Ciekawostki

Lidia Popiel i Monika Richardson, czyli Polki na bursztynowym szlaku

6.5.12 Anonimowy 0 Comments


Powiększenie...

Książka opowiada o podróży z Rzymu do Gdańska starożytnym bursztynowym szlakiem dwóch ambasadorek bursztynu nominowanych przez Prezydenta Miasta Gdańska, znanych kobiet: dziennikarki i fotografki, Moniki Richardson i Lidii Popiel. Pełna ciekawostek, wzruszeń i odkryć opowieść o ludziach i miejscach, o nowych smakach i odkryciach, osnuta wokół historii i magicznej mocy bursztynu. Opisuje niespodzianki i zachwyty z odkrywania tajników pozyskiwania i wyczarowywania z tego cennego kruszcu przedmiotów dekoracyjnych i biżuterii. Interesujące fotografie uwieczniające detale, na pozór błahe składające się na tę niesamowitą wyprawę od przeszłości po teraźniejszość. Pełna anegdot i ciekawostek opowieść o miejscach, ludziach, dziejach „złota północy” i jego magicznych właściwościach. Lekka i sympatyczna lekcja historii, kultury i obyczajów, ale przede wszystkim opis zwariowanej podróży dwóch pań przez Europę, pełnej niespodzianek i nieskrępowanej radości z odkrywania nowych smaków życia i widoków.
Powiększenie...


Znakomite rekomendacje


Książkę rekomendują Magda Umer, Bogusław Linda, Małgorzata Niemen, Wojtek Malajkat i Beata Tadla.


Małgorzata Niemen: „Wspaniała, przystępnie i mądrze opisana podróż, pod bursztynowym pretekstem. To książka nie tylko o zakamarkach bursztynu, ale także o sztuce szczęścia, o godności osobistej, o poczuciu humoru. A inkluzja, sukcynit, ekwita – toż to sama poezja!”


Beata Tadla: „Byłam bursztynową ignorantką. Przyznaje. Stoiska i sklepy z bursztynową biżuterią omijałam szerokim łukiem. A tu proszę – sprawdza się zasada, że „wroga należy poznać”. Pełna kobiecości, humoru i ciekawostek książka pozwoli mi „zagiąć” każdego sprzedawcę „złota północy”. Aż chce się powtórzyć taką podróż!”


Magda Umer: „Zawsze fascynowały mnie inkluzje. Kocham bursztyny. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę”.


Bogusław Linda: „Mamy dwie piękne kobiety, drogocenny bursztyn i jego tajemną historię i przez czas ich nieobecności pusty dom, czegóż chcieć więcej…”


Wojtek Malajkat o „Polkach na bursztynowym szlaku: „Zawsze podejrzewałem, że baby mają jakąś ukrytą pomoc. Skąd one biorą tyle siły? No i kobiece przyjaźnie, te porozumienia dusz… Teraz wszystko rozumiem. To przez bursztyn. Radzę przeczytać tę książkę”.


O autorkach


Monika Richardson- dziennikarka, przez 15 lat związana z telewizyjną Dwójką, dzisiaj prowadzi publicystyczny program „Raz lepiej raz gorzej” w TTV oraz codzienne poranki w raiu Złote Przeboje. Autorka książek: Lubię być Polakiem – o problemach z polskością i Moja Europa da się lubić – o kulisach popularnego programu telewizyjnego. Wrocławianka, mama Tomka i Zosi.


Lidia Popiel – fotografka, wykładowczyni na wydziale fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej, redaktorka naczelna magazynu fineLife.pl i dziennikarka Polsat Cafe. Działa w fundacji Polska jest kobietą i w Partii Kobiet.


Projekt Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu


Książka powstała w ramach projektu Gdańsk – Światową Stolica Bursztynu realizowanego przez Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska. Jednym z jego elementów jest Ambasador Bursztynu. Co  3 lata Prezydent Gdańska nominuje Ambasadorami Bursztynu znane osoby ze świata mody, kultury, biznesu lub polityki. Rola Ambasadora Bursztynu polega, m.in. na popularyzacji wiedzy o bursztynie, szlakach bursztynowych i Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu. Pierwszym Ambasadorem została Lidia Popiel, znana polska fotograf i była modelka. Po kilku latach ten zaszczytny tytuł przekazała Monice Richardson, popularnej w Polsce dziennikarce telewizyjnej i radiowej. Obie Panie połączyły zamiłowanie do bursztynu i przyjaźń. Razem wybrały się w podróż starożytnym szlakiem bursztynowym z Rzymu do Gdańska. Władze miasta, Związek Miast i Gmin Morskich oraz Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku pomogły zorganizować tę wyprawę.


Magdalena Kuczyńska


Biuro Prasowe


źródło gdansk.pl


Promocja książki „Polki na bursztynowym szlaku” z udziałem autorek - Lidii Popiel i Moniki Richardson odbędzie się w środę 16 maja w gdańskiej Bibliotece Manhattan, Al. Grunwaldzka 82, II piętro, godz. 19.00.


Fragmenty książki przeczyta Dorota Kolak.

0 comments: