla, największej alei spacerowej w Barcelonie, w samym sercu miasta.

O każdej porze dnia kłębi się tu tłum ludzi. Wielu jest turystów, którzy zaglądają na targ jak na miejską atrakcję. Nie brakuje tu też tubylców spragnionych świeżych i dobrej jakości produktów – zaopatrują się tu restauratorzy i osoby prywatne. Stoiska wypełnione są po brzegi owocami, warzywami, oliwami, winami egzotycznymi, słodyczami, szynkami. Pełno tu też świeżo złowionych owoców morza oraz ryb. Na setkach stoisk jest tak kolorowo i pysznie, że można dostać zawrotu głowy. Coś dla siebie znajdą fani produktów regionalnych i przypraw z najodleglejszych zakątków świata. 
La Boqueria w wersji zadaszonej powstała w 1840 roku. W sumie hale budowano w latach 1840-1853, pod nadzorem katalońskiego architekta Mas Wilii. Jednak słynny targ ma swoje początki jeszcze w średniowieczu. Pod gołym niebem, w tym samym miejscu, funkcjonował już w 1200 r., a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1217 roku
Wszystko zaczęło się gdy przy starej bramie wjazdowej do miasta ustawiono drewniane stoły. Początkowo sprzedawano na nich świnie z całej Katalonii i mięso. Trochę później pojawili się miejscowi rybacy z rybami. W XVIII wieku targowisko pełniło funkcję pomocniczą dla głównego rynku w Barcelonie, Placa Nova i od 1794 roku zmieniono jego nazwę na Mercat de la Pall. Na początku XIX wieku na La Rambla coraz liczniej zaczęły powstawać rzeźnie oraz sklepy rybne, a to zwiększyło obrót towarami również na samym targu. Lokalne władze postanowiły dostosować się do zaistniałej sytuacji i wybudować bazar z halami targowymi o jeszcze większym znaczeniu handlowym. Nazwa Sant Josep, którą zobaczyć można już przy wejściu na hale, pochodzi od placu położonego na tyłach targu, który jest otoczony kolumnami i gankami – pozostałościami po zakonie, zniszczonego w XVI wieku.
Dziś na powierzchni 2500 metrów kwadratowych znajduje się ponad 300 straganów. Same zapachy i atmosfera Boqueria robią wrażenie na turystach. Eksplozja kolorów zachwyca każdego! Jego zwiedzanie jest wspaniałym doświadczeniem, a wyniesione z tego miejsca siatki pełne zakupów są wspaniałym wspomnieniem Barcelony.
Adres targu La Boqueria w Barcelonie
Rambla 85-89
08002 Barcelona
Ciutat Vella
Godziny otwarcia: codziennie od 8.00 do 20.30, niedziela zamknięte
Strona internetowa La Boqueria: www.boqueria.info

0 comments: