polisa,

Rozsądny turysta pamięta o polisie

1.8.12 Anonimowy 0 Comments

Mimo iż coraz więcej Polaków myśli przed wyjazdem na urlop o polisie turystycznej, nie wkładamy jej do wszystkich walizek podróżnych. Polisę dopasowaną do swoich potrzeb powinien mieć każdy turysta - wyjeżdżający na wakacje w Polsce, jak i za granicę, na wyjazd zorganizowany, jak i indywidualny.Najtańsze ubezpieczenie turystyczne jakie znajdziemy z pewnością nie zabezpieczy wszystkich zdarzeń jakie mogą nam się przydarzyć na urlopie. W razie wypadku, akcji ratowniczej, rehabilitacji, czy sprowadzenia zwłok do kraju, czyli zdarzeń związanych z dużymi nakładami finansowymi, potrzebna jest ochrona na wyższe sumy ubezpieczenia, a więc droższa. Zanim zdecydujemy się na to, jaką polisę wykupimy musimy dokładnie wiedzieć, od czego ma ona nas chronić i za co odpowiedzialność ma ponosić Ubezpieczyciel.

Często nie czytamy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia i nie wiemy tak naprawdę od jakich ryzyk  polisa nas zabezpiecza. Ubezpieczenie turystyczne na urlopie jest niezbędne i powinno być zawierane po dokładnym przeanalizowaniu naszych potrzeb i zagrożeń, które mogłyby zepsuć wakacje i spowodować zadłużenie na kilka lat.

Ubezpieczenie powinno obejmować: koszty związane z powypadkowym leczeniem obrażeń ciała, leczenia nagłych zachorowań podczas wyjazdów, transportu medycznego po wypadku lub nagłego zachorowania do kraju w celu dalszego leczenia, lub miejsca zamieszkania. Musimy wziąć też pod uwagę wydatki związane z przybyciem i towarzyszeniem w trudnych chwilach osób bliskich, a także te poniesione w związku z przeprowadzoną akcją ratowniczą czy też poszukiwawczą na skutek zaginięcia na morzu czy w górach. Bardzo pomocna okazać się może ochrona prawna i pokrycie kosztów adwokata, jeżeli np. wejdziemy za granicą w konflikt z prawem miejscowym.

Pan Kazimierz wyjechał na wakacje autem do Niemiec. Na autostradzie zasłabł, nagle zmienił pas ruchu i uderzył w inny pojazd. Dwie osoby w tym dziecko zostały ranne. Kierowcy postawiono zarzuty karne, umieszczono w areszcie tymczasowym. Gdyby nie polisa Ochrony Prawnej, którą wykupił przed wyjazdem musiałby zapłacić koszty obrońcy, koszty sądowe i kaucji (dla uniknięcia tymczasowego aresztowania). Mając polisę wydatki te pokrywa ubezpieczyciel.

Tak samo w przypadku, kiedy klient dokonał przeglądu auta przed wyjazdem z rodziną nad morze. W trakcie podróży pojazd odmówił posłuszeństwa, a naprawa wyniesie kilkanaście tysięcy złotych. Klient chce dochodzić odszkodowania od warsztatu, w którym przeprowadzał przegląd i wówczas nie zdiagnozowano problemu.

Ubezpieczenie Ochrony Prawnej pomoże także w sytuacjach upadłości biur podróży, które mają miejsce w minionym okresie co kilka dni.

- Ubezpieczenie ochrony prawnej pomoże ubezpieczonemu przy dochodzeniu odszkodowania czy zadośćuczynienia od biura podróży (spanie w holu, brak dostępu do toalety, a nawet brak posiłków). Ubezpieczony i jego rodzina otrzyma profesjonalną pomoc zarówno gdy biuro nie wywiąże się z zawartej umowy (standard hotelu okaże się gorszy niż w ofercie), jak i w przypadku odwołania wczasów i odmowy zwrotu pieniędzy – mówi Joanna Namerła, Menedżer Produktów dla Instytucji Finansowych.

- W czasie wyjazdów wakacyjnych szczególnie ważna jest ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków takich jak doznanie uszczerbku na zdrowiu - mówi Konrad Bednarowski, główny specjalista ds. ubezpieczeń Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordia Ubezpieczenia. - Środki finansowe uzyskane z ubezpieczenia można przeznaczyć na dodatkowe leczenie, rehabilitację lub na pokrycie kosztów już wykonanego leczenia – zwłaszcza gdy do wypadku lub zachorowania doszło za granicą i placówka medyczna wystawiła rachunek za leczenie. Środki mogą również posłużyć uzupełnieniu poziomu dochodów, które uległy lub ulegną zmniejszeniu w związku ze skutkami wypadku lub choroby.

Nie można jednak zapominać, że ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków, zachorowań, czy przede wszystkim śmierci jest istotna nie tylko w czasie wakacji, ale przez cały rok. Trudno jest przecież przewidzieć czy oraz kiedy dojdzie do wystąpienia zdarzenia losowego, a jego skutki mogą być tak samo dotkliwe, jeżeli do zdarzenia dojdzie w trakcie wyjazdu wakacyjnego, jak i po jego zakończeniu. Dlatego osoby, które myślą o polisie na okres wyjazdu wakacyjnego jednocześnie powinny zastanowić się, czy przy okazji tego wyjazdu nie warto ubezpieczyć się na dłuższy okres.

Pani Joanna, przy okazji wyjazdu wakacyjnego zawarła roczną umowę ubezpieczenia NNW indywidualnego, która obejmowała swoim zakresem m. in. ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wakacje przebiegły spokojnie, jednak w kilka miesięcy po powrocie Pani Joanna brała udział w wypadku komunikacyjnym. Dzięki temu, że umowa ubezpieczenia została zawarta na cały rok  otrzymała dodatkowe środki finansowe na prywatne leczenie i rehabilitację. Warto pamiętać, że ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków potrzebne jest nam przez cały rok.

Pan Zbyszek był od dawna ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków. W trakcie wyjazdu wakacyjnego przeszedł zawał serca. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty świadczenia, ponieważ pojęcie zawału serca nie mieści się w definicji nieszczęśliwego wypadku. Warto zatem sprawdzać warunki i szukać takiej oferty która obejmuje ochroną nawet ryzyka dodatkowe, np. uszczerbek na zdrowiu w następstwie zawału serca lub udaru mózgu.

- Ubezpieczenia od zachorowań lub następstw nieszczęśliwych wypadków takich jak uszczerbek na zdrowiu, mają na celu zapewnienie pomocy finansowej dla samego ubezpieczonego, jak również dla jego rodziny – dodaje Konrad Bednarowski. – Warto jednak pamiętać również o polisie na wypadek śmierci, która ma dać bezpieczeństwo finansowe bliskim ubezpieczonego.

Fot. pojechanewakacje.pl

0 comments: