Caldera de Taburiente,

Wyspy Kanaryjskie: cuda natury w parkach narodowych

4.9.13 Anonimowy 0 Comments

Wyobraź sobie przez chwilę wyjątkowe otoczenie z wulkanicznymi wyspami, pełnymi lasów przypominających selwę; endemicznych gatunków roślin i zwierząt; krater, jeden z największych na świecie, i łagodny klimat przez cały rok… Jeśli podoba ci się ten widok, masz szczęście, gdyż możesz zobaczyć to wszystko na własne oczy w czterech parkach narodowych na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii. Prawdziwe cuda natury na wyciągnięcie ręki!

Poznawanie Wysp Kanaryjskich to odkrywanie miejsca wyjątkowego zarówno na wybrzeżu, jak i w górach. Jeśli zaś należysz do grona osób, które lubią spacery po pięknych i zaskakujących terenach, jest to miejsce w sam raz dla ciebie. Na Wyspach Kanaryjskich jest bowiem 546 gatunków roślin występujących tylko tutaj i 141 obszarów chronionych, wśród nich cztery parki narodowe. Wszystkie wyspy leżą blisko siebie i mają dobre połączenia, tak więc można je poznać w krótkim czasie.

Podróż można rozpocząć od wyspy La Palma, gdzie znajduje się Park Narodowy Caldera de Taburiente. W parku tym można przejść po ogromnym kraterze, którego różnica wysokości wynosi prawie 1500 metrów, lub podziwiać fantastyczny las sosnowy. Zaskoczy nas też widokiem ponad tysiąc metrowych wąwozów, w których powstały wodospady (na przykład La Desfondada). Fascynujące, nieprawdaż? W parku można podziwiać także monolit IDAFE, ołtarz dawnych rodzimych mieszkańców wyspy; wielkie szczyty, jak choćby Roque de los Muchachos, czy poszukać rzadko występującego kwiatu fiołka z La Palma.

http://youtu.be/aulKU8JFeTw

 

Oprócz tego widowiska przyrodniczego w Caldera de Taburiente znajduje się nowoczesne centrum dla zwiedzających, wyposażone w salę wystawową, strefę biwakową i górskie schronisko. Wszystko z myślą o twej satysfakcji.

Kolejnym parkiem narodowym Wysp Kanaryjskich jest Garajonay, na La Gomerze. Czeka tam na ciebie propozycja nie do odrzucenia: podziwianie wspaniałego lasu wawrzynowego, jednego z nielicznych na świecie i jednej z ostatnich pozostałości po dawnych selwach subtropikalnych. Poczuj przyjemność spokojnego poznawania tego parku, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciesz się pięknem jego ścieżek, podziwiaj występujące tu gacki brunatne czy kanaryjskie uszatki zwyczajne i zrób niesamowite zdjęcia panoramiczne z okolicznych punktów widokowych.

Oprócz tego, w odległości trzech kilometrów leży centrum dla odwiedzających park. Znajdziesz tu wiele sal wystawowych i Muzeum Etnograficzne, w którym przedstawiono różne aspekty tradycyjnej kultury wyspy: wnętrze wiejskiego domostwa, piwnice winiarskie, budynki historyczne…

Ziemia wulkanów

Chciałbyś mieć więcej możliwości? Na Teneryfie położony jest Park Narodowy Teide, największy z parków Wysp Kanaryjskich, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Doskonałe miejsce do poznania zwierząt, z których pozostało zaledwie kilka egzemplarzy, ale przede wszystkim, by podziwiać najwyższy szczyt w Hiszpanii - El Teide. Pozwól się uwieźć przez ten wulkan o wysokości 3.718 metrów. Chciałbyś się na niego wspiąć? Życzenie spełnione! Odwiedzający park mogą wspiąć się na wysokość 3.550 metrów. Aby wejść na sam szczyt, potrzebne jest specjalne pozwolenie.

Możliwości, jakie oferuje to miejsce są bardzo zróżnicowane: oprócz podziwiania krajobrazów z licznych punktów widokowych można zwiedzić ogród botaniczny oraz Muzeum Juana Évory – ostatniego mieszkańca zamieszkującego ten rejon, żyjącego w dawny, tradycyjny sposób.

Na koniec udaj się na Lanzarote, by odwiedzić Park Narodowy Timanfaya. Gdy się tam znajdziesz, poczujesz się jak na księżycu, za sprawą niezwykłych terenów wulkanicznych lub ich „malpaíses” (pola zastygłej lawy) powstałych w wyniku ostatnich erupcji. Często przewodnicy pokazują zwiedzającym, jak morska woda paruje, wchodząc w kontakt z jaskinią lawową. Naciesz oczy tym widowiskiem, korzystając z punktów widokowych lub trzech szlaków, które pomogą ci je poznać. Na Szlaku Wulkanów odbędziesz malowniczy spacer, przejdziesz nawet przez jaskinię lawową i będziesz mógł podziwiać zapierające dech w piersi kratery Timanfaya. Kolejną ciekawą trasą jest Szlak Nadbrzeżny, idealny do podziwiania klifów, z których w przeszłości lawa wpadała do morza. Odważysz się po nich przejść?

Aby przygoda ta były jeszcze bardziej zabawna, w tym parku narodowym można przejechać się na wielbłądzie po południowym zboczu jednej z gór.

Sport na łonie przyrody

Jeśli oprócz podziwiania olśniewających krajobrazów lubisz uprawiać spokojnie sport albo poczuć dreszczyk emocji, w parkach narodowych Wysp Kanaryjskich o to nie trudno. Zabierz odpowiednie obuwie, ponieważ oprócz szlaków pokonywanych z przewodnikiem, we wszystkich czterech parkach można uprawiać turystykę górską. W ten sposób będziesz miał bezpośredni kontakt z przyrodą.

Wulkaniczny krajobraz archipelagu sprawia, że jest on idealny dla miłośników alpinizmu. Na przykład Caldera de Taburiente i Park Narodowy Teide oferują masywy o zróżnicowanym stopniu trudności dla tych, którzy chcą uprawiać ten sport. Wulkaniczne kominy albo zachwycający widok Teide będą ich stałym towarzystwem. Wolisz sporty wodne? Kiedy jest bardzo gorąco, Caldera de Taburiente jest doskonałym miejscem, by popływać w rzece Taburiente, podziwiając jednocześnie jej kaskady. Dopełnieniem oferty są ośrodki nurkowania oraz wycieczki morskie, organizowane w Garajonay. Wyjątkowe dno morskie tych wysp urzeknie cię całkowicie.

Każda pora roku jest dobra, by odwiedzić cztery parki o zaskakującym kolorycie i ukształtowaniu, kuszące łagodnymi temperaturami. Nie zapomnij że, oprócz słońca i plaż na Wyspach Kanaryjskich czekają na ciebie urokliwe zakątki z wulkanami lub wawrzynowym lasem w tle. Przyjedź i odkryj jedno z najbardziej wyjątkowych i malowniczych miejsc w Hiszpanii.

[mappress mapid="230"]

 

źródło spain.info

0 komentarze: