Chorwacja,

Jeziora Plitwickie - wyjątkowy punkt na mapie Chorwacji

22.8.12 Anonimowy 0 Comments

Park Narodowy Jeziora Plitwickie to wyjątkowe zjawisko geologiczne i hydrogeologiczne. Spacer po tym miejscu to dla wielu osób obowiązkowy punkt na mapie Chorwacji.Kompleks Jezior Plitwickich został uznany za park narodowy w 1949 roku. Jest to największy, najstarszy i najczęściej odwiedzany chorwacki park narodowy. Jeziora Plitwickie to zalesiony region górski, w którym znajduje się 16 mniejszych i większych jezior z krystalicznie czystą turkusową wodą. Jeziora zasilane są wodą z licznych rzeczek i potoków, a połączone są wzajemnie kaskadami wodospadami.
Najwyższy wodospad w parku i Chorwacji to Veliki slap i ma wysokość 78 metrów. Poza wysokością różni się od pozostałych tym, że powstaje poprzez opadanie potoku w dół skały, a pozostałe wodospady tworzone są przez jeziora.
Wyjątkowymi są w parku bariery wapienne, które powstały w okresie dziesięciu tysięcy lat.
Wielkie kompleksy leśne, wyjątkowe piękno przyrody jezior i wodospadów, bogactwo flory i fauny, górskie powietrze, kontrasty jesiennych kolorów, szlaki leśne i drewniane mostki i wiele innych, to część niepowtarzalnej całości, którą UNESCO uznało za światowe dziedzictwo przyrody w 1979 roku, wśród pierwszych na świecie.
W Jeziorach Plitwickich znajduje się też źródło rzeki Korany, która zasilana jest wodą z jezior. Jednak Jeziora Plitwickie to nie tylko bogactwo wody, ale też lasów, które zamieszkują wszystkie trzy największe zwierzęta w Europie - niedźwiedź brunatny, ryś i wilk. Tamtejsze lasy bogate są w endemiczne rośliny z tych terenów Europy, jak na przykład dzwończyn wąskolistny i jaskier. Endemiczne rośliny na Plitwicach to tylko część bogatej populacji gatunków, których jest aż 1146, wśród nich 44 chronione w Chorwacji.
Pierwsze poważne początki turystyki na Jeziorach Plitwickich sięgają 1861 roku.  Ogólna powierzchnia parku wynosi 29 685 hektarów, z czego jeziora tworzą 200 hektarów, lasy 13 320 hektarów, a pozostałe to łąki i inne powierzchnie.

www.np-plitvicka-jezera.hr

źródło croatia.hr


0 komentarze: