Baleary,

Baleary - rozgrzane słońcem plaże

24.8.13 Anonimowy 0 Comments

Nowe wydanie przewodnika turystycznego po czterech wyspach archipelagu Balearów – Majorce, Minorce, Ibizie i Formenterze, jest już w sprzedaży. Autorka publikacji Wydawnictwa Bezdroża, Dominika Zaręba, opisuje w nim Baleary nie tylko jako region kojarzący się z rozgrzanymi słońcem plażami, kurortami nadmorskimi czy słynnymi dyskotekami, ale jako miejsce, które może być prawdziwą gratką krajoznawczą dla miłośników kultury, sztuki i przyrody.- Malownicze górskie klasztory, urocze wioski i porty, imponujące zamki i twierdze, prehistoryczne zabytki, kolorowe fiesty, miejsca, które inspirowały takich artystów jak Fryderyk Chopin, George Sand, Juliusz Verne, Joan Miró i Antoni Gaudí, jaskinie, ostoje ptaków i podwodne skarby przyrody – to wszystko znajdziemy w tym niewielkim wyspiarskim zakątku Hiszpanii – przekonuje autorka przewodnika.

Jak czytamy we wstępie do publikacji pt. „Majorka, Minorka, Ibiza oraz Formentera. Baleary – archipelag marzeń” - każda wyspa ma swój niepowtarzalny klimat i specyfikę. Wizytówką Majorki, poza eksponowanym, klifowym wybrzeżem i złotymi plażami, jest Palma – stolica pełna rozmachu nazywana „małą Barceloną”, „labiryntem smaku”, „fiestą pomysłów”... Krajobraz Majorki współtworzą kręte drogi przez góry Tramuntana z zapierającymi dech widokami na morze, miasteczka interioru – pueblos z pomarańczowego piaskowca, dostojne pałace i rezydencje dawnej elity oraz targi żywności i tradycyjnego rzemiosła rozsiane po całej wyspie.

W surowy, naturalny krajobraz Minorki, nazywanej skansenem na otwartym powietrzu wkomponowały się doskonale zachowane prehistoryczne megality kultury talajockiej z epoki brązu.  Na dwóch krańcach wyspy rozłożyły się arcyciekawe miasta portowe: Maó – imponująca nadmorska twierdza i kolonialna Ciutadella pełna kolorów i artystycznego ducha.

Ibiza i Formentera kojarzą się z hippisami, zachodami słońca przy dźwiękach muzyki, oglądanymi na plażach w jednym z barów zwanych chiringuito, białą architekturą wiejską i romantycznymi wieżami, strzegącymi wybrzeża przed najazdami piratów. Stare miasto w Ibizie, założone przez Fenicjan, romantycznych żeglarzy i kupców, jest najlepiej zachowaną renesansową twierdzą Morza Śródziemnego.

W Zimie na Majorce George Sand pisała: „Jest rzeczą pewną, i wszyscy to wiedzą, że każdy kraj ma swoje melodie, swoje skargi, swoje odgłosy, swoje tajemnicze szepty.” - Gorąco zachęcam do odkrycia kameralnych klimatów i smaków nieco innych Balearów - mówi Dominika Zaręba, autorka przewodnika.

Bogato ilustrowany przewodnik, pełen fotografii, rysunków i map, został wydany w serii Przewodniki rekreacyjne Wydawnictwa Bezdroża. Dostępny jest m.in. w księgarni internetowej  www.bezdroza.pl, także w formie e-booka.


  • „Majorka, Minorka, Ibiza oraz Formentera. Baleary – archipelag marzeń”

  • Dominika Zaręba

  • Wydawnictwo Bezdroża

  • wyd. II, Kraków 2013


 

0 comments: