Chociebuż,

Cottbus - największe dwujęzyczne miasto Niemiec

11.7.13 Anonimowy 0 Comments

Oddycha powietrzem małego miasta uniwersyteckiego z około 8 000 studentów, a gospodarczo i kulturalnie stawia na bliskość Europy Wschodniej. Cottbus w Niemczech pełne jest atrakcji i niespodzianek.


Nazwa "Cottbus" wywodzi się z języka Wendów. Nazwa miejscowości powstała albo od słowa „kopsebus", tzn. „do przeprawy przez rzekę", albo od słowiańskiego imienia „Chotibud". Jeszcze dzisiaj dwujęzyczne tablice z nazwami ulic wskazują na to, że Cottbus ze swoją serbołużycką mniejszością jest największym dwujęzycznym miastem Niemiec.

Przed okazałymi mieszczańskimi kamienicami i barokowymi fasadami, pod dominującą wieżą kościoła "Oberkirche" przycupnęły romantyczne kawiarniane ogródki. Wąskie uliczki na przemian z nowoczesnymi pasażami zapraszają do spaceru. Duży słoneczny zegar obsadzony bajecznie kolorowymi kwiatami pokazuje przyjemnie mijające godziny. Niektóre szczęśliwe godziny miasta były związane ze sportem: Tuż naprzeciwko, przed ratuszem, „Droga Sławy" z około 50 pamiątkowymi plakietami olimpijskich medali sportowców z Cottbusu nie pozostawia wątpliwości co do ambicji i sprawności mieszkańców miasta. Największe miasto Łużyc zachowało jednak urok małego miasta i jaśnieje, pogodniejsze i piękniejsze niż kiedykolwiek. Odnosi się to również do świeżo odrestaurowanego państwowego teatru "Großes Haus des Staatstheaters" przy placu Schillera. Mieszkańcy Cottbusu są dumni z tego, że w ich mieście znajduje się nie tylko jedyny teatr repertuarowy Brandenburgii, lecz także najładniejszy teatr Europy w stylu secesyjnym.

Na południu miasta zupełnie nowe widoki otwierają powiązane z nim zielonymi parkami wzdłuż Sprewy, inscenizowane kulisy parku krajobrazowego Hermanna von Pückler-Muskau. Poglądy na świat ekscentrycznego twórcy ogrodów i literata urzeczywistniły się tu w XIX. wieku jako urokliwy krajobraz parkowy, którego znakiem rozpoznawczym jest piramida na sztucznym jeziorze, miejsce pochówku księcia.

Nowoczesny Cottbus...


... oddycha powietrzem małego miasta uniwersyteckiego z około 8 000 studentów, a gospodarczo i kulturalnie stawia na bliskość Europy Wschodniej. Świadczy o tym zarówno festiwal filmowy w Cottbusie (Filmfestival Cottbus) na początku listopada każdego roku, który przybliża dorobek sztuki filmowej Europy Wschodniej, jak i radośnie zuchwały letni festiwal PolkaBEATS. Duża liczba regionalnych i certyfikowanych ścieżek rowerowych prowadzących do dalszych okolic to nowoczesne żyły, w których pulsuje turystyka. Sprzyjający rowerzystom krajobraz jest płaski jak deska, a odkrycia są zaskakująco różnorodne: gigantyczne mosty przerzutowe w aktywnych jeszcze kopalniach odkrywkowych, rosnące poziomy wody w jeziorach zalewowych pokopalnianego krajobrazu, kąpieliska i zrekultywowane winnice, aż po tradycyjne widoki regionu Sprewy z jego romantycznymi potokami.

Zamiłowanie mieszkańców Cottbusu do sportu najgłośniej wyraża się w miłości do ich klubu piłkarskiego - FC Energie Cottbus - który w walce o awans lub utrzymanie klasy zawsze wyzwala wszystkie emocje.

źródło cottbus-tourismus.de


0 comments: