Brocken,

Góry Harzu - tu spotykają się czarownice

8.8.12 Anonimowy 0 Comments

Snująca się mgła i promienie słońca, lasy i woda, opowieści o czarownicach i wellness - to wszystko znajduje się w Parku Narodowym Harz. Ten rezerwat w najdalej na północ położonym terenie średnich gór, leży w najpopularniejszym w północnych Niemczech regionie wędrownym i narciarskim.


Park Narodowy Harz miejsce do odkrywania przyrody i wypoczynku w dwóch północnych krajach związkowych, Dolnej Saksonii oraz Saksonii-Anhalt . Na obszarze parku od 1990 roku ochroną objęta jest góra Brocken oraz inne centralne części gór Harzu - od Altenau na zachodzie, Bad Harzburg i Ilsenburg na północy aż do Drei-Annen-Hohne na wschodzie i Herzbergu w południowym Harzu. Wędrując szlakami Goetheweg i Hexenstieg zwiedzający przemierzają pełne legend lasy, tajemnicze torfowiska oraz naturalne koryta rzeczne.

Harz. Spotkanie z czarownicą


Najważniejszym punktem jest Brocken o wysokości 1142 m - najwyższy szczyt w północnych Niemczech. Wierzchołek góry często jest niewidoczny, ponieważ prawie zawsze pogrążony jest we mgle. To szczególne zjawisko przyrodnicze związane jest z legendą mówiącą o górze jako miejscu spotkań czarownic - doskonały powód do corocznego święta Nocy Walpurgii z tańcem wiedźm.

Co roku właśnie w dzień imienin św. Walpurgii na górze Brocken w górach Harzu spotykają się czarownice aby świętować Noc Walpurgii i zatańczyć tradycyjny taniec. W międzyczasie ta otoczona kultem impreza stała się popularna w innych regionach jako festyn ludowy, a to oznacza tylko jedno: tańcz, tyle ile miotła ma sił. Tak wiele czarownic, ile można spotkać nocą 1 maja na górze Brocken, ludzie w czasach Średniowiecza nawet nie byliby w stanie sobie wyobrazić.

Brocken. Zwariowana kolejka


Warto też zobaczyć pozostałe atrakcje regionu jak kolejka parowa na górę Brocken czy 100-letni ogród Brockengarten. Warto wziąć udział w nieco zwariowanej wycieczce i udać się kolejką wąskotorową drogami, których łączna długość wynosi 130 km  aż na szczyt Brocken z najwyżej położonym dworcem kolejowym w Niemczech.

Upoluj żbika... aparatem


Podczas wędrówek spotkać można zamieszkujące tu ssaki, takie jak jelenie szlachetne, sarny i dziki. Zwiedzającym zawsze towarzyszy kolorowy świat takich ptaków jak dzięcioł czarny, drozd lub mysikrólik. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć żbika i lisa. Tutaj goście rozkoszują się tętniącą życiem przestrzenią, która rozwinęła się bez jakiegokolwiek wpływu człowieka. Razem z różnymi gatunkami zwierząt na gości czeka wiele innych atrakcji regionu, np. średniowieczne miasta szachulcowe: m.in.
Goslar i Quedlinburg, oba wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zobacz kopalnię pokazową i odwiedź jaskinie naciekowe w regionie Rübeland i jaskinię Einhornhöhle.

Góry Harzu. Przygoda na dwóch kółkach


Góry Harzu raz pokazują się nam ze swej łagodnej i przyjaznej strony, innym razem znów są nieprzejednane. Tego dokładnie oczekują rowerzyści górscy.

Na 69 oznakowanych trasach można w zrelaksowany i spokojny sposób toczyć się przez świat natury lub na sportowo zmierzyć się z długimi podjazdami i wąskimi przesmykami single trail  sieć tras rowerowych Volksbank Arena Harz oferuje wszystkie te możliwości. Oznakowanie tras według trzech stopni trudności ułatwia orientację. Trasy wiodą także wzdłuż systemu zapór i zbiorników wodnych Oberharzer Wasserwirtschaft, które niegdyś zaopatrywały kopalnie w energię elektryczną. Otwarta dla zwiedzających kopalnia także poświadcza tę historię regionu. W przerwach na odpoczynek można skorzystać z bogatego programu kulturalnego  tylko nudy nie da się tu doświadczyć! Charakter: trasy przebiegają przeważnie po utwardzonych i naturalnych drogach oraz wąskimi przesmykami single trail. Trasy nadają się na łatwe wycieczki oraz na technicznie i kondycyjnie wymagające wyprawy. Krajobraz: krajobraz gór Harzu charakteryzuje się licznymi dolinami, płaskowyżami, lasami bukowymi i
świerkowymi oraz torfowiskami wysokimi. W tym regionie znajduje się wiele zapór.

Długość: 69 tras o łącznej długości ok. 2000 kilometrów

Informacje o trasie: częściowo pagórki, wysokie wzniesienia

źródło germany.travel

0 comments: