Krąg Avebury,

Najważniejszy zabytek na świecie?

30.8.12 Anonimowy 0 Comments

Stonehenge, obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to jeden z najważniejszych prehistorycznych zabytków na świecie. Od wielu już lat trwa gorąca debata dotycząca celu, w jakim 5 tysięcy lat temu wzniesiono Stonehenge.

Stonehenge znajduje się na niewielkim wzniesieniu położonym na szerokich równinach hrabstwa Wiltshire, niedaleko od Salisbury. Głazy kamiennego kręgu nagle pojawiają się w oddali, gdy zbliżamy się drogą. Czujemy podniecenie, podziw, a może nawet pewien lęk. Gigantyczne rozmiary głazów są doprawdy wstrząsające, mimo że widzieliśmy je już wiele razy na setkach zdjęć.

Stonehenge składa się z 2 koncentrycznych kręgów kamiennych otoczonych głębokim rowem. Uważa się, że krąg budowany był etapami przez 1600 lat. Kamienne bloki Stonehenge zbudowane są z różnych odmian piaskowca, wśród których znajdziemy piaskowiec błękitnoszary, piaskowiec Sarsen oraz piaskowiec walijski, który pokonać musiał prawie 390 km, by dostać się do Wiltshire. Najcięższy kamień waży 50 ton – aby go choćby przesunąć, potrzebnych byłoby 600 ludzi!

Pierwotne przeznaczenie Stonehenge nadal okryte jest tajemnicą. Niektórzy twierdzą, że była to świątynia starodawnych bogów, obserwatorium astronomiczne lub też prehistoryczny kalendarz, na co wskazywałyby powiązania pomiędzy ustawieniem kamieni a pozycją słońca i księżyca. Istnieje wiele teorii, ale jedno jest pewne: Stonehenge przetrwało całe tysiąclecia i bez względu na to, w co wierzymy, otacza je aura świętości.

Jeśli chcesz podejść blisko do kamieni, musisz kupić bilet, ale widok spoza głównego kręgu też jest świetny. W okolicy znajduje się również wiele darmowych zabytków z czasów prehistorycznych, takich jak Woodhenge oraz Avebury.

Krąg Avebury jest największych kamiennym kręgiem w Europie. Jest on tak ogromny, że wieś Avebury przechodzi przez sam jego środek. To doskonałe miejsce, aby zatrzymać się i odpocząć. Możesz wybrać się na spacer wśród kamieni, urządzić piknik, a nawet spróbować pokonać gigantyczny rów otaczający głazy. W okolicy można również odwiedzić Posiadłość i ogród Avebury oraz Muzeum Avebury, lub też zatrzymać się na drinka w okolicznym pubie położonym w samym sercu kamieni.

żródło visitbritain.com

fot. © pojechanewakacje.pl

[mappress mapid="36"]

0 comments: