historia,

Wolsztyn - Piękna Helena pokazała wdzięki

29.4.12 Anonimowy 0 Comments

Podczas tegorocznej Parady Parowozów w Wolsztynie zaprezentowały się parowozy z Polski, Niemiec i Czech, a wśród nich legendarna „Piękna Helena”, złota medalistka paryskiej Wystawy Sztuki i Techniki w 1937 roku. Lokomotywy wzięły udział w niezwykłym spektaklu „Światło, dźwięk, para” z wykorzystaniem laserów i pirotechniki.

Parada parowozów, która odbyła się w ramach Dni Wolsztyna w sobotę, 28 kwietnia, to jedyne takie w roku wydarzenie w Europie, na które ściągają fani kolei z całego świata. W tegorocznej paradzie wzięło udział 13 parowozów, w tym 6 zagranicznych.

 


Powstała w 1907 r. Parowozownia Wolsztyn jest obecnie jedynym w Europie czynnym skansenem parowozów. Znajduje się tu około 30 parowozów, w 13 różnych seriach. Są tutaj parowozy tak unikalnej serii jak Ok 1, czy Ok 22, niemieckie lokomotywy wojenne i piękne polskie konstrukcje powojenne, jak 0l 49 czy malutka TKt48. Dumą tutejszej parowozowni jest jednak "Piękna Helena", polski parowóz Pm36-2 z 1936 roku. Coroczną tradycją jest organizowana w miesiącu maju "Parada Parowozów".


źródło wolsztyn.pl


 

0 comments: