Dworzec kolejowy,

Po długich latach zabiegów i oczekiwań ruszy przebudowa dworca PKP w Ełku

29.10.13 Anonimowy 0 Comments

Do połowy przyszłego roku wyremontowany i zmodernizowany ma zostać dworzec główny PKP w Ełku.  W ramach inwestycji planowana jest m.in. wymiana wszystkich instalacji w budynku, włącznie z ogrzewaniem, wymiana okien, modernizacja dachu, wykonanie nowych podłóg, wykonanie nowej elewacji oraz podjazdów dla niepełnosprawnych. Będzie więcej parkingów oraz system monitoringu w celu poprawy bezpieczeństwa podróżnych.

Po modernizacji w centralnej części dworca znajdzie się – zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem – hol główny wraz kasami, poczekalnią, toaletami, informacją turystyczną i pomieszczeniem przeznaczonym na funkcję komercyjną.

W skrzydle zachodnim na parterze i piętrze zaprojektowany został hostel z 14 pokojami z łazienkami (2 pokoje 1-os., 7 pokoi 2-os., 4 pokoje 3-os. i jeden apartament na piętrze w skład którego wchodzi pokój dzienny, 3 pokoje z niezależnymi łazienkami). Na parterze przewidziano pokój 1– osobowy wraz z łazienką dla osób niepełnosprawnych, recepcję i aneks kuchenny – pokój śniadań.

W skrzydle wschodnim na parterze zaprojektowano świetlicę oraz pomieszczenia sanitarne i magazynowe, a na piętrze pomieszczenia Służby Ochrony Kolei. Przed budynkiem zaprojektowano 18 miejsc parkingowych, w tym także dla osób niepełnosprawnych. Zakres modernizacji obejmuje ponad 4 tys. m2 powierzchni.

Najkorzystniejszą ofertę wykonania modernizacji dworca głównego PKP w Ełku złożyło konsorcjum firm: AMP sp. z o. o. oraz A-Projekt sp. z o. o. z Warszawy. Łącznie w przetargu swoje oferty złożyły 4 firmy. Kryterium wyboru ofert stanowiła w 70 % cena, a w 30 % termin realizacji przebudowy. Konsorcjum za remont zapłaci 7 623 139,50 zł. Inwestycję będzie musiała zrealizować w ciągu 26 tygodni od dnia podpisania umowy.

Przebudowa dworca głównego PKP w Ełku zbiegnie się w czasie z przebudową ulicy Kościuszki, Dąbrowskiego i Mickiewicza. Modernizacja ulic związana jest z budową galerii handlowej w obszarze Bramy Mazur, która ma być oddana do użytku latem przyszłego roku. Samorząd miasta Ełku zabiegał o remont dworca u władz PKP od wielu lat.

Dworzec kolejowy Ełk Główny wybudowany został w 1868 r. W czasie II wojny światowej obiekt uległ poważnym zniszczeniom. Po wojnie został odbudowany. Zewnętrzny wygląd dworca zachował się do dzisiaj, za wyjątkiem dachu, który obecnie jest płaski, a wcześniejszy dwuspadzisty został spalony podczas wkroczenia Armii Czerwonej do miasta zimą 1945 roku. Zmodernizowany budynek swoim wyglądem oraz przywróconym dachem dwuspadzistym ma nawiązywać do pierwotnej architektury obiektu z przełomu XIX i XX w.


front_dworca_PKP_Ekprojekt_przebudowy_PKP_elewacje


źródło elk.pl

0 comments: