. Francja,

Karnawałowa bitwa kwiatowa w Nicei

7.1.13 Anonimowy 0 Comments

Już niebawem, kilka dni przed Tłustym Wtorkiem zwanym Mardi Gras rozpocznie się 129 edycja karnawału w Nicei pod hasłem Król Pięciu Kontynentów. Warto zobaczyć jak wygląda niezwykle widowiskowa karnawałowa bitwa kwiatowa o zapachu mimozy!
Tradycja karnawału w Nicei sięga XIII w., kiedy do miasta przybył hrabia Prowansji,  Charles'a d'Anjou. Prze lata, w okresie karnawału, uliczki Nicei wypełniały bale i maskarady, których uczestnicy, ukryci pod maskami i kostiumami, obrzucali się wzajemnie konfetti wykonanym z mąki, gipsu i jajek. Karnawałowe pochody, iluminowane defilady, orszaki konne i pokazy, z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę turystów z całej Europy. Ulicami miasta maszerują orszaki konne, szkoły cyrkowe, szczudlarze i tajemnicze wenecjanki przystrojone w pióra i pajety.


Największą tradycją karnawału Nicei jest Bataille des fleurs czyli parada kwiatów, do przygotowania której co roku zużywa się  prawie pięć ton świeżych kwiatów. Mimozy, irysy, hiacynty, goździki, róże, gerbery i mieczyki przywożone są prosto z pól Riwiery Francuskiej. Całe miasto przystrojone jest kwiatami, a w powietrzu unosi się przyjemny aromat przypominający ylang-ylang. Nadmorskim bulwarem przejeżdżają różnobarwne, usłane tysiącami kwiatów wozy przypominające swym kształtem instrumenty muzyczne. Atrakcją, która przyciąga tłumy turystów jest bitwa kwiatowa. Widzowie, wchodząc na trybuny, dostają gałązki mimozy i podczas przejazdu wozów obrzucają się kwiatami z uczestnikami parady. Karnawałowi w Nicei każdego dnia towarzyszy mnóstwo koncertów, spektakli, pokazów i  występów grup taneczno-muzycznych zaproszonych z egzotycznych zakątków świata. Nicejskie karnawałowe szaleństwo  w tym roku trwa od 15 lutego do 6 marca i tradycyjnie skończy się spaleniem kukły Jego Wysokości Karnawału oraz pokazem sztucznych ogni.
Bilety lotnicze z Warszawy do Nicei i z powrotem w cenie 807  zł oferuje SWISS w dniach 20.02.2012-7.03.2013


źródło fru.pl


fot. alchemyasp.com


[mappress mapid="139"]

0 comments: