biegówki,

Jak przygotować się do jazdy na biegówkach?

18.2.13 Anonimowy 0 Comments

Do biegania i wędrówki na nartach śladowych nie potrzeba specjalnych umiejętności, ani długotrwałej nauki. Amatorzy średnio już po 2-3 dniach ćwiczeń mogą wyruszyć na trasy biegowe. Wcześniej należy jedynie wybrać odpowiedni sprzęt i wyruszyć na jedną z tras, np. w karkonoskich Jakuszycach, które oferują aż 100 km szlaków o różnym stopniu trudności.  Narty biegowe często pozwalają dotrzeć tam, gdzie nie można dojść pieszo. Szlaki mogą prowadzić leśnymi czy polnymi ścieżkami, przez zamarznięte bagna i mokradła, a nawet przez pokryte śniegiem koryta rzek.


Fani tego sportu cenią sobie niezapomniane widoki, jakich dostarczają wędrówki na biegówkach. Ważne jest też poczucie wolności i możliwość swobodnej wędrówki górskimi stokami. Narciarze doceniają fakt, że spacer daje możliwość odcięcia się od cywilizacji. „Bywają momenty, kiedy przez wiele godzin na trasie nie ma żywego ducha” – mówi Anna Kowalska, mieszkanka Jeleniej Góry. „Taki spacer daje szansę obcowania z naturą sam na sam. W czasie wypraw można podziwiać ośnieżone drzewa, które przybierają niesamowite formy i kształty. Często można dostrzec też tropy dzikich zwierząt lub podziwiać zabytki architektury pokryte śnieżną czapą.” – dodaje Pani Anna.


Narty biegowe mogą służyć do biegania wyczynowego, sportowego lub po prostu do wędrówek narciarskich. Biegać na nartach można wyłącznie po szlakach przygotowanych specjalnym ratrakiem, który ubija śnieg i wytycza ślady dla nart. W Polsce jest niewiele miejsc, gdzie można jeździć na biegówkach. Najpopularniejszym z nich są Jakuszyce w Karkonoszach. Szklarska Poręba i jakuszyckie trasy są uważane za stolicę narciarstwa biegowego. To legendarne miejsce, w którym narciarze znajdą trasy biegowe, o łącznej długości około 100 km. Wszystkie trasy łączą się ze sobą, tworząc pętlę w kształcie listka koniczyny, umożliwiając swobodne łączenie tras i wybór zgodnie z zapotrzebowaniem. Część z nich posiada międzynarodową homologację FIS. Na miejscu funkcjonują wypożyczalnie sprzętu do narciarstwa biegowego, a mniej zaawansowanym biegaczom pomoc oferują profesjonalni instruktorzy.


Wybór sprzętu


Narty śladowe, które są o kilka milimetrów szersze niż biegowe, nie wymagają specjalnie przygotowanych szlaków. Można na nich jeździć nawet po nieubitych trasach. Szlaków, które są znakowane nie przeciera się wcale. Do wypadu na biegówki wystarczy jedynie 10 cm śniegu, a na szlakach o miękkim podłożu, np. pokrytych trawą może być go jeszcze mniej.


Klasyczne narty śladowe powinny mieć około 50-60 milimetrów, a w miejscu mocowania i wiązań, tworzyć pod stopą tzw. rybią łuskę, w środkowej części ślizgu. Dzięki rybiej łusce narty dobrze przylegają do stopy, w czasie wędrówki pod górę i pozwalają swobodnie zjeżdżać w dół. Przed jazdą po bardzo mokrym śniegu, narty trzeba obowiązkowo nasmarować. Ceny sprzętu do narciarstwa klasycznego są średnio około dwa-trzy razy niższe niż zjazdówek. Nowy komplet sprzętu narciarskiego kosztuje od 800zł do 1200zł, używany to koszt około 300-400 zł.


Narty śladowe powinny być o około 25 centymetrów dłuższe, niż wynosi wzrost narciarza. Przy doborze nart istotna jest także waga, powinny być one wówczas proporcjonalnie dłuższe. Kije narciarskie powinny sięgać na wysokość barków.


Dla narciarzy, którzy kochają wędrówki terenowe wąskimi, dzikimi szlakami dostępny jest również model back country. Narty są szersze i krótsze od tradycyjnych nart śladowych i są taliowane, podobnie jak zjazdówki. Wyróżniają się tym, że mają krawędzie, pozwalające swobodnie skręcać, nawet na śliskich, oblodzonych trasach. Niestety, nadają się głównie do chodzenia, bo przez ostre krawędzie ciężko na nich zjeżdżać.


Narty biegowe i śladowe to dyscypliny, które cieszą się coraz większą popularnością. Na tą formę aktywności decyduje się coraz więcej osób, ze względu na to, że nie obciążają one stawów i nie wymagają specjalnej kondycji fizycznej. Dodatkowo, korzystnie wpływają na układ krążenia i pozwalają spalić około 700 kalorii na godzinę. Przede wszystkim jednak, pozwalają całkowicie oderwać się od codzienności oraz  cieszyć się ciszą, pięknem krajobrazu i nieograniczoną swobodą.

0 komentarze: