Austria,

Salzburg: Tu urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart

2.11.13 Anonimowy 0 Comments

Mozartowie zajmowali mieszkanie w domu przy Getreidegasse 9 od 1747 do 1773 roku. 27 stycznia 1756 roku przyszedł w nim na świat Wolfgang Amadeusz Mozart. Obecnie mieści się tam muzeum, w którym można obejrzeć m.in. dziecięce skrzypki Wolfganga, jego skrzypce koncertowe, klawikord, fortepian młoteczkowy, portrety i listy rodziny.

Pierwsze muzeum w Domu Narodzin Mozarta przy Getreidegasse Międzynarodowa Fundacja Mozarteum założyła 15 czerwca 1880 roku.W części domu leżącej od strony pl. Uniwersyteckiego mieszkała niegdyś sąsiadka Mozartów – Babette von Moll – ciotka znanego, pochodzącego z Salzburga geologa i przyrodnika, Karola Ehremberta von Moll (1760 – 1838). W jej mieszkaniu, dzięki prywatnym darowiznom, urządzone zostało typowe mieszkanie z czasów Mozarta. Wystawione są w nim meble i przedmioty codziennego użytku. Część ekspozycji skupia się wokół trzech tematów: „Mozarta i Uniwersytetu Salzburskiego“, „Kontaktów Mozartów z salzburskimi rodzinami“ oraz „ „Muzyki kościelnej i kultu świętych“

Wystawa na drugim piętrze poświęcona jest „Mozartowi w teatrze“. Liczne dioramy, miniaturowe sceny, ilustrują historię recepcji oper mozartowskich. Modele scen pochodzących z czasów od XVIII do XX wieku pokazują różnorodność form interpretacyjnych. Na pierwszym piętrze od 1981 roku odbywają się różne wystawy tematyczne związane z Mozartem.

 

fot © Tourismus Salzburg

źródło salzburg.info

[mappress mapid="249"]

0 comments: