Air France,

Podróże z małymi dziećmi. Maluch na pokładzie samolotu AIR FRANCE

13.12.13 Anonimowy 0 Comments

Święta Bożego Narodzenia i ferie zimowe to czas wzmożonego ruchu na lotniskach. Rodziny podróżujące z małymi dziećmi powinny pamiętać, że każdy przewoźnik ma własną politykę w zakresie przewozu najmłodszych oraz oferuje indywidualny pakiet udogodnień. Linie lotnicze AIR FRANCE doradzają jak odpowiednio przygotować się do rodzinnych podróży.
W oczekiwaniu na lot
Podróż samolotem zaczyna się już na lotnisku. Francuski przewoźnik AIR FRANCE 
w swoim paryskim porcie bazowym im. Charles’a de Gaulle’a udostępnia bez dodatkowych opłat pomieszczenia z niezbędnym wyposażeniem do przewijania dzieci (zarówno w części przylotów i  odlotów). Tuż za bramkami kontroli bezpieczeństwa dostępne są również składane wózki dziecięce, ułatwiające rodzinom dotarcie do stanowisk odprawy. W odnowionej części lotniska na ponad 200 metrach  kwadratowych znajdują się specjalnie zaprojektowane strefy dla dzieci w różnym wieku. Salon do wypoczynku dla najmłodszych obejmuje minipoczekalnię wyposażoną w wygodne krzesła, fotele, pufy i stoły. Dzieci mogą brać udział w zajęciach manualnych, a także oglądać kreskówki i filmy. W strefie interaktywnej przeznaczonej dla nieco starszych podróżnych, można bez dodatkowych opłat oglądać filmy czy grać w gry komputerowe.
Welcome onboard
Warto pamiętać, że rodziny podróżujące z małymi dziećmi mają zagwarantowane pierwszeństwo przy wejściu na pokład. Pasażerowie (poniżej 2. roku życia) za przelot francuskimi liniami płacą 10 proc. taryfy lotniczej (plus opłaty lotniskowe). Maluch podróżuje wówczas na kolanach osoby dorosłej. Rodzic lub opiekun otrzymuje specjalny pas bezpieczeństwa, którym przypina się wraz z dzieckiem 
w określonych momentach podczas podróży. Mimo, iż dziecko nie posiada własnego fotela, to wymagane jest uprzedzenie przewoźnika o planowanej podróży z maleństwem i założenie rezerwacji lotniczej. Na trasach dalekiego zasięgu jest możliwość zamówienia specjalnej gondoli (są one przeznaczone dla dzieci ważących poniżej 10 kg i mierzących mniej niż 70 cm). Jeśli rodzic zdecyduje się wykupić osobne miejsce dla swojej pociechy to może ono podróżować w regulowanym nosidełku samochodowym przymocowanym do fotela. Dzieci powyżej 2. roku życia objęte są opłatą w zależności od taryfy od 25 proc. do 100 proc. taryfy lotniczej plus opłaty lotniskowe.

W czasie lotów powyżej 2,5 godziny podawany jest specjalny posiłek dla młodszych dzieci dostosowany do ich wieku (np. ciastka oraz słoik z gotowym daniem). Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zamówić go w czasie rezerwacji lub zakupu biletu, najpóźniej 24 godziny przed wylotem. Dodatkowo na trasach dalekiego zasięgu dzieci otrzymują od linii lotniczej prezenty. W skład podarunku wchodzą m.in. kredki, kolorowanki, układanki i inne drobne zabawki. Najmłodsi pasażerowie mogą również słuchać muzyki, grać w gry komputerowe oraz oglądać kreskówki lub filmy. Szeroka oferta multimedialna jest do dyspozycji każdego pasażera przy jego fotelu na rejsach dalekiego zasięgu.

Dziecko bez opiekuna (tzw. UM)
Dzieci w wieku od 5 do 15 lat, jeśli podróżują same, muszą znajdować się pod specjalną opieką obsługi AIR FRANCE. Ta dodatkowa usługa (tzw. UM – „Unaccompanied Minors”) podlega opłacie 50-75 EUR. Informacje o tym, że dziecko będzie podróżować bez opiekuna należy przekazać przewoźnikowi w chwili rezerwacji biletu. Należy podać dane osób odprowadzających i odbierających dziecko w porcie docelowym oraz wypełnić specjalny formularz na lotnisku przy tradycyjnych stanowiskach odprawy (odprawa online nie jest możliwa w tym przypadku). Natomiast osoby w wieku od 15 do18 lat mogą podróżować samodzielnie.

Dziecko członkiem Flying Blue
Warto pamiętać, że dziecko, które ukończyło 2. rok życia może być pełnoprawnym członkiem programu lojalnościowego Flying Blue. Jego członkowie gromadzą mile za przeloty AIR FRANCE i KLM, inne linie z sojuszu Sky Team oraz za usługi partnerów programu (np. hotele, wypożyczalnie samochodów). Następnie mile są wymieniane na nagrody, m.in. przeloty nagrodowe. Członkowie programu mogą również korzystać z wielu dodatkowych usług i przywilejów. Więcej informacji o programie dostępnych jest na HYPERLINK "http://www.flyingblue.com"www.flyingblue.com .

Praktyczne wskazówki
Przed wyjazdem warto sprawdzić wszystkie niezbędne dokumenty dziecka, które są wymagane przez policję, agentów celnych i urzędników imigracyjnych w kraju docelowym, w przypadku, gdy dziecko jest w trakcie leczenia lub cierpi na chorobę lokomocyjną należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną i leki,
zaleca się zadbanie o odpowiednią ilość płynów w czasie podróży oraz ewentualnie specjalnego jedzenia,
w trakcie startu i lądowania dziecko powinno otrzymać smoczek, butelkę, lizaka lub ciastko na wypadek wystąpienia bólu uszu, odradza się podróżowania z dziećmi wcześniej niż siedem dni od dnia narodzin oraz gdy dziecko jest chore,

Informacje na temat dodatkowego bagażu
Dziecko do 2. roku życia podróżujące na kolanach opiekuna może mieć ze sobą następujący bagaż bez dodatkowych opłat:

  • 1 sztukę bagażu podręcznego, o wadze poniżej 12 kg, którego rozmiary nie przekraczają 55 cm x 35 cm x 25 cm,

  • 1 sztukę bagażu rejestrowanego do 10 kg* oraz

  • składany wózek, nosidełko lub fotelik samochodowy (który przewozi się bezpłatnie jako dodatkową sztukę bagażu rejestrowanego)*.


*nie dotyczy taryf MINI

Wózki dziecięce mogą być wprowadzone na pokład samolotu w zależności od ich rodzaju i wolnego miejsca:
małe wózki składane nie mogą przekraczać 15 cm x 30 cm x 100 cm, pozostałe wózki składane można przewozić w ramach bagażu podręcznego przeznaczonego dla dzieci a ich rozmiar nie może przekraczać 55 cm x 35 cm x 25 cm. Ponadto wózek musi być przewożony w pokrowcu. Trzeba pamiętać, że dla bezpieczeństwa niektóre lotniska mogą odmówić wprowadzania wózków do stref boarding’u. Wygodne w podróży wózki spacerowe BABYZEN YOYO, które po złożeniu mają wymiary bagażu podręcznego, dostępne są na stronie butiku AIR FRANCE : shopping.airfrance.com.

0 comments: