Estonia,

Święto światła w Tallinie

25.11.13 Anonimowy 0 Comments

Listopad i grudzień są miesiącami, podczas których Słońce nieco rzadziej oświetla nadbałtyckie regiony. Estończycy wykorzystują ten moment, by bawić się elektrycznością, żarówkami i neonami. Od 24 listopada do 1 grudnia centrum Tallina oraz średniowieczne Stare Miasto rozbłysną licznymi instalacjami świetlnymi. Staną się także miejscem warsztatów i wystaw, podczas których swoją wiedzą dzielić się będą specjaliści z całego świata. Zapraszamy na pierwsze Tallinn Light Biennale!Tallinn Light Biennale według planów organizatorów ma stać się cykliczną imprezą na wysokim poziomie, która łączyłaby zabawę światłem ze sztuką miejską. Tegoroczna edycja, która rozpoczęła się 24 listopada, oferuje profesjonalistom z całego świata możliwość zaprezentowania swoich prac i podzielenia się wiedzą podczas warsztatów. Program Biennale, poza outdoorowymi instalacjami, obejmuje wystawy we wnętrzach budynków.


Wśród ekspozycji znajdują się prace zagranicznych i krajowych twórców i designerów oświetleniowych, m.in. kinetyczne dzieła znanego brytyjskiego artysty i fizyka Paula Friedlandera, zbiory fotografii oraz podróż w przeszłość estońskiej sztuki świetlnej. Podczas trwania Biennale, najpopularniejsze i najbardziej charakterystyczne miejsca stolicy Estonii rozświetlą się specjalnie przygotowanymi, różnokolorowymi i wymyślnymi instalacjami. Te elektryczne dzieła przygotują artyści z całej Europy, m.in. Portugalii, Łotwy, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Słowenii. Ponadto, czynne będą wystawy oraz organizowane gale, konferencje i specjalne „świetlne” wycieczki tematyczne. Stowarzyszenie Profesjonalnych Projektantów Oświetlenia zorganizuje pięciodniowe warsztaty dotyczące m.in. oświetlenia w architekturze, oświetlenia świątecznego i fasad multimedialnych. Poprowadzą je eksperci z dziedziny designu i oświetlenia: Allan Ruberg, Stephan Horn, Sabine de Schutter oraz Berry van Egten. Goście Biennale będą mieli możliwość obejrzenia filmów i kolekcji fotografii związanych z tematem imprezy.
Dzięki nagromadzeniu atrakcji, Tallin w najciemniejszym okresie roku stanie się rozświetloną i migocącą krainą. Dodatkową atrakcją będzie targ świąteczny odbywający się w samym sercu miasta – na Placu Ratuszowym. Tallinn Light Biennale 2013 pozwoli uczestnikom dotknąć, poczuć, a przede wszystkim ujrzeć piękno i magię światła elektrycznego. Główne atrakcje programu – Gala praz oficjalna premiera instalacji na świeżym powietrzu rozpoczną się 29 listopada. Efekty prac uczestników warsztatów będzie można podziwiać 1 grudnia. Wstęp na większość atrakcji jest bezpłatny. Bilety na Konferencję i Galę organizowaną w kinie „Helios” 29 listopada dostępne są pod adresem:


http://www.piletilevi.ee/eng/tickets/muusika/show/?concert=136147.
Bilety na warsztaty „Dare to Light” można kupić na miejscu.

0 comments: