festiwal,

Lisbon Fish and Flavours, czyli wariacje na temat ryb i owoców morza

12.4.13 Anonimowy 1 Comments

W Lizbonie trwa właśnie Lisbon Fish and Flavours, jedno z najważniejszych wydarzeń kulinarnych w Portugalii. Oprócz degustowania wykwintnych dań z ryb i owoców morza, przygotowanych na rozmaite sposoby, można podziwiać pracę cenionych szefów kuchni, a także samemu poznać kilka kulinarnych tricków.

W ramach odbywającego się właśnie w stolicy Portugalii festiwalu Lisbon Fish and Flavours (Peixe em Lisboa) miłośnicy wyrafinowanego jedzenia mogą skosztować specjalnie przygotowanych na tę okazję potraw z ryb i owoców morza, porównać smak różnych win, obejrzeć pokazy kulinarne prowadzone przez znanych i cenionych szefów kuchni oraz nabyć produkty oferowane na kiermaszu Gourmet Market. Chętni mogą wziąć także udział w całodniowych kursach gotowania, na których poznają przepisy, cenne wskazówki oraz tricki stosowane przez profesjonalnych kucharzy, czy też podzielić się swoją opinią podczas debat dotyczących gastronomii, potraw z ryb i zdrowego odżywiania się. To już szósta edycja tego festiwalu.

Na Pátio da Galé w Lizbonie (przy placu Terreiro do Paço), od godziny 12 do północy, dziesięć portugalskich restauracji oferuje specjalne menu degustacyjne z ryb i owoców morza w cenie po 5 i 8 euro. Potrawy przygotowuje m.in. historyczna restauracja „A Travessa”; „José Avillez” i „Sea Me - Peixaria Moderna” – lokale reprezentujące nowoczesne podejście do tradycyjnej kuchni portugalskiej oraz „Umai” – restauracja prowadzona przez Paulo Morais’a - najpopularniejszego portugalskiego specjalistę od sushi.

Spośród uznanych szefów kuchni z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Peru i Brazylii, dotychczas na pokazach kulinarnych zaprezentował swój kunszt Fauto Airoldi (prezes Portugalskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Kucharzy - Portugal Association of Professional Cooks) oraz sub chef’owie z restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin: Yoji Tokuyoshi (z wielokrotnie nagradzanej, włoskiej „Osterii Francescana”), Leandro Carreira, David Jesus i João Rodrigues.

Dodatkowo, na kiermaszu Gourmet Market wystawiono ponad 500 produktów, które można nie tylko nabyć, ale i wcześniej spróbować. Są to tradycyjne słodkości, oliwa z oliwek, wina, dżemy, puszkowane ryby, lody a nawet kuchenne akcesoria i naczynia.

Jednodniowy bilet wstępu na festiwal kosztuje 15 euro. Upoważnia on do jednej degustacji za 5 euro, napoju w cenie 1,5 euro, 1 szklanki wina oraz bezpłatnego udziału w kursie gotowania. Dzieci poniżej 12 lat wchodzą bezpłatnie w towarzystwie osoby dorosłej.Festiwal potrwa do 14 kwietnia.

fot.   Lisbon Fish and Flavours

1 komentarz: