Anglesey Sea Zoo,

Wielka Brytania - 10 najciekawszych atrakcji dla dzieci

24.6.13 Anonimowy 0 CommentsPodczas rodzinnego urlopu nie może zabraknąć atrakcji, które pozwolą zaspokoić dziecięcą ciekawość oraz dać upust drzemiącej w nich energii. Wielka Brytania oferuje wiele możliwości dla rodzin z dziećmi. Poniżej lista 10 najlepszych z nich.
fot. The World of Beatrix Potter Attraction

1. Zwiedzanie studia Warner Bros:

„Jak powstawał Harry Potter”

niedaleko Londynu, Anglia

www.wbstudiotour.co.uk

Studio Warner Bros umożliwia fanom Harry’ego Pottera poznanie sekretów produkcji filmów opowiadających o jego przygodach. Na stałej wystawie zaprezentowano plany zdjęciowe (m.in. Wielką Salę i ulicę Pokątną), kostiumy bohaterów, model zamku Hogwart oraz efekty specjalne tworzące świat czarodziejów, magicznych różdżek oraz gry w Quidditcha. Zarówno młodsi, jak i starsi goście będą zachwyceni .

Studio znajduje się zaledwie 32 kilometry na północny zachód od Londynu, w pobliżu h lotnisk Luton i Stansted. Bilet dla dorosłych kosztuje 29 £, dla dzieci od 5 do 15 lat — 21,50£, a dzieci poniżej 4 lat wchodzą bezpłatnie. Bilety rodzinne są dostępne na stronie internetowej.

2. Świat pisarki Beatrix Potter (World of Beatrix Potter)

Bowness-on-Windermere, hrabstwo Kumbria, północna Anglia

www.hop-skip-jump.com

Uroczy bohaterowie książek Beatrix Potter, tacy jak Piotruś Królik i Jeremi Rybak, mają swoich wielbicieli zarówno wśród maluchów, jak i już nieco starszych czytelników. W poświęconym im parku tematycznym World of Beatrix Potter można przenieść się do magicznej krainy bajek i złożyć wizytę w kuchni pani Mrugalskiej, ogródku Piotrusia Królika czy też na leśnej polanie kaczki Tekli Kałużyńskiej. W parku znajduje się także kawiarnia oraz sklepik z pamiątkami. Wizyta w tym miejscu spodoba się dzieciom w każdym wieku.

Park World of Beatrix Potter znajduje się w angielskim mieście Bowness-on-Windermere, w malowniczym regionie Lake District. Można tam dojechać pociągiem z Manchesteru do Oxenholme (90 minut jazdy), a następnie do Windermere (pół godziny). Stamtąd kursuje autobus numer 599.

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 6,50 £, a dla dziecka — 3,50£. Maluchy poniżej drugiego roku życia wchodzą bezpłatnie.

3. Park Rozrywki Alton Towers (Alton Towers Theme Park)

Staffordshire, region West Midlands

www.altontowers.com

Amatorzy mocnych wrażeń mogą wybierać spośród szerokiej oferty szybkich przejażdżek oraz rozmaitych atrakcji największego brytyjskiego parku rozrywki - Alton Towers. W tym roku pojawiła się tam nowa, ekscytująca kolejka górska - The Smiler, dzięki której poziom adrenaliny podnosi się jeszcze wyżej. Kolejka osiąga prędkość 85 kilometrów na godzinę, a jej najwyższy stromy spadek zaczyna się na wysokości 30 metrów.

Do parku można dojechać samochodem z Birmingham (w nieco ponad godzinę) lub pociągiem z Londynu do Stoke-on-Trent, Derby lub Uttoxeter (niecałe dwie godziny) a następnie autobusem. Bilet dla dorosłych kosztuje 46,20£, dla dzieci — 37,80£. Ceny pozostałych rodzajów biletów można sprawdzić na stronie internetowej parku.

4. Lokomotywy parowe

Walia

www.greatlittletrainsofwales.co.uk, www.snowdonrailway.co.uk, www.breconmountainrailway.co.uk, www.whr.co.uk i inne.

Małe lokomotywy parowe kolejki wąskotorowej to dla dzieci świetna atrakcja. Można je znaleźć w każdym regionie Walii, zarówno nad morzem, w górach (Snowdon Mountain Railway podjeżdża pod najwyższy szczyt Walii - Snowdon), jak i w pobliżu jezior (Brecon Mountain Railway).

Przykładowe ceny: bilet w dwie strony na kolejkę Snowdon Mountain Railway kosztuje 27£ dla dorosłych oraz 18£ dzieci.

5. Statek parowy SS Great Britain

Bristol, zachodnia Anglia

www.ssgreatbritain.org

SS Great Britain to luksusowy, pasażerski statek parowy z 1843 roku, który kursował niegdyś na trasie transatlantyckiej pomiędzy Bristolem a Nowym Jorkiem. Zaprojektował go ceniony, brytyjski inżynier Isambard Kingdom Brunel, konstruktor statków parowych oraz licznych mostów, także wiszących.

Obecnie SS Great Britain pełni funkcję statku-muzeum i znajduje się na terenie przylegającym do historycznego portu w Bristolu, wielokrotnie nagradzanej atrakcji turystycznej. Zwiedzający będą pod wrażeniem pomieszczeń przeznaczonych dla pierwszej klasy, w tym wystawnej Sali Jadalnej, podziwianej niegdyś przez królową Wiktorię. Goście mogą doświadczyć ówczesnego życia, np. wdrapując się na wąską koję w przedziale niższej klasy czy też odkrywając zapachy i dźwięki związane z podróżą. Na wystawie zaprezentowano także historie pasażerów i załogi z epoki wiktoriańskiej, którzy odbyli błyskawiczną jak na tamte czasy (bo dwa razy szybszą od dotychczasowych), 2-miesięczną podróż do Australii. Dno statku zostało ukryte pod pięknym morzem ze szkła. Zwiedzający mogą sprawdzić swoje umiejętności na interaktywnych wystawach w The Dockyard Museum, m.in. próbując podnieść ogromną śrubę okrętową. Warto także obejrzeć tereny Riggers' Yard oraz stoczni Great Western Dockyard.

Bilet dla dorosłych kosztują 12,95£, a dla dzieci w wieku od 5 do 17 lat — 6,75£. Maluchy poniżej 5 roku życia wchodzą bezpłatnie. Na stronie internetowej można znaleźć oferty specjalne dla rodzin i seniorów z dziećmi.

6. Muzeum transportu Riverside (Riverside Museum)

Glasgow, Szkocja

www.glasgowlife.org.uk/museums/our-museums/riverside-museum

Otwarte w 2011 roku, szkockie muzeum transportu posiada w swoich zasobach ponad 3 tysiące obiektów: zarówno zabytkowe środki transportu publicznego, najważniejsze samochody i motocykle, jak też rekonstrukcje ulicznych scen. Muzeum pozyskało niedawno także południowo-afrykańską lokomotywę. Zwiedzający z łatwością poznają historię transportu dzięki dużym, dotykowym ekranom pełnym obrazów, wspomnień i filmów dotyczących zgromadzonej kolekcji oraz ponad 20 interaktywnym wystawom.

Muzeum znajduje się w porcie Glasgow (Glasgow Harbour), w odnowionej dzielnicy miasta. Wstęp wolny.

7. Morskie zoo w Anglesey (Anglesey Sea Zoo) — Walia

www.angleseyseazoo.co.uk

Anglesey Sea Zoo to największe akwarium morskie w Walii. Odtworzono w nim naturalne środowisko dla ponad 150 gatunków zwierząt, m.in. małych i dużych ryb, koników morskich, rekinów i węgorzy. Można tu także spróbować wyłowić dla siebie ostrygę z perłą.

Bilet dla dorosłych kosztuje 7,50 £, dla dzieci od 3 lat — 6,50£.

8. Muzeum Dzieciństwa (Museum of Childhood)

Edynburg, Szkocja

www.edinburghmuseums.org.uk/venues/museum-of-childhood

Wizyta w Muzeum Dzieciństwa (Museum of Childhood) na Royal Mile, sławnym trakcie szkockiej stolicy, to punkt obowiązkowy dla rodzin z dziećmi. Zgromadzono tu zabawki i gry pochodzące z różnych epok. Nie tylko dzieci, ale i dorośli ucieszą się z rozmaitych pluszowych misi, pociągów, lalek i samochodzików. W muzeum dzieci mogą wziąć udział w teatrzyku kukiełkowym, spróbować różnych gier, a także przebrać się w stroje z dawnych czasów. Warto także zajrzeć do muzealnego sklepiku z zabawkami.

Wstęp wolny.

9. Festiwale dla dzieci

Lollibop Festival, Regent’s Park, www.lollibopfestival.co.uk

London & Camp Bestival, Lulworth Castle, Dorset, południowa Anglia, www.campbestival.net

Dziecięce festiwale można znaleźć w całej Wielkiej Brytanii. Lollibop Festival to 3-dniowa impreza dla dzieci poniżej 10. roku życia, w ramach której odbywają się pokazy, koncerty, zabawy w strefie gier, zajęcia plastyczne, mini dyskoteka i nauka tańca (m.in. salsy). Termin tegorocznej edycji festiwalu:
16 -18 sierpnia.

Od wielu lat jedną z ulubionych imprez rodzinnych jest Camp Bestival. Festiwal odbywa się na zamku Lulworth (Lulworth Castle) w Dorset i zapewnia rozrywkę dzieciom w każdym wieku. W tym roku odbędzie się od 1-4 sierpnia. W programie przewidziano mnóstwo atrakcji, m.in. pokazy cyrkowe, koncerty, warsztaty i przedstawienia teatralne oraz dmuchane zamki.

Do Lulworth Castle można dotrzeć w nieco ponad godzinę z Southampton.

10. Plac zabaw pamięci księżnej Diany (Princess Diana Memorial Playground)

Kensington Gardens, Londyn

www.royalparks.org.uk/parks/kensington_gardens/diana_playground.cfm

Ten niezwykły plac zabaw, zainspirowany przygodami Piotrusia Pana, zbudowano dla upamiętnienia księżnej Diany. Jego główną atrakcją jest drewniany statek piracki, otoczony piaszczystą plażą, oraz wioska indiańska z tipi i totemem. Na placu zabaw znajdują się również zjeżdżalnie, huśtawki, „szlak zmysłów” oraz wiele innych elementów inspirujących do zabawy. Maluchy z pewnością będą miały co robić.

0 komentarze: