bar Pod Kotwicą,

Gdańsk: Subiektywne Przewodniki po Dolnym Mieście!

1.12.12 Anonimowy 0 Comments

Opowiedzą o wyścigach koluchów, popularnych tańcach na deskach, dzielnicowym królu, mrocznym wnętrzu baru "Pod Kotwicą" oraz historię pogoni za świnką. Dzięki nim na Dolne Miasto spojrzymy z zupełnie innej perspektywy, z której widać życie, piękno i niesamowitą historię tego miejsca. Wszystko w  "Subiektywnych Przewodników po Dolnym Mieście".

"Była podłoga taka i żeśmy chodzili tam na tańce. Jadźka, ja byłam, z wózkami... Mąż mówi: "Kto by Was tam chciał, baby takie?" Źeśmy kwałek odeszli a już mamy partnerów do tańca. I na te deski, i żeśmy dwa, trzy razy zatańczyli, i te żołnierze już się z nami umawiają... Nie mogliśmy się odczepić" - to fragment wspomnień mieszkanki Dolnego Miasta o popularnych potańcówkach „na deskach” organizowanych na przełomie lat 50. i 60. przez koszarujące w pobliżu wojsko. I jedno z wielu unikatowych wspomnień mieszkańców dzielnicy o miejscach, budynkach i postaciach osadzonych w przestrzeni dzielnicy, na bazie których powstały Przewodniki.

Przewodniki mają charakter "mapy żywej pamięci" - subiektywnych ścieżek wrażeń, na które składają się archiwalne zdjęcia i pełne emocji lub humoru wypowiedzi mieszkańców i miłośników Dolnego Miasta.

- To właśnie mieszkańcy - Elżbieta Woroniecka, Danuta Płuzińska, Aleksandra Sarnowska, Joanna Płuzińska oraz Jacek Górski i Dariusz Słowikowski - są głównymi autorami tego opracowania. To oni udostępnili większość archiwalnych fotografii stanowiących ilustrację przewodnika i to oni udzielili lub przeprowadzili wywiady z członkami swoich rodzin, swoimi znajomymi lub innymi mieszkańcami Dolnego Miasta - podkreśla Marek Barański z Referatu Rewitalizacji gdańskiego magistratu.

Przygotowano trzy trasy tematyczne, które zatytułowano: "Przyroda nieznana", "Miejsca prawie zapomniane" i "Ludzie stąd". Przejście każdej z nich zajmuje około dwóch godzin.

- Wycieczka z takim subiektywnym przewodnikiem po Dolnym Mieście to na pewno poznawanie dzielnicy na nowo. To także okazja do wielu wspólnych przeżyć, które integrować będą mieszkańców i wzmacniać tożsamość dzielnicy - mówi Barański.

Seria trzech przewodników po Dolnym Mieście powstała w ramach projektu "Opowiadacze Historii: ścieżki żywej pamięci" dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Miasto Gdańsk.

źródło gdansk.pl

0 comments: