Ekeberg,

Oslo: Park Rzeźb Ekebergpark

8.4.14 Anonimowy 0 Comments

Park Rzeźb Ekebergparken, wypełniony rzeźbami piękny teren położony jest na wzgórzu w południowowschodniej części Oslo. Park oferuje 63 akry przestrzeni, wypełnionej instalacjami międzynarodowych artystów, a także muzea, restauracje i panoramę miasta.


Pagórkowaty obszar ma niemal taki sam rozmiar, jak inny słynny park w Oslo -Park Rzeźb Vigelana, a inspiracją dla jego założenia były podobne międzynarodowe obiekty, takie jak Louisiana pod Kopenhagą, Muzeum Kröller-Müller w Holandii, czy Storm King Sculpture Park pod Nowym Jorkiem.

5 najwspanialszych atrakcji w parku


Niezależnie od tego, czy użyjesz własnej aplikacji Ekebergparken, będziesz zwiedzać park według uporządkowanego planu, czy po prostu odkryjesz go na własną rękę, z pewnością znajdziesz własną ulubioną rzeźbę spośród tutejszych instalacji.

Nikt nie zna parku tak dobrze, jak jego pomysłodawca - Christian Ringnes. Niełatwo przychodzi mu wyróżnienie konkretnej instalacji, ale oto autorska lista 5 jego ulubionych dzieł:

  • Zbiornik wody: W starym podziemnym zbiorniku wody w środku lasu Ekeberg, amerykański artysta James Turrell stworzył własny wszechświat światła z instalacji Ekeberg Skyspace. Instalacja składa się z dwóch podziemnych pomieszczeń. W pierwszym, Ganzfeldt, skalisty pułap wznosi się sześć metrów nad podłogą.

  • Ogrody Willi: zbiór tradycyjnych rzeźb Renoira i Rodina, w pobliżu willi w Kongsveien.

  • Para: To dzieło francuskiej rzeźbiarki Louise Bourgeois i prezentuje relacje międzyludzkie. Rzeźba wydaje się krążyć między drzewami, przytulając się. Ilustruje parę, idącą razem przez życie, na dobre i na złe.

  • Taniec: W górnej części parku, w pobliżu Kempingu Ekeberg, można zobaczyć instalacje George'a Cutta, składające się z dwóch stalowych rur obracających się wokół własnej osi.

  • Jaskinia: instalacja wideo, składająca się z 50 filmów, pokazywanych jednocześnie na ścianie wideo

Godziny otwarcia


Wstęp jest darmowy, a park jest otwarty 24 godziny na dobę przez cały rok.

Z restauracji do kawiarni


Restauracja Ekebergrestauranten jest położona w jednym z czołowych europejskich budynków w stylu funkcjonalizmu, z panoramicznym widokiem na Oslo. Restauracja ma również duży ogródek, otwarty w sezonie letnim, oraz kawiarnię.

W jednej z willi, tuż poniżej głównej restauracji, można znaleźć nowo otwarty Karlsborg Spiseforretning. Dom został przywrócony do pierwotnego wyglądu. Znajdziesz tutaj prostsze potrawy, takie jak zupy i kanapki; jest tu także ekologiczna piekarnia z własnym sklepem. W łazienkach, ściany pokryte są norweskimi artykułami prasowymi, opisującymi ogromny opór społeczności lokalnej wobec projektu w fazie jego planowania.

Poznaj historię Ekeberg


Ekeberg ma setki milionów lat historii, a w Domu Lund można dowiedzieć się o niej wszystkiego, od czasu, gdy obszar ten został utworzony w piekle eksplozji wulkanów, aż do dnia dzisiejszego.

Instalacja “The Sound of Oslo” to kolejne interesujące miejsce. Tutaj dzieci (tak naprawdę - również dorośli) mogą wyłączać poszczególne dźwięki, jeden po drugim, aż stanie się słyszalny jedynie odgłos mrówek.

Domek dla dzieci


Park Rzeźb Ekebergparken słynie z bogactwa różnych gatunków ptaków, a domek zabaw dla dzieci "Dzięcioły" (Hakkespettene) wziął od nich swoją nazwę. W krainie zabaw "Dzięcioły" dzieci poznają bogatą i różnorodną przyrodę Ekebergparku, oraz  historię i kulturę. Tutaj maluchy mogą się bawić, uczyć i odkrywać świat. W piaskownicy przed domkiem, dzieci mogą przeprowadzać własne badania archeologiczne.

Światowej klasy sztuka, dostępna dla wszystkich


Kolekcja rzeźb i instalacji wystawionych w parku, została stworzona przez komitet ekspertów, z kobiecością, jako motywem przewodnim. Jest ona nadal głównym tematem, ale w Ekebergparken możesz zobaczyć wszystko, od klasycznej sztuki figuratywnej Auguste’a Rodina po sztukę współczesną, taką jak prace artystki performerki Mariny Abramović na podstawie “Krzyku” Edvarda Muncha. Performance Abramović zostanie uwieczniony na filmie, nagranym w miejscu, w którym prawdopodobnie Munch poczuł inspirację do namalowania jednego z najbardziej rozpoznawalnych światowych dzieł sztuki.

Od ruiny do atrakcji


Obszar Ekeberg przekształcono w park już pod koniec XIX wieku, jednak został pozostawiony odłogiem do czasu, gdy w 2005 inwestor z branży nieruchomości - Christian Ringnes – odnowił park i otworzył go na nowo. restauracja Ekebergrestauranten to pierwszorzędna restauracja położona na terenie parku. Podczas spaceru po parku, Ringnes zdał sobie sprawę z tego, jak bardzo ten teren był zaniedbany i niewykorzystany. Dzięki posiadanej spółce inwestycyjnej, zajmującej się nieruchomościami, miał doświadczenie w nabywaniu i rozmieszczaniu sztuki w centrum Oslo. W ten sposób narodziło się marzenie o parku rzeźb. Według umowy z gminą Oslo, Christian Ringnes planuje wydać nawet do 350 mln koron norweskich na modernizację i utrzymanie parku.

Jak dojechać


Do Parku Rzeźb Ekebergparken można dojechać z różnych miejsc:
Tramwajem: Wsiądź do tramwaju nr 18 lub 19 do Sjømannsskolen (Szkoły Marynarskiej) lub do Szpitala w Oslo.
Autobusem: Wsiądź do autobusu nr 74 (w kierunku Mortensrud) lub 34 (w kierunku Simensbråten).
Pociągiem: Oslo S to najbliższa stacja kolejowa. Stamtąd weź tramwaj lub autobus.
Istnieją plany zbudowania kolejki linowej – gdy zostanie zrealizowana, będzie odjeżdżać z Bjørvika, w pobliżu Opery.za visitnorway.com

0 comments: