Aleja Stu Fontann,

Włoskie wakacje w ogrodzie Villa d´Este

14.6.13 Anonimowy 0 Comments

Rzym, kolebka kultury europejskiej, zachwyca turystów antycznymi ruinami Koloseum i fontannami na Placu Weneckim. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w odległości 30 km na wschód od Rzymu, w mieście Tivoli, znajduje się  jeden z najpiękniejszych włoskich ogrodów renesansu - Villa d’Este.


Willę oraz otaczający ją ogród wybudowano w XVI wieku dla kardynała Hipolito d'Este, syna słynnej Lukrecji Borgia. Ogród Villa d´Este przepełniony architektonicznymi elementami przedstawiającymi mitologiczne postacie, w czasach swojej świetności, stanowił symbol władzy, a główną jego ideą było uświetnienie rodu. Rozłożony jest na licznych tarasach oraz wzniesieniach poprzecinanych żywopłotami i sztucznymi grotami. Dominującym elementem ogrodu jest woda -  królują tam wodospady, źródła i rozmaite fontanny. Jedną z najpiękniejszym jest Fontanna Owalna, zwana również Wodospadem Sybilli. Za spadającą wodą znajdują się rustykowane arkady, marmurowe rzeźby Pegaza oraz włoskiego wynalazcy i uczonego Giambattisty della Porta, a także figury personifikujące rzeki przepływające przez Tivoli - Aniene, Erculaneo i Albuneo. W ogrodzie Villa d’Este, niezwykłe wrażenie wywiera Fontanna Smoków wzniesiona w 1572 roku dla papieża Grzegorza XIII, w którego herbie znajdował się smok.  Na uwagę zasługuje też Fontana Natury, będąca kopią figury Diany z Efezu - symbolu obfitości.

Najsłynniejszym symbolem Villi d`Este jest Aleja Stu Fontann, którą zdobi ciąg płaskorzeźb ze scenami pochodzącymi z  poematu „Metamorfozy” Owidiusza. Aleję  tworzą liczne wodotryski, bijące do góry z małych fontann. Woda wypływa z elementów o kształtach lilii, orłów i maszkaronów. Na końcu słynnej Alei Stu Fontann znajduje się Fontana Mały Rzym. Wzniesiono ją na podium, które stanowi rodzaj półokrągłego bastionu. Umieszczono na nim miniatury słynnych budowli antycznego Rzymu, między innymi Panteonu i Koloseum oraz figury wilczycy karmiącej bliźniaki: Romulusa i Remusa.
Ogród Villa d`Este słynie z organów wodnych, czyli Fontanny Organy, którą zbudowano tak, by woda przepływająca przez sieć kanalików wydawała dźwięki przypominające muzykę graną na organach. Fontanna ozdobiona została motywami kwiatowymi, ornamentem groteskowym i personifikacjami. Po obu jej stronach znajdują się dwie pary kariatyd ze splecionymi rękami w połączeniu z figurami Apolla i Orfeusza.

Ile kosztuje bilet wstępu?
Ogród Villa d’Este otwarty jest codziennie oprócz poniedziałków, od godziny 8:30. Bilet wstępu kosztuje 11 euro, zaś bilet ulgowy – 7 euro.
 

Jak dotrzeć do Tivoli?
Bilet lotniczy z Warszawy do Rzymu oferuje Wizz Air w  dniach 20 lipca-26 lipca 2013 w cenie 297 zł. Aby dotrzeć z Rzymu do Tivoli, warto wypożyczyć samochód, którego dobowy koszt wynosi około 300 zł. Można również wybrać się pociągiem ze stacji kolejowej ROMA TIBURTINA do stacji TIVOLI. Można również skorzystać z transportu autobusem - w tym celu należy metrem B dotrzeć do stacji PONTE MAMMOLO, skąd odjeżdżają autobusy podmiejskie COTRAL do Tivoli .

Ile kosztuje nocleg?
Szukając noclegu w Rzymie warto skorzystać z platformy  www.fru.pl" www.fru.pl. Za pokój dwuosobowy ze śniadaniem w hotelu Jonico w Rzymie zapłacimy 168 zł, zaś w hotelu Quality Rouge zlokalizowanym  w odległości 5 km od centrum miasta zapłacimy  187 zł.

za FRU.PL

0 comments: