historia,

Zamek Czorsztyn

3.1.14 Anonimowy 2 Comments

Murowany zamek w Czorsztynie powstał około roku 1350, gdy Kazimierz Wielki postanowił zadbać o bezpieczeństwo granicy z Węgrami. Później dostojna budowla była  ośrodkiem władzy królewskiej. 

W przeszłości Zamek Czorsztyński, zlokalizowany przy szlaku kupieckim prowadzącym z Polski na Węgry, odgrywał bardzo istotne znaczenie dla gospodarki kraju. Wielokrotnie przebywał tu Kazimierz Wielki, dwa razy zamek odwiedził Władysław Jagiełło, nawet Jadwiga w 1384 r. zatrzymała się tu w drodze po polską koronę. W oficjalnej twierdzy królewskiej rezydował starosta. Funkcję tę przez pewien czas pełnił nawet legendarny Zawisza Czarny z Garbowa.

Czorsztyn leży na mocno obronnym, skalistym wzniesieniu. Dawniej tutejszy zamek wznosił się nad malowniczą doliną Dunajca. Po utworzeniu zapory przegląda się w obszernej toni powstałego na Dunajcu jeziora Czorsztyńskiego.

Po pożarze w 1795 roku zostały jedynie ruiny zamczyska, odrestaurowane z dużą pieczołowitością. Trasa zwiedzania prowadzi z dziedzińca zamku dolnego, między resztkami murów obwodowych, przez sień Baszty Baranowskiego do pomieszczeń zamku średniego. Z tarasów zamku górnego widać Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry, natomiast z okien baszty Baranowskiego roztacza się panorama Podhala, Gorców i fragmentu Pienin Czorsztyńskich.

Zwiedzanie:
od 1.10 do 30.04 w godz. 10.00 do 15.00 z wyjątkiem poniedziałków,
od 1.05 do 30.09 w godz. 9.00 do 18.00 codziennie
1.01., 1.11, 25 i 26.12. oraz w Święta Wielkanocne zamek nieczynny.

ZOBACZ GALERIĘ

[gallery link="file" order="DESC" orderby="rand"]

Fot. PojechaneWakacje.pl

[mappress mapid="264"]

2 komentarze:

  1. Faje miejsce, szczególnie latem

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto tam pojechać, szczególnie z dziećmi

    OdpowiedzUsuń