historia,

Zalipie - malowana wieś

11.11.16 Anonimowy 0 Comments

Jest w Polsce taka wieś, która wygląda, jakby była wyrwana wprost z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, klasycznego dzieła polskiej literatury sprzed stu lat. Cicha i spokojna, od innych wsi różni ją tylko jedno: wszystkie domy są tu malowane.
Tradycja malowania ścian budynków pochodzi jeszcze z XIX wieku. Do dziś w Zalipiu i okolicznych wsiach zachowało się kilkadziesiąt pomalowanych domów z tego okresu. Od razu nasuwa się pytanie – skąd mieszkańcy wzięli pomysł na zdobienie zewnętrznych ścian swoich domostw?

Odpowiedź jest prosta i wynika z polskiego przysłowia „potrzeba matką wynalazków”.  Zalipiańska sztuka zdobienia ścian wywodzi się z dawnego sposobu bielenia wapnem domów zakopconych dymem z kominów. Z biegiem czasu na bielonych ścianach zaczęto malować coraz bardziej złożone wzory, z których wyewoluowały znane dzisiaj motywy kwiatowe.  Sztuka przyozdabiania ścian przetrwała wojny i komunizm. Na nowych budynkach wciąż powstają bajeczne malowidła.

Do malowania kwiatowych wzorów kiedyś używano rozmaitych mieszanin wapna, sadzy i gliny. Teraz stosuje się normalne farby. Dzięki temu nowe wzory są trwalsze od tych malowanych w tradycyjny sposób.

W Zalipiu często również wnętrza domów kryją prawdziwe malarskie dzieła sztuki. Miejscowe gospodynie wykonują zdobione talerze, pisanki, palmy wielkanocne oraz wycinanki. Wszystkie są opatrzone stałym motywem – kwiatów.

Jak dojechać
Wieś Zalipie znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, niespełna 10 kilometrów na południe od Nowego Korczyna.  Jadąc od strony Kielc lub Radomia można przeprawić się przez Wisłę promem samochodowym w miejscowości Borusowa (droga numer 973) lub pojechać przez most drogą numer 73.


źródło poland.gov.pl


0 comments: