cena,

Majówka - Zostajemy w kraju, czy wybieramy się za granicę?

30.4.14 Anonimowy 0 Comments

Majówka już niemal się zaczęła. Czy Polacy skorzystają z niej i wyjadą odpocząć na kilka dni? Czy w kontekście tego, że na kilka dni przed długim weekendem miała miejsce kanonizacja Jana Pawła II i przy tej okazji liczba rezerwacji biletów do Rzymu zwiększyła się o 73 proc. w stosunku do roku ubiegłego, wyjazdów na majówkę będzie w tym roku mniej? Czy mimo masowych podróży do Wiecznego Miasta jest też zainteresowanie innymi kierunkami? Zostajemy w kraju? Czy wybieramy się za granicę? I ile to kosztuje?fot. PojechaneWakacje.pl

- W tym roku okres majówkowy jest dość wyjątkowy. Bardzo dużo osób poleciało do Rzymu na kanonizację, a to oznacza, że na długi weekend już się nie wybiorą. Część tych osób przedłużyła sobie pobyt w Rzymie, lub przeniosła się do innych włoskich miast, by odpocząć z dala od ogromnej liczby pielgrzymów, którzy na kilka dni zagościli w Watykanie. – mówi Łukasz Neska z serwisu eSKY.pl – Nie oznacza to jednak, że nie ma rezerwacji typowo majówkowych, jednak ich liczba wzrosła zaledwie o 5 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Najbardziej popularne kierunki majowych wyjazdów – z transportem samolotowym – to:

 • Londyn

 • Barcelona

 • Paryż

 • Mediolan

 • Lizbona

 • Malaga


Wszystkie wyjazdy były planowane z dużym – kilkumiesięcznym – wyprzedzeniem. W przypadku osób korzystających z usług linii regularnych z największym wyprzedzeniem rezerwowali bilety ci, którzy wybierają się ma majówkę do Londynu – 100 dni wcześniej. Natomiast jeśli chodzi o bilety tanich linii to z największym wyprzedzeniem rezerwowano te na podróż do Paryża – 117 dni. Rok wcześniej to wyprzedzenie było mniejsze, ale i ceny biletów były wyższe.
Jak wygląda dokładna analiza: ceny vs. wyprzedzenie z jakim dokonano zakupu?

Średni koszt podróży do Londynu na pokładzie regularnych linii lotniczych to 905 PLN, przed rokiem było to 1170 PLN (czyli o 23 proc. więcej), ale i wyprzedzenie, z którym zostały one zakupione rok temu było dużo mniejsze bo nie 100 a 62 dni. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Mediolanu, do którego w tym roku bilety na przelot liniami regularnymi kupowano średnio z 59 dniowym wyprzedzeniem, a w roku ubiegłym było to zaledwie 27 dni przed podróżą. I tak w 2014 średnia cena biletu to 960 PLN, natomiast w roku ubiegłym 1263 PLN (czyli o 24 proc. więcej niż przed rokiem). Tak dużej różnicy w cenie nie ma w przypadku lotów chociażby do Barcelony, gdzie bilety w tym roku kupowano z 96 dniowym wyprzedzeniem – ich średnia cena to 1369 PLN, a rok temu z 83 dniowym – 1395 PLN (zaledwie 2 proc. różnica).

Podobnie jest w przypadku biletów zakupionych na przelot tanimi liniami. Wystarczy spojrzeć na Paryż, do którego podróż planowano z największym wyprzedzeniem – wspomniane już 117 dni, bilet do tego miasta kosztował średnio 613 PLN, natomiast rok temu – gdy to wyprzedzenie było mniejsze 57 dni – za bilet płacono 639 PLN (o 4 proc. więcej). Podobna sytuacja jest w przypadku Mediolanu – w tym roku bilety zakupiono z wyprzedzeniem 76 dniowym i kosztowały one 613 PLN, rok temu wyprzedzenie było zaledwie 46 dniowe i kosztowały one 640 PLN (również o 4 proc. więcej).

- Dlaczego taką wagę przywiązujemy do tego, kiedy kupione są bilety? Bo chcemy podkreślić, że jeżeli ktoś zaplanował wyjazd majówkowy odpowiednio wcześniej to zapłacił za niego nawet o jedną czwartą mniej niż w roku ubiegłym, a to niemało – zaznacza Łukasz Neska z eSKY.pl.

Koszt noclegu?

Jak kształtują się koszty noclegów w miastach, w których Polacy chcą spędzić majówkę? Wśród wymienionych najpopularniejszych miast najdroższa jest Malaga – średni koszt noclegu to 389 PLN, na drugim miejscu znajduje się Paryż – 264 PLN, a potem kolejno:

 • Londyn – 257 PLN koszt doby hotelowej dla dwóch osób

 • Barcelona – 227 PLN koszt doby hotelowej dla dwóch osób

 • Mediolan – 133 PLN koszt doby hotelowej dla dwóch osób

 • Lizbona – 130 PLN koszt doby hotelowej dla dwóch osób


Należy jednak zwrócić uwagę na to, że 85 proc. noclegów rezerwowanych w Maladze dotyczyło hoteli 4 gwiazdkowych. Stąd ich wyższy koszt niż w pozostałych miastach, gdzie przeważały rezerwacje w obiektach 3 gwiazdkowych, a w przypadku Paryża i Barcelony znaczna część też miejsc 2 gwiazdkowych.

Majówka to moment, gdy popularne są nie tylko podróże lotnicze. Wiele osób decyduje się na wyjazd do jednej ze stolic sąsiadujących z Polską państw i na spędzenie tam kilku wolnych dni. Stąd duża popularność Budapesztu, Berlina, Pragi czy Wiednia, do których można dojechać stosunkowo szybko, a koszt podróży nie być wysoki – na przykład, gdy jednym środkiem transportu podróżuje grupa znajomych. W części tych miast, można też znaleźć noclegi w bardzo dobrych cenach:

 • Budapeszt średni koszt noclegu to 72 PLN

 • Berlin średni koszt noclegu to 112 PLN

 • Praga średni koszt noclegu to 350 PLN

 • Wiedeń średni koszt noclegu to 395 PLN


Tu też należy zaznaczyć, że zarówno w przypadku Wiednia jak i Pragi 90 proc. rezerwacji było zrobionych w obiektach 4 gwiazdkowych. Natomiast 60 proc. osób jadących do Berlina czy Budapesztu zatrzyma się w obiektach o standardzie 3 gwiazdkowym.

Ważne jest to, że liczba rezerwacji obiektów hotelowych na czas majówki zwiększyła się o 7 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

0 comments: