Francja,

Loara - zapomnij o zamkach

21.6.13 Anonimowy 0 Comments

Ten jeden z najbardziej na zachód wysuniętych regionów Francji to nie tylko przepiękna dolina Loary i urocze miasto Nantes, ale także wiele ciekawych miejsc, gdzie możemy odpocząć i poczuć bryzę Oceanu Atlantyckiego.fot. © Atout France/Michel Angot

Wyspa Yeu (Ile d’Yeu)

Położona jedynie 17 km od brzegu kontynentalnej Francji, ta mała wysepka ma jedynie 23 km2. Skupia ona jednak wszystkie uroki atlantyckiego wybrzeża: małe zatoczki, piękne pejzaże, śpiew białych mew i szum fal oceanu. Brzeg przypomina celtyckie wybrzeża Bretanii ze stromymi klifami, tak chętnie uwiecznianymi przez artystów. Statkiem dostaniemy się na wyspę jedynie w 30 minut, potem warto wypożyczyć rower, ponieważ na wyspie znajdują się liczne ścieżki rowerowe biegnące często tuż przy linii brzegowej. Doskonały sposób na relaks i aktywny wypoczynek w jednym!

Grobla Gois (Passage du Gois)

Unikatowe przeżycia macie zagwarantowane wybierając się na wyspę Noirmoutier. Warto jednak zrezygnować z klasycznego mostu, który prowadzi na wyspę, na rzecz słynnego Passage du Gois. Jest to droga prowadząca przez środek słonej zatoki, która ze względu na występujące tu ogromne pływy, przez parę godzin dziennie staje się wyschniętą pustynią pełną skarbów. Wielu Francuzów przyjeżdża tu zbierać owoce morza, które trafiają jeszcze tego samego dnia na ich stoły. Niezapomniane widoki i dreszcz emocji gwarantowane!

Uwaga! Należy dokładnie sprawdzić godziny pływów na dany dzień. Przejazd jest otwarty 1,5 godziny przed i po godzinie odpływu. Informacje znajdziecie na stronie www.passagedugois.com w zakładce „Marees”

Wyspa Noirmoutier (Ile de Noirmoutier)

Kiedy już dotrzecie na wyspę, warto zobaczyć słynne błota solne (marais salants). W roku 1900 wydobywano tu ponad 30 000 ton soli rocznie. Dziś ta liczba spadła do 1500 ton, za to jakość produktów jest najwyższa. Sól otrzymywana jest poprzez odparowywanie wody morskiej w połączeniu z działaniem słońca i wiatru. Sposób produkcji nie zmienił się tu od lat i wciąż możemy oglądać liczne baseny wody morskiej oddzielone od siebie groblami , z których przy pomocy specjalnych, bardzo długich drewnianych kijów zbiera się wykrystalizowaną sól.

Na wyspie znajduje się też wiele urokliwych miasteczek i pięknych plaż, gdzie można urządzić sobie piknik lub po prostu odpocząć w ciszy.

Więcej ciekawych pomysłów na wycieczki w regionie Pays de la Loire znajdziecie na stronie:

www.enpaysdelaloire.com

0 comments: