Boże Narodzenie,

Karkonosze nie tylko na Boże Narodzenie

18.12.12 Anonimowy 0 Comments

Karkonosze prezentują się szczególnie pięknie w okresie świątecznym, kiedy wszędzie pełno śniegu, świątecznych dekoracji i światełek. Piękno krajobrazu dodatkowo podkreśla wyjątkową atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

[caption id="attachment_5658" align="alignnone" width="448"] Karkonosze, fot. Grzegorz Polak[/caption]

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Turystyki wynika, że co piąty Polak wyjeżdża na urlop w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Popularne są również wyjazdy na Sylwestra i ferie zimowe. Najchętniej decydują się na to ludzie młodzi, nieco rzadziej rodziny z dziećmi. Najczęstszym powodem wyjazdu jest chęć ucieczki przed świąteczną gorączką i wielogodzinnymi, męczącymi przygotowaniami.

TNS OBOP wskazuje, że zjawisko wyjazdów świątecznych dotyczy głównie osób młodych, wykształconych, pochodzących z dużych miast, bezdzietnych i dobrze zarabiających. Niekiedy na wyjazd w okresie świąteczno-noworocznym decydują się rodziny z dziećmi. Najczęstszym powodem takiej decyzji jest wyjazd do rodziny mieszkającej za granicą lub chęć spędzenia czasu w alternatywny sposób i uniknięcie długich przygotowań.

Popularnym kierunkiem turystycznym, często wybieranym przez Polaków na świąteczne wyjazdy są Karkonosze. To region, który oferuje wiele atrakcji. Goście decydujący się na urlop w tych stronach, na pewno nie będą się nudzić.

Wiele atrakcji oferuje Szklarska Poręba. W okresie świątecznym, dla fanów aktywnego wypoczynku, miasto organizuje Salomon Nordic Sunday i Bieg Sylwestrowy na nartach biegowych. Skiarena Szrenica oferuje 5 różnych tras zjazdowych, o długości ponad 12 km. Narciarze mają do dyspozycji trasy zjazdowe i stoki slalomowe, a także nowoczesną kolejkę linową Karkonosz-Express.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również Karpacz. Na terenie miasta znajduje się kilkanaście stoków narciarskich o niewielkim stopniu nachylenia. Przy wszystkich znajdują się wyciągi i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Większość stoków dysponuje sztucznym dośnieżaniem. Tor śniegowy – Snowtubing – to alternatywa dla maluchów, które uwielbiają jazdę na sankach i  pontonach. W mieście znajdują się również dwa lodowiska, w tym jedno całoroczne.

Jelenia Góra oferuje trasy biegowe na polanie pod Chojnikiem. To doskonałe miejsce wypoczynku dla amatorów i bardziej doświadczonych narciarzy. Z myślą o wielbicielach nart w miejskim parku na Wzgórzu Kościuszki uruchomiono zewnętrzną siłownię. Na 16 przyrządach można ćwiczyć ruchy zbliżone m. in. do biegu na nartach lub utrzymywania równowagi na desce surfingowej. Podobna siłownia funkcjonuje w pobliskim Sobieszowie. Osoby, które nie przepadają za nartami powinny odwiedzić Kowary i spróbować tu zjazdu Saniami Rogatymi. To świetna zabawa dla dzieci i dla dorosłych.

 

W  mniejszych gminach regionu karkonoskiego można zaszyć się w leśnej chatce lub przytulnym pensjonacie i delektować się ciszą i zimowym krajobrazem. Pobyt w Mysłakowicach, Janowicach Wielkich, Starej Kamienicy lub Podgórzynie pozwoli zapomnieć o codziennych problemach i zgiełku miasta.

Karkonosze prezentują się szczególnie pięknie w okresie świątecznym, kiedy wszędzie pełno śniegu, świątecznych dekoracji i światełek. Piękno krajobrazu dodatkowo podkreśla wyjątkową atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

[caption id="attachment_5659" align="alignnone" width="448"] Kaplica na Śnieżce -Karkonosze, fot. Iza Opala[/caption]

Wiele osób ma opory przed wyjazdem na urlop w okresie świątecznym, z powodu przywiązania do tradycji. Wbrew pozorom wyjazd w okresie Bożego Narodzenia wcale nie musi oznaczać zerwania ze świątecznymi zwyczajami. Wiele hoteli organizuje tradycyjną Wigilię, gdzie każda rodzina ma swój stolik, przy którym może zjeść kolację, spokojnie porozmawiać i podzielić się opłatkiem. Hotelowi goście mogą uczestniczyć również we wspólnych rytuałach świątecznych, takich jak dekorowanie pierników i wspólne ubieranie choinki. Dzięki temu rodzinny wyjazd na święta to również doskonałe rozwiązanie dla tradycjonalistów.

[mappress mapid="128"]

 

0 comments: